Przyznano nagrody za innowacyjne produkty ogrodnicze – GreenTech Innovation Awards 2021

PODosłonami.pl

Hezera 2 grudzien
Agro-Sorb 2020

Przyznano nagrody za innowacyjne produkty ogrodnicze – GreenTech Innovation Awards 2021

Wczoraj zakończyły się targi GreenTech Live & Online, które otwarto 28 września w centrum wystawienniczo-konferencyjnym RAI w Amsterdamie. Podczas tej imprezy ogłoszono wyniki tegorocznego konkursu GreenTech Innovation Awards, w którym nagradzane są innowacyjne rozwiązania dotyczące techniki oraz technologii produkcji ogrodniczej, głównie szklarniowej. Tym razem nagrody, w dwóch kategoriach przyznano za drony pomocne w monitorowaniu upraw pod osłonami oraz za płynny nawóz azotanowy pochodzenia organicznego polecany m.in. do fertygacji.

Ceremonia wręczenia nagród w konkursie o GreenTech Innovation Awards 2021, która odbyła się 28 września w Amsterdamie; fot. GreenTech

Ceremonia wręczenia nagród w konkursie o GreenTech Innovation Awards 2021, która odbyła się 28 września w Amsterdamie; fot. GreenTech

GreenTech Live & Online 2021   

Jak sama nazwa wskazuje, tegoroczne targi miały hybrydową formułę – stacjonarną (wzięło w nich udział ponad 120 wystawców z ok. 20 krajów, którzy zaprezentowali swoją ofertę w pawilonach amsterdamskiego kompleksu RAI) oraz wirtualną (wiele wydarzeń transmitowano za pośrednictwem internetu)

Zwycięzcy w konkursie o GreenTech Innovation Awards

Podczas ceremonii otwarcia targów GreenTech Live & Online ogłoszono wyniki tegorocznego konkursu. Spośród ponad 20 zgłoszeń, a potem 6 nominacji jury wybrało następujące:

Kategoria „Koncepcja”

Drony Corvus (Corvus Drones)

Zgłaszający: firma Corvus Drones BV z Ede-Wageningen (Holandia)

Corvus_dron

fot. Corvus Drones BV

 

Drony tego typu są niewielkie (wymagana przestrzeń to 75 cm), lekkie, w pełni zautomatyzowane i przeznaczone do monitorowania upraw w szklarniach z produkcją ogrodniczą – dane zbierane przez te urządzenia (zdjęcia lub filmy) są następnie sczytywane i przetwarzane cyfrowo, aby ogrodnik mógł otrzymać jasny komunikat dotyczący roślin i ich produkcji. Unikatowa jest nawigacja dronów, która wykorzystuje oprogramowanie do wizualnej odometrii (proces określania pozycji i orientacji robota poprzez analizę skojarzonych obrazów z kamer) – sygnały GPS są bowiem zbyt słabe, aby można ich było użyć w technologii szklarniowej.

Użytkownik definiuje plan lotu dronu na laptopie lub telefonie komórkowym, a urządzenie przemieszcza się następnie samodzielnie nad, między lub pod roślinami, w zależności od potrzeb.   Dron może być nośnikiem różnych kamer – np. multispektralnych czy termowizyjnych. Przetwarzanie danych zebranych po przelocie dronu odbywa się za pomocą „inteligentnego” oprogramowania, które dostosowane jest do konkretnej uprawy.

Pierwsze sprawdzone zastosowania tych dronów Corvusa dotyczą m.in. monitorowania kiełkowania i wschodów nasion czy wzrostu i rozwoju starszych roślin (pomiary powierzchni liści – Leaf Area Index – mogą wskazać np. optymalny termin spedycji roślin doniczkowych). W fazie doświadczalnej są kolejne funkcje dronów, z użyciem specjalnych kamer – monitorowanie stresu u roślin oraz wykrywanie pierwszych objawów chorób lub występowania szkodników. Corvus Drones BV poleca swoje urządzenia różnym podmiotom: hodowcom (dron rejestruje dane dotyczące roślin na poszczególnych poletkach hodowlanych, a nawet w poszczególnych tacach uprawowych; może dostarczyć „surowy” materiał zdjęciowy lub dane już przetworzone, przeanalizowane za pomocą oprogramowania; konkretne zastosowania to np.: liczenie siewek, określanie wybranych cech roślin), a także producentom rozsad, roślin doniczkowych oraz warzyw.

Firma Corvus BV opracowuje drony we współpracy z innymi przedsiębiorstwami (jak Track32, który   jest specjalistą w dziedzinie sztucznej inteligencji oraz tworzy aplikacje dotyczące śledzenia i rozpoznawania roślin, m.in. tę do automatycznego liczenia siewek) czy instytucjami (Uniwersytet Wageningen).

Przewodnicząca jury konkursu o GreenTech Innovation Awards, Liselotte de Vries z Instytutu TU Delft AgTech tak uzasadniła ten wybór: – Zwycięzcy (opracowując i wdrażając tę nowość – przyp. red.) połączyli siły z innymi partnerami-ekspertami i wyróżnia ich  podejście systemowe, które ma kluczowe znaczenie dla przyszłych rozwiązań (…), pozwala utrzymać się na rynku i wywrzeć znaczący wpływ na przemiany w branży szklarniowej.

Komentarz jury:

• Corvus zdecydował się na współpracę z innymi, strategicznymi partnerami, tworząc platformę – każdy z partnerów jest ekspertem w innym zagadnieniu; połączenie sił jest bardzo skuteczne i obiecujące. Ten model biznesowy może być przykładem dla innych firm.

• Nowoczesne narzędzie do monitorowania upraw w szklarni, digitalizacja produkcji roślinnej, rozwiązanie z dziedziny rolnictwa precyzyjnego

• Wątpliwość: jak działa dron w zagęszczonych uprawach?

Kategoria „Innowacja”

Nawóz GreenSwitch® Original

Zgłaszający: firma Van Iperen International – producent nawozów z Westmaas (Holandia)

fot. Van Iperen International

 

GreenSwitch® Original to nawóz azotanowy pochodzenia organicznego. Jest otrzymywany z obornika. Jego formuła NPK to: 2 – 0 – 7. Ma postać krystalicznie czystego płynu i nadaje się do zaawansowanych technologicznie upraw – fertygacji pod osłonami i w polu, a także dolistnego dokarmiania roślin sadowniczych, ozdobnych oraz warzyw..

Marc van Oers z firmy Van Iperen International podkreślił, że GreenSwitch® jest przełomowym produktem w branży nawozowej, który został także wyróżniony holenderską nagrodą HortiContact Innovation Award 2021. GreenSwitch® kwalifikuje się do działu rolnictwa zrównoważonego (sustainable); jest wytwarzany i działa zgodnie z zasadami cyrkularnej gospodarki, której produkty charakteryzuje prawie zerowy ślad węglowy i ograniczona emisja azotu. Technologia produkcji tego nawozu z obornika została opatentowana, ale jej etapy (m.in. z wykorzystaniem bioreaktora) są przedstawione na stronie internetowej firmy  Van Iperen International. Zapowiada ona, że do pierwszego nawozu z serii GreenSwitch® dołączą kolejne.

Pierwsza jego komercyjna partia (1000 l) trafiła we wrześniu br. do holenderskiej szkółki pojemnikowej Hoogeveen Plants, która planuje, że najpóźniej od 2030 r. będzie prowadzić produkcję roślin (i pozostałą działalność) w sposób pozytywnie wpływający na globalny klimat (już nie tylko neutralnie).

Komentarz jury:

• Łatwe dokarmianie upraw

• Duży wkład w cyrkularną gospodarkę

• Potencjał do stosowania na całym świecie

• Interesujące rozwiązanie, które w przyszłości może dotyczyć ekstrakcji także innych składników pokarmowych (z innych materiałów)

• Wątpliwość jury: czy możliwe będzie rozwinięcie produkcji nawozu na dużą skalę?

 

Źródła: materiały targów GreenTech oraz firm Corvus Drones BV i Van Iperen International

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
Syngenta Poinsettia_33
HortiAdNet