PODosłonami.pl

Seminis_3Seminis_3

Nowe na polskim rynku ubezpieczenia dla upraw pod osłonami

Na polskim rynku pojawiła się niedawno nowa oferta ubezpieczeń dla sektora ogrodniczego, w pierwszej kolejności dostępne są one dla ogrodników prowadzących produkcję pod osłonami. Szczegóły ubezpieczeń i więcej informacji o firmie Gartenbau-Versicherung, będącej europejskim liderem ubezpieczeń ogrodniczych, oraz o reprezentującym ją agencie – firmie AgroRisk Polska przekazano podczas konferencji prasowej zorganizowanej 21 kwietnia w Poznaniu.

Czytaj dalej...
Robert Brocki - menedżer ds. ubezpieczeń ogrodniczych w AgroRisk Polska, Christian Senft - prezesem zarządu Gartenbau-Versicherung VVaG, Michael Lösche - prezes zarządu AgroRisk Polska oraz Jadwiga Thomanek - członek zarządu AgroRisk Polska

Od lewej: Robert Brocki - menedżer ds. ubezpieczeń ogrodniczych w AgroRisk Polska, Christian Senft - prezes zarządu Gartenbau-Versicherung VVaG, Michael Lösche - prezes zarządu AgroRisk Polska oraz Jadwiga Thomanek - członek zarządu AgroRisk Polska

Specjalistyczne ubezpieczenia dla ogrodnictwa

Firma Gartenbau-Versicherung została założona w Niemczech przez ogrodników i do dzisiaj jest w rękach ogrodników, a ma już 175 letnią historię. Jest obecna w 8 krajach Europy, od niedawna także w Polsce. Działa na zasadzie ubezpieczeń wzajemnych – wspólnie ponoszonego ryzyka w ogrodnictwie. Zabezpiecza działalność i płynność finansową firm członkowskich z całego łańcucha produkcyjnego w ogrodnictwie – jest ich obecnie około 14.300, a ubezpieczają dochody na ponad 60 miliardów euro.

Sposób działania

Ubezpieczyciel zapewnia swoim klientom doradztwo w zakresie zagrożeń i sposobów minimalizowania ryzyka – doradztwo takie może się rozpoczynać już np. od etapu budowy szklarni. Najpierw dokonywana jest analiza ryzyka i przedstawiane są zalecenia dotyczące jego zminimalizowania. Ubezpieczeniu podlega ryzyko końcowe, po wspomnianych działaniach. Na polskim rynku z klientami kontaktują się menedżerowie ds. ubezpieczeń – Michał Kłobus i Robert Brocki. Podejście do klientów jest indywidualne i dlatego np. nie ma umów zawieranych online, rozpoczęcie współpracy wiąże się zawsze z wizytą w gospodarstwie czy firmie.

Co obejmuje nowe ubezpieczenie?

Michael Lösche, prezes zarządu AgroRisk Polska informował, że oferowane przez nich ubezpieczenie zostało stworzone przez ogrodników i dla ogrodników. Dlatego dobrze odpowiada potrzebom i specyfice sektora, również na etapie likwidacji szkody. Producenci w ramach jednego produktu pod nazwą Hortisecur® mogą ubezpieczać swoje szklarnie, tunele, a także uprawy pod osłonami – co wyróżnia tę ofertę na polskim rynku. Ubezpieczenie obejmuje też należące do gospodarstw budynki gospodarskie czy znajdujące się w nich maszyny i zapasy środków produkcji. Ponadto oferta jest skierowana także do centrów ogrodniczych i kwiaciarń. Na następnym etapie planowane jest rozszerzenie oferty w Polsce o szkółki roślin ozdobnych i polowe uprawy ogrodnicze. Ubezpieczenie obejmuje głównie skutki zjawisk pogodowych (m.in. gradu, huraganu, naporu śniegu i lodu, ulewnego deszczu, zalania), ognia, uderzeń pioruna, przepięcia, awarii techniki, a nawet cyberprzestępstw, a także utratę zysku z prowadzonych upraw. Polisy można tworzyć modułowo, dostosowując je do indywidualnych oczekiwań klienta.



Christian Senft prezes zarządu Gartenbau-Versicherung zwrócił uwagę, że przed laty ogrodnicy najczęściej ubezpieczali swoje obiekty i uprawy od skutków gradu, w ostatnim czasie na pierwszym miejscu są ubezpieczenia na wypadek huraganów, co wynika ze zmian klimatycznych i przebiegu pogody w ostatnich latach.

Christian Senft - prezes zarządu Gartenbau-Versicherung VVaG

Christian Senft – prezes zarządu Gartenbau-Versicherung VVaG

Innym, dużym ryzykiem w ogrodnictwie szklarniowym w ostatnich latach jest wirus brunatnej wyboistości owoców pomidora (ToBRFV), który może doprowadzić do całkowitej likwidacji uprawy. Dlatego, jak informował C. Sneft, ich firma pracuje nad wprowadzeniem ubezpieczeń od takiego ryzyka, na pewno nie będzie jednak możliwości ubezpieczenia w tych obiektach, w których wirus już wystąpił.

Uczestnicy konferencji prasowej firmy AgroRisk Polska (Poznań, 21 kwietnia 2023 r.)

Uczestnicy konferencji prasowej firmy AgroRisk Polska (Poznań, 21 kwietnia 2023 r.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

FLORENSIS_10 (XII 2023)
ICL Osmocote
TSWTSW
HortiAdNetHortiAdNet