Złote Medale Fleuroselectu 2024 dla trzech nowych odmian

PODosłonami.pl

DeRuiter_ToBRFVDeRuiter_ToBRFV

Złote Medale Fleuroselectu 2024 dla trzech nowych odmian

Fleuroselect, międzynarodowa organizacja hodowców roślin ozdobnych – oraz producentów i dystrybutorów materiałów wyjściowych – ogłosiła po raz kolejny zestaw nowych odmian, którym przyznano złote medale (Fleuroselect Gold Medal Winners). Są to trzy innowacyjne kreacje, które będą dostępne na rynku od przyszłego sezonu. Wszystkie są rozmnażane z nasion. Wyniki podano 17 stycznia 2023 r. podczas transmisji online.

Czytaj dalej...
Trzy nowe odmiany zostały wyróżnione Złotymi Medalami Fleuroselectu 2024 (fot. Fleuroselect)

Trzy nowe odmiany zostały wyróżnione Złotymi Medalami Fleuroselectu 2024 (fot. Fleuroselect)

Ogłoszenie wyników

Prowadząca streaming Ann Jennen, sekretarz generalna Fleuroselectu poinformowała, że werdykt, w wyniku którego przyznano Złote Medale Fleuroselectu 2024, zapadł jak zwykle, decyzją grona ekspertów i dotyczył asortymentu zgłoszonego przez członków organizacji. W ubiegłym sezonie obserwacje i ocenę 26 nowości przeprowadziło 21 osób w 18 europejskich lokalizacjach – w 9 krajach (Belgia, Dania, Francja, Holandia, Niemcy, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy).

Prezes Fleuroselectu Karol Pawlak podkreślił, że pomimo roku pełnego wyzwań dla uczestników branży ogrodniczej, organizacja działała spójnie i aktywnie, zyskując trzech nowych członków. Promowanie nowości hodowlanych to ważny i dobrze rozpoznawalny, lecz nie jedyny, cel stowarzyszenia, które spotyka się trzykrotnie w ciągu roku na konferencjach poświęconych różnym segmentom rynku i różnym zagadnieniom (Breeders & Distributors Conference, Home Garden Conference, Annual Convention).

Ocena odmian – kandydatek do medali

Doświadczenia porównawcze obejmują wielokrotną ocenę roślin przez tych jurorów, którzy przyznają punkty wyszczególnionym nowościom. Cały proces nadzoruje Komisja ds. Zgłoszeń i Oceny (Entries & Evaluations Comitee) Fleuroselectu, której przewodniczy Ruud Brinkkemper z firmy PanAmerican Seed.

Zwycięskie kreacje mają się wyraźnie różnić na korzyść od innych odmian w doświadczeniach porównawczych, a także być wyjątkowe w obrębie danego gatunku – o cechach wcześniej niespotykanych.

Podczas streamingu zaprezentowano nie tylko odmiany, którym przyznano  Złote Medale Fleuroselectu 2024. Pokazano wszystkie 22 nowości, które po zeszłorocznych doświadczeniach, obserwacjach i ocenach uzyskały status „Approved Novelty” („uznana nowość”). Ma on wskazywać uczestnikom międzynarodowego rynku wartościowe kreacje, które zasiliły asortyment roślin ozdobnych (przeważnie rozmnażanych z nasion).

Wyróżnione odmianyZłote Medale Fleuroselectu 2024

Ann Jennen poinformowała, że punktacja podsumowująca obserwacje z 2022 roku wyłoniła 3 „złote” odmiany. Jednak w przypadku dwóch z nich (żurawka z przedsiębiorstwa PanAmerican oraz szałwia błyszcząca z firmy Van Hemert – obie kwitnące na różowo) hodowcy nie dysponują jeszcze wystarczającą pulą nasion, toteż wprowadzenie tych nowości na rynek, oraz przyznanie Złotych Medali Fleuroselectu opóźni się.

Tymczasem w obecnej stawce medalistek znalazły się dwie inne odmiany, które zgłoszono do oceny (i oceniono) wcześniej niż w sezonie 2022 – gazania oraz słonecznik.

Gazania sztywna (Gazania rigens) F1 Zany Sunny-Side Up

Hodowca – BenaryNowa odmiana z grupy (serii) Zany wyróżnia się dzięki niezwykłemu i stabilnemu połączeniu kolorów w kwiatostanie. Złocistopomarańczowe kwiaty języczkowate mają kremowożółte wierzchołki, co daje ciekawy efekt. Rośliny są zwarte, bardzo wyrównane we wzroście i rozwoju. Wytwarzają liczne kwiatostany, które otwierają się nawet podczas pochmurnych dni. Najlepiej jednak prezentują się w miejscach nasłonecznionych; znoszą upał i suszę. Nadają się do uprawy zarówno w doniczkach, jak i „pakach”. U klienta finalnego dobrze wyglądają w pojemnikach – pojedynczo lub w kompozycjach balkonowo-tarasowych, a także na rabatach. Polecane są również  do nasadzeń miejskich.

 

Pomidor zwyczajny (Lycopersicon esculentum) Tiny Temptations F1 Orange

Hodowca – Prudac

Odmiana koktajlowa o bardzo smacznych i licznych, pomarańczowych owocach. Jury Fleuroselectu wysoko oceniło też pokrój roślin, które są zwarte, o drobnych zdrowych liściach, intensywnie się krzewią. Odmiana bardzo odporna na fytoftorozę, mało podatna na mączniaka. Nadaje się do uprawy w doniczkach, na „przekąskę” lub w większych pojemnikach balkonowo-tarasowych jako roślina ozdobno-użytkowa, a także sadzona do gruntu w ogrodzie. Regularnie pojawiające się w okresie wegetacji kwiaty są atrakcyjne dla pszczół i stanowią źródło pożytku dla tych owadów. Podczas produkcji pomidora Tiny Temptations F1 Orange nie jest konieczne uszczykiwanie pędów ani stosowanie retardantów wzrostu. Na etapie sprzedaży detalicznej owoce są trwałe, wyjątkowej jakości.

 

Słonecznik zwyczajny (Helianthus annuus) Desire Red

Hodowca – Burpee

Wczesna odmiana o zwartym pokroju. Wyróżnia się nietypową dla słonecznika, czerwonorudą barwą kwiatów języczkowatych, która ładnie kontrastuje z ciemnobrązowym środkiem kwiatostanu (kwiatami rurkowatymi) oraz  ciemnozielonymi liśćmi (są ozdobne już na etapie produkcji rozsad). Rośliny intensywnie się krzewią i obficie kwitną – aż do jesieni. Nadają się do uprawy zarówno na rabatach (w tym na obwódkach), jak i w pojemnikach balkonowo-tarasowych. Klienci finalni mogą wysiewać nasiona wprost do gruntu lub korzystać z gotowych do sadzenia roślin. Ogrodnikom szczególnie poleca się produkcję tego słonecznika w większych, 3-litrowych pojemnikach. Sezon sprzedaży roślin może być długi – od maja do sierpnia. Helianthus annuus Desire Red określany jest jako „idealny produkt do zakupów pod wpływem impulsu” w centrach ogrodniczych i innych punktach detalicznych. Jak każdy słonecznik, jest atrakcyjny dla pszczół.

Źródło: Fleuroselect

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet