Ruszyła półroczna wystawa Floriade Expo 2022 (cz. II)

PODosłonami.pl

De Ruiter_TATEMARU MUCHO

Ruszyła półroczna wystawa Floriade Expo 2022 (cz. II)

Światowa Wystawa Ogrodnicza Floriade Expo 2022, która rozpoczęła się 14 kwietnia i potrwa do 9 października, skupia się na idei zielonych miast. Realizuje też nadrzędny cel, jakim od 1960 r. – gdy narodziło się to wydarzenie – jest prezentacja i promocja holenderskiego ogrodnictwa. W 2022 r., w Almere, gdzie gości tegoroczna wystawa, nie brakuje wątków związanych z produkcją roślin ozdobnych, warzyw i owoców miękkich pod osłonami. Zwraca się uwagę szerokiej publiczności zarówno na nowoczesne rozwiązania, jak i na przyjazne środowisku metody uprawy.

Czytaj dalej...
W największym pawilonie tematycznym Światowej Wystawy Ogrodniczej Floriade Expo 2022, pod nazwą Green House można oglądać sezonowe prezentacje kwiatów ciętych i roślin doniczkowych (fot. A. Cecot)

W największym pawilonie tematycznym Światowej Wystawy Ogrodniczej Floriade Expo 2022, pod nazwą Green House można oglądać sezonowe prezentacje kwiatów ciętych i roślin doniczkowych (fot. A. Cecot)

Green House

Taką nazwę nosi największy pawilon tematyczny wystawy Floriada 2022. Jest to dwupoziomowa szklarnia o długości 170 m oraz areale 10 000 m2.

Zwiedzający mogą się tam zapoznać z metodami uprawy roślin (m.in. papryki, truskawek, gerbery, doniczkowego anturium) i nowinkami technologicznymi z dziedziny ogrodnictwa pod osłonami (np. doświetlanie LED-owe, szklarniowe drony monitorujące plantacje, a także nowa i długotrwała powłoka PAR+, która naniesiona na szkło obiektu uprawowego zamienia promienie UV w rozproszone światło fotosyntetycznie czynne). W centrum uwagi znalazła się produkcja przyjazna środowisku (ochrona biologiczna, obieg zamknięty wody).

Szklarnia to zarazem miejsce sezonowych prezentacji różnych kwiatów ciętych oraz roślin w doniczkach (w ciągu sześciu miesięcy będzie w sumie 13 takich prezentacji), a także pokazów florystycznych.

W pawilonie tym promowane są też warzywa – również od strony ich wartości smakowych.

Zrównoważony rozwój

Edukacyjny charakter ma wiele innych prezentacji, np. te w pawilonie Circuloco, który promuje ideę recyklingu i wielokrotnego wykorzystywania rozmaitych materiałów.

Szereg propozycji na miarę XXI w. pokazywane jest też w pawilonie holenderskim pod nazwą Dutch Innovation Experience, który zawiera podpowiedzi na temat, jak radzić sobie z poważnymi wyzwaniami dotyczącymi nie tylko produkcji żywności, ale też niedoborem energii, surowców i mieszkań. Na przykład Power Plant to system hydroponiczny z doświetlaniem LED-owym, który można zainstalować w mieszkaniu czy na dachu, wytwarzający jednocześnie żywność (uprawa roślin użytkowych) i energię elektryczną, z wykorzystaniem energii słonecznej. Jak podali organizatorzy, 95% materiałów użytych w pawilonie Dutch Innovation Experience to biomateriały, w większości pochodzące z Holandii.

Na 60-hektarowym obszarze Floriady zainstalowano 7 mostów – wszystkie wykonane są z materiałów z odzysku. Ciekawa jest konstrukcja, w której  wykorzystano odpady (włókna) lniane. Len określany jest jako potencjalny „budulec przyszłości”. W połączeniu ze specjalną biożywicą można z tego surowca wyprodukować lekki i bardzo stabilny biokompozyt o właściwościach porównywalnych z aluminium czy stalą. Floriada stała się areną realizacji, prezentacji i testowania pierwszego takiego mostu realizowanego w ramach unijnego projektu „Smart Circular Bridge”, który prowadzony jest pod kierownictwem holenderskiej Politechniki z Eindhoven i dotyczy badania oraz wdrażania wspomnianego innowacyjnego materiału. Prawie sto czujników zainstalowanych w moście w Almere dostarcza danych o funkcjonowaniu „lnianego” biokompozytu w codziennym użytkowaniu.

Green City  

Hasło tegorocznej Floriady – „Tworząc zielone miasta” podkreśla rolę drzew, krzewów oraz innych roślin w kreowaniu miejskich warunków życia, które będą sprzyjać człowiekowi, uczynią jego otoczenie zdrowszym i ładniejszym, pozytywnie wpłyną na gospodarkę oraz lokalny i globalny klimat, a zarazem dadzą impuls do rozwoju ogrodnictwa.

Motywowi przewodniemu towarzyszą 4 tematy, wokół których koncentruje się ogólny przekaz wystawy. Są to: „zazielenianie” miasta, karmienie miasta (mieszkańców) – zapewnienie lepszej żywności, uzdrawianie miasta – poprawa warunków życia w aglomeracjach, energia dla miasta – z bardziej ekologicznych źródeł.

Floriade Park, czyli teren wystawy, ma różne działy, spośród których bezpośrednio do jej lejtmotywu odwołuje się „Arboretum Green City”. Pomyślano je tak, aby zainspirować zwiedzających, dać wskazówki co do kierunków „zielonego” rozwoju miast, co uzmysławia architekt krajobrazu Niek Roozen, który kierował tym projektem. Kolekcja zawiera 750 drzew, 90 tysięcy krzewów i 180 tys. bylin, posadzonych według alfabetu (odnoszącego się do rodzajowych łacińskich nazw roślin) i wykorzystanych oraz skomponowanych jako zieleń miejska. I tak: listę otwiera Abies – jodła, a zamyka Zelkova. Pod literą „B” znajdują się m.in. brzozy (Betula), 3 taksony berberysu, 5 taksonów bergenii, brunnera. Z kolei „E” reprezentują wartościowe na terenach mocno zurbanizowanych oliwniki (Eleagnus), podsadzone bylinowymi wilczomleczami migdałolistnymi (Euphorbia amygdaloides).

Niek Roozen podkreśla jednocześnie, że pierwszorzędne znaczenie miała dla niego również zastana zieleń, która stanowi osnowę ekspozycji. Ocenia on, że pozostawiono ok. 2000 dojrzałych drzew (gdy trzeba było, dostosowywano urządzenie terenu do „przeszkadzającego” okazu – rosnącego na przekór wytyczonym w projekcie liniom prostym). Usunięto natomiast tylko to, co było konieczne.

Inną wartością i specyfiką Światowej Wystawy Ogrodniczej Floriade Expo 2022 są spore połacie naturalnie zadrzewione – w części ekspozycji pod nazwą Green Island.

Na Floriadzie współczesne kierunki myślenia o aglomeracji, dbania o jej zasoby i dziką przyrodę dobrze obrazują również prezentacje pawilonu The Voice of Urban Nature, w którym zwrócono uwagę na współmieszkańców – owady, ptaki, jeże itd. – oraz to, jak im sprzyjać.

Floriade Expo 2022 – trwały ślad

Po zamknięciu wystawy powstanie na jej terenie dzielnica mieszkaniowa Hortus, ze stworzoną już infrastrukturą techniczną i budynkiem Flores Tower, który ma być przekształcony w apartamentowiec, oraz roślinami, posadzonymi jako prezentacje tegorocznego Expo.

Obiekt z „zielonymi” ścianami, który również jest wizytówką Floriady, należy do wyższej szkoły Aeres Hogeschool Almere. Będzie więc pełnił funkcje publiczne, jako część Flevocampusu, który skorzysta z fragmentów terenu zieleni wyrosłego w związku z wystawą. W tej trwałej infrastrukturze należącej do prowincji Flevoland, a znajdującej się obecnie w obrębie Expo, mieści się także Food Forum – charakterystyczny pawilon konferencyjny, który sąsiaduje z zielonym budynkiem wyższej uczelni.

„Beehold” to kolejny symbol Floriade Expo 2022 – rzeźba autorstwa znanego holenderskiego artysty Florentijna Hofmana, która także pozostanie w Almere po 9 października. Ta instalacja o wysokości 12 m wykonana jest z kortenowskiej stali. Przedstawia dwie ludzkie postaci pokryte pszczelimi brodami – tysiącami połączonych owadów. Ma obrazować relację pszczoły – ludzie i zwraca uwagę na te zagrożone owady.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Florensis_Dianthus
BIOCONT
Syngenta Poinsettia_33
HortiAdNet