Ruszyła półroczna wystawa Floriade Expo 2022 (cz. I)

PODosłonami.pl

OSRAM - FLUENCE - czerwiec

Ruszyła półroczna wystawa Floriade Expo 2022 (cz. I)

Siódma edycja Światowej Wystawy Ogrodniczej Floriade Expo, która organizowana jest co 10 lat w Holandii, odbywa się od ponad miesiąca w Almere, niedaleko Amsterdamu. Jej hasło – ‘Growing Green Cities’ – upowszechnia ideę zielonych miast, która stała się potrzebą chwili. Floriada 2022, która zajmuje 60 ha, daje możliwość oglądania różnorodnych atrakcji na zewnątrz oraz w pawilonach. Ma zainspirować zwiedzających do „zielonego” stylu życia, w tym otaczania się roślinami, z których produkcją oraz dystrybucją Niderlandy kojarzą się jak żaden inny kraj europejski. Promuje zresztą nie tylko gatunki ozdobne – które stanowią trzon wystawy – ale też jadalne, m.in. z upraw szklarniowych.

Czytaj dalej...
Widziany z góry fragment wystawy Floriade Expo 2022 pod koniec kwietnia, fot. A. Cecot

Widziany z góry fragment wystawy Floriade Expo 2022 pod koniec kwietnia, fot. A. Cecot

Na wodzie

Almere to najmłodsze holenderskie miasto, leżące na polderze – sztucznie utworzonym w zatoce Morza Północnego. Teren Floriady 2022 usytuowany jest 4-5 m poniżej poziomu morza, w sąsiedztwie rekreacyjnego jeziora Weerwater. Duża powierzchnia zbiorników wodnych w obrębie oraz w otoczeniu Expo to, w sposób naturalny specyfika tegorocznej wystawy. Na Floriadę można zresztą dotrzeć łódką, która odpływa z mola Esplanade, niedaleko dworca kolejowego Almere Centrum.

Z powietrza

Jedną z atrakcji Floriady jest kolejka linowa, która przemierza trasę o długości 850 m –  pomiędzy północnym (Utopia Island) i południowym (Eco District) krańcem terenu ekspozycyjnego. Pozwala zarazem obejrzeć Expo z lotu ptaka.

Na ziemi

Zwiedzanie wystawy polega jednak głównie na przemierzaniu jej na piechotę – z wizytami w pawilonach, z przystankami na odpoczynek czy kontemplowanie muzyki granej na żywo bądź korzystanie z innych punktów programu kulturalnego, który towarzyszy Floriadzie.

Pojazdem, który w określonej części 60-hektarowego terenu Expo pozwala „skrócić dystans”, jest minipociąg na gumowych kołach.

Otwarcie z monarchą

Światową Wystawę Ogrodniczą Floriade Expo 2022 uroczyście otworzył 13 kwietnia król Niderlandów Willem-Alexander. Zwiedził parę obiektów ekspozycji, w towarzystwie przedstawicieli lokalnych władz, organizatorów wystawy oraz branży ogrodniczej. Podkreślił tym samym znaczenie wydarzenia, a także ogrodnictwa dla Holandii.

Niełatwy czas   

Floriada 2022 odbywa się w założonym terminie, bez wymuszonego koronawirusem poślizgu (który dotyczył np. innych wystaw typu Expo – Floraliën Gent czy Euroflora w Genui). Mimo wszystko pandemiczny okres, który przypadł na najważniejszy czas przygotowań Floriady, oraz konsekwencje ekonomiczne tego okresu nie pozostały bez wpływu na ostateczny rezultat.

Obecna Floriada przedstawia się zatem skromniej niż poprzednie, m.in. mniej jest pawilonów narodowych (wg danych organizatorów wystawy – 33), a skala tych, które znajdują się w Almere, jest przeważnie mniejsza.

Początek wystawy zbiegł się też z nasilającą się inwazją Rosji na Ukrainę, oraz konsekwencjami wojny (np. drożejące paliwa mogą ograniczać wizyty na Floriadę – założono tymczasem, że przybędą na nią w sumie 2 mln zwiedzających).

Floriade Expo wczesną wiosną, czyli początek wystawy      

Innym wyzwaniem dla organizatorów Floriady jest wyjątkowo sucha wiosna (na większości obszaru Holandii od marca do połowy maja nie było znaczących opadów deszczu), co nie sprzyjało i wciąż nie sprzyja wegetacji oraz rozwojowi roślin na terenie tej ogrodniczej wystawy.

W pierwszych tygodniach po otwarciu Floriady najbardziej spektakularny efekt dekoracyjny dawały kwitnące holenderskie tulipany i inne roślin cebulowe – łącznie posadzono ich około miliona. Zastosowano je m.in. w modnych mieszanych rabatach, w przypadku których zadbano o możliwie duży udział roślin przyjaznych pszczołom. Specyficzny dla tegorocznej wystawy jest też ponadtrzykilometrowy pas – nasadzenie z roślin atrakcyjnych dla owadów pożytecznych – który zapewne będzie przykuwał wzrok w kolejnych miesiącach, podczas intensywnego kwitnienia.

Międzynarodowo

Wśród około 30 pawilonów/ogrodów narodowych wyróżnia się kilka. Zwracają uwagę przyjazne środowisku materiały, inne proekologiczne akcenty, tematyka „zielonego” miasta, zrównoważonego rozwoju oraz charakter ekspozycji – często obrazujących hasło „bliżej natury”.

Niek Roozen, ceniony holenderski architekt krajobrazu, który współtworzył koncepcję urządzenia zieleni Floriady 2022, wskazał m.in. prezentację Chin (pod nazwą ‘A growing Chinese bamboo garden’), którą uznał za nowoczesną. Postawiono na estetyczną małą architekturę, z bambusem w roli głównej. Zastosowano, na przykład pionowe wrzecionowe plecione struktury (znane z choćby z wystawy Chelsea Flower Show 2021), a także widowiskową bramę z tego samego materiału. Dalekowschodnie akcenty zbalansowano  typowymi zachodnioeuopejskimi, wizualnie atrakcyjnymi rabatami, które od wczesnej wiosny przyciągały wzrok kolorem i bogactwem gatunków.

Japońska prezentacja, pod nazwą Sayotama Farm Garden, jest ściśle związana z tematem ‘Growing Green Cities’. „Farma” zawiera nasadzenie z roślinami użytkowymi, fragment „podmiejskiego lasu”, zbiornik wodny. Wewnątrz krytego strzechą pawilonu pokazywane są natomiast mistrzowskie przykłady ikebany – mocno identyfikowane w krajem kwitnącej wiśni.

Różnorodnością oferty wyróżnia się Ogród Niemiecki „BIOTOPIA – Growing Community”, w którym też przedstawione są przyjazne środowisku rozwiązania w zakresie nowoczesnego ogrodnictwa miejskiego, ale nie tylko. Przede wszystkim rzuca się w oczy drewniana konstrukcja, do zbudowania której wykorzystano materiał z lasów zarządzanych w sposób „zrównoważony” (sustainable). Wykorzystano także panele słoneczne i turbiny wiatrowe. Założono ogród na dachu oraz naturalistyczny ogród deszczowy (na poziomie „0”). Wizyta wewnątrz pawilonu to okazja do interaktywnych zabaw – przy wejściu otrzymuje się inteligentną bransoletkę, dzięki której można aktywować eksponaty i tworzyć indywidualną wizję zielonego miasta przyszłości, pod względem zarządzania energią, gospodarowania wodą itp.

Te same kluczowe elementy – odwołania do natury, prostota (geometryczne kształty pawilonu), materiały o minimalnym śladzie węglowym (zastosowano m.in. bioplastik), przeznaczone do ponownego użycia lub recyklingu – cechują dużo mniejszą ekspozycję Belgii (500 m2), gdzie wkomponowano m.in. „ścieżkę z roślinami jadalnymi”.

Nie sposób pominąć też prezentacji Kataru, która trafiła do Księgi rekordów Guinnessa. W zasadzie zarejestrowano tam „najwyższą (na świecie) wieżę wykonaną z betonu, który wydrukowano w technice 3D”. Wieże – gołębniki, które występują na pustyni, zostały odtworzone na Floriadzie 2022, gdzie jednak mają zielone ściany (pokryte roślinnością). Te nietuzinkowe pawilony, o wysokości ponad 12 m, obrazują wizję Kataru, która ma polegać na  przekształceniu pustynnych terenów w zielone oazy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Targi IPM Essen 2023 odbędą się w dniach 24-27 stycznia; krajem partnerskim będzie tym razem Wielka Brytania (fot. Messe Essen)

Wracają styczniowe targi roślin ozdobnych IPM Essen!

Zbliża się kolejna edycja międzynarodowych targów IPM Essen, które w ciągu prawie czterech dekad istnienia, zyskały opinię najważniejszego tego typu wydarzenia w branży roślin ozdobnych. Impreza wraca po dwóch latach przerwy, spowodowanej pandemią koronawirusa. Najbliższą [...]

Florensis_Dianthus
TSW 23
HortiAdNet