PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Trendy z IPM Essen (cz. I)

Najważniejsze dla międzynarodowej branży roślin ozdobnych wydarzenie targowe – IPM Essen w Niemczech, poprzedzające wiosenny sezon sprzedaży na globalnym rynku i w tym roku okazało się imprezą nie mającą sobie równych. W ośmiu pawilonach modernizowanego kompleksu Messe Essen, gdzie w dniach 22-25 stycznia odbyły się te targi, panowała gorąca biznesowa atmosfera. Około 53 000 zwiedzających mogło się tam zapoznać z kompleksową ofertą 1546 wystawców z 46 państw świata i spotkać mnóstwo uczestników ogrodniczej branży – także z Polski. Wśród tematów przewodnich, które się wyróżniały na targach, znalazły się m.in.: ochrona środowiska i oszczędność energii, zmiany klimatyczne, zrównoważona produkcja, recykling lub zastępowanie plastiku.

Migawka z targów IPM Essen 2019, któe poprzedzają wiosenny sezon z branży ogrodniczej, fot. A. Cecot

Migawka z targów IPM Essen 2019, któe poprzedzają wiosenny sezon w branży ogrodniczej, fot. A. Cecot

Belgia – azalie, mistrzowie, muzyka

Partnerskim krajem tegorocznej, 37. edycji IPM była Belgia, która na tych targach jest obecna od początku ich istnienia, co podkreślił podczas uroczystego otwarcia imprezy Ambasador Królestwa Belgii w Republice Federalnej Niemiec H. E. Baron Willem van de Voorde. Zwrócił szczególną uwagę na najbardziej charakterystyczny produkt ogrodniczy jego ojczyzny – doniczkowe azalie, które zresztą stanowiły główną ozdobę sceny centrum kongresowego Messe Essen, gdzie dokonano symbolicznego przecięcia wstęgi na znak oficjalnego rozpoczęcia IPM 2019. Nawiązał też do reprodukcji fragmentów obrazu Pietera Bruegla (,,Taniec weselny”), która, ustawiona przy głównym wejściu na targi – wraz z ciemiernikami (Helleborus) belgijskiej hodowli – witała gości przybyłych z całego świata, wskazując na flandryjskie mistrzostwo (w dwóch dziedzinach – sztuce i ogrodnictwie).

Kulminacją wyróżniającej się w br. prezentacji ogrodnictwa belgijskiego był sukces, jaki odniosła firma Gediflora z Flandrii (hodowca chryzantem doniczkowych), zwyciężając w klasyfikacji generalnej w konkursie o tytuł „Międzynarodowego Ogrodnika Roku 2019” (IGOTY Awards), organizowanym przez stowarzyszenie International Association of Horticultural Producers (AIPH). Wyniki tych prestiżowych zawodów, których finał odbył się tradycyjnie podczas IPM, ogłoszono wieczorem 22 stycznia, wywołując jeszcze większe zainteresowanie partnerskim krajem ostatnich targów i jego specjalnościami.

Belgijscy wystawcy, którzy prezentowali swoją ofertę pod auspicjami instytucji VLAM, promującej ogrodnictwo Flandrii (północnej Belgii) przygotowali wieczór dla gości, z muzyką na żywo.    

 

Polska na IPM Essen – ze szkółkarzami

Nasz kraj reprezentowało na targach 35 wystawców, z których znaczna część znalazła się na wspólnym, koordynowanym przez Agencję Promocji Zieleni stoisku (fot. 5, 6), w nowo oddanej do użytku hali 6. Tam ofertę przedstawiło 13 firm. Były to szkółki zrzeszone w Związku Szkółkarzy Polskich oraz przedsiębiorstwa spoza tej organizacji. Wyjątkowo bogata okazała się prezentacja gatunków i odmian roślin jagodowych, z dominującą borówką wysoką. Całość przykuwała wzrok biało-czerwoną kolorystyką i napisami „Polska”, „Poland”, „Polen”.

Spośród polskich wystawców chyba najlepiej zapamiętają IPM 2019 właściciele szkółkiCLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy, która od lat uczestniczy we wspólnym stoisku, pod auspicjami ZSzP i APZ. We wspomnianym już konkursie o tytuł „Międzynarodowego Ogrodnika Roku” firma ta zdobyła bowiem 1. miejsce w kategorii „Rośliny i drzewa” (Finished Plants and Trees) oraz wywalczyła 2. pozycję w kategorii „Materiały wyjściowe” (Young Plants).

W gronie polskich wystawców, którzy po raz kolejny pojawili się na targach IPM, była też Vitroflora (z ofertą bylin) czy kliku producentów doniczek. Ponadto na wielu stoiskach można było spotkać polskich przedstawicieli zagranicznych firm.

   

Nowości i ciekawostki targów IPM Essen – rośliny kwitnące wiosną

