Trendy z IPM Essen (cz. II), czyli kolejna garść nowości z międzynarodowych targów roślin ozdobnych

PODosłonami.pl

De Ruiter_TATEMARU MUCHO

Trendy z IPM Essen (cz. II)

Podczas tegorocznych międzynarodowych targów IPM Essen, które w 3. dekadzie stycznia zwabiły do Niemiec wystawców i zwiedzających z całego świata, można było obejrzeć branżę roślin ozdobnych „w pigułce”. Impreza ta daje bowiem szansę na zapoznanie się z najbardziej reprezentatywną próbką wszystkich działów tej dziedziny ogrodnictwa. Przedstawiamy niektóre nowości z kilku rynkowych kategorii.

Czytaj dalej...
Podczas targów IPM Essen 2019 można się było m.in. przekonać, że rośnie znaczenie "zielonych" roślin do ozdoby wnętrz (tu: stoisko firmy Vitro Plus), fot. A. Cecot

Podczas targów IPM Essen 2019 można się było m.in. przekonać, że rośnie znaczenie "zielonych" roślin do ozdoby wnętrz (tu: stoisko firmy Vitro Plus), fot. A. Cecot

Rośliny balkonowo-rabatowe

W tej kategorii w konkursie nowości targów IPM Essen („IPM Neuheiten”) najwyżej oceniono kocanki ogrodowe (Xerochrysum bracteatum, syn. Bracteantha bracteata, syn. Helichrysum bracteatum) Granvia® ‘Gold’. Zademonstrowało ją holenderskie przedsiębiorstwo MNP flowers, które w Europie reprezentuje hodowcę – japońską firmę Suntory. Odmiana ta rozmnażana jest wegetatywnie i nadaje się do pojemników balkonowo-tarasowych.

Mandewila (Mandevilla, syn. Dipladenia ) Sundaville® MiMi ‘Yellow’, od tego samego hodowcy  również okazała się hitem tegorocznego konkursu targów IPM Essen – przypadła jej Nagroda Specjalna, m.in. za nietypową, jasnomorelową barwę kwiatów oraz zwarty pokrój.

Przedsiębiorstwo MNP flowers kontynuowało podczas targów IPM ubiegłoroczne obchody 30. rocznicy wprowadzenia na światowy rynek przełomowej grupy Surfinia, pochodzącej z japońskiej firmy Suntory. Z tej okazji wręczano licencjobiorcom z poszczególnych krajów, którzy przyczynili się do sukcesu tej kaskadowej petunii, symboliczny upominek – złotą łopatkę. W Essen odebrał ją Jerzy Starzyński, prezes Plantpolu – firmy, która od 1994 r. rozmnaża petunie z grupy Surfinia jako partner MNP flowers (dawniej Moerheim), a tym samym japońskiego hodowcy, i jako pierwsza w Polsce oferowała te rośliny oraz ich ukorzenione sadzonki.

Kolorem Roku 2019 wg Pantone jest Living Coral. Zwracaly więc uwagę zwracały odmiany, zwłaszcza nowe, o koralowej barwie kwiatów, jak np. petunia (Petunia ×hybrida) Potunia ‘Coral’ z firmy Dümmen Orange, czy pelargonia (Pelargonium) Calliope L ‘Coral’, którą pokazało przedsiębiorstwo Syngenta Flowers.

Wśród pelargoniowych nowości znalazło się sporo mieszańców międzygatunkowych („interspecific”), wśród których były nie tylko kreacje z grupy Calliope („M” i „L”), ale też np. odmiana ‘Red Explosion’ – jedyna pelargonia reprezentowana w tegorocznym konkursie nowości roślinnych targów IPM Essen. Zgłosiło ją przedsiębiorstwo hodowlane Florensis, polecając „czerwoną eksplozję” przede wszystkim do masowej produkcji i do nasadzeń na rabatach.

Na ekspozycji firmy Syngenta wzrok przykuwały odmiany begonii bulwiastej (Begonia ×tuberhybrida) hodowli polskiego ogrodnika Marcina Wojtczaka (czytaj w czasopiśmie „Pod Osłonami” 4/2018). Syngenta oferuje tę wartościową grupę odmian – wczesnych, wyrównanych, różnorodnych kolorystycznie – pod nazwą Limitless (u M. Wojtczaka występuje jako MagicFlower). Begonie te trafią teraz do ogrodników na całym świecie.

Charakterystyczna była szeroka oferta roślin tła, tak zwanych strukturalnych, które zwykle służą jako dodatek do wielogatunkowych kompozycji balkonowo-tarasowych. Pojawiły się w tej kategorii produktów nowości, jak Lysimachia christinae ‘Sunburst’. Pokazały ją firmy Westhoff – w serii produktów oznaczonych marką Fancifillers™ oraz Kientzler – w serii Trendblätter™, w której znalazła się też nowa grupa odmian niedośpianu – Hypoestes phyllostachya, pod nazwą Hippo.

Ozdobno-użytkowe nowości także zwracały szczególną uwagę, ze względu na coraz większe zainteresowanie takimi produktami ze strony konsumentów. Były wśród nich np. truskawka ‘Summer Breeze Rose’ (hodowca – ABZ), zaprezentowana przez firmę Volmary czy kapusty (Brassica olreacea) o przebarwionych liściach – ‘Evercream’ i ‘Everfresh’ z oferty Kientzlera. Do warzyw dołączają też – jako surowiec kulinarny – kwiaty, co udowodniła w Essen m.in. duńska firma Roses Forever. Pokazała mianowicie wyprodukowane komercyjnie w Holandii kwiaty róż (odmian hodowli Roses Forever) – pod marką Rosalicious®, przeznaczone do konsumpcji.

Pokrewną do „Roślin balkonowo-rabatowych” kategorią konkursową IPM Essen była ta pod nazwą ,,Rośliny do pojemników tarasowych”. W tym przypadku najwyżej oceniono niepokalanek (Vitex) ‘Flip Side’ zgłoszony przez agencję licencyjną Cultivaris, a wywodzący się z amerykańskiej szkółki Bailey Nurseries. Ta ozdobna roślina pochodzi m.in. od leczniczego gatunku V. agnus-castus, a jej popularność jest przejawem ogrodniczego trendu pt. „bliżej natury”. Jest przyjazna owadom zapylającym, łatwa w uprawie.

Doniczkowe nowości IPM Essen 2019

,,Kwitnące rośliny doniczkowe” – w tej kategorii w konkursie nowości najwyższe uznanie jury zyskała poinsecja, czyli wilczomlecz piękny (Euphorbia pulcherrima) Christmas Mouse® z firmy Selecta one®. Reprezentujący to przedsiębiorstwo w Polsce Beniamin Pudełko poinformował, że jest to odmiana 7,5-tygodniowa, podobnie  jak popularny ‘Noel’, o porównywalnej sile wzrostu i sposobie krzewienia się roślin.

Podczas IPM Essen 2019 inni hodowcy również eksponowali swoje nowe, najciekawsze odmiany „gwiazdy betlejemskiej”. Na stoisku firmy Syngenta Flowers wyróżniała się odmiana ‘Mirage’, o ładnym odcieniu czerwonych przykwiatków. Jak zapewniał Bartłomiej Pierzchalski z tego przedsiębiorstwa, jest ona łatwa w uprawie, nie wymaga częstego retardowania.

Pojawiło się sporo odmian poinsecji o nietypowo zabarwionych przykwiatkach – żółtych (np. odmiana ‘Golden Glo’ z firmy Dümmen Orange) czy pomarańczowych (np. Q-ismas Oak z przedsiębiorstwa Graff Kristensen A/S, które oferuje swoje odmiany wilczomlecza pięknego pod marką Q-ismas star®).

 ,,Zielone rośliny doniczkowe” – w tej kategorii w konkursie nowości IPM Essen 2019 najwyżej oceniono paproć Blechnum brasiliense ‘Copper Crisp’, która została wyhodowana w USA (zgłosiła ją do oceny agencja licencyjna Cultivaris).

Wiele prezentacji targów IPM Essen 2019 (choćby ekspozycja-„dżungla” holenderskiej firmy Vitro Plus) potwierdzało modę na doniczkowe gatunki do dekoracji wnętrz, mające walory prozdrowotne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Florensis_Dianthus
BIOCONT
Syngenta Poinsettia_33
HortiAdNet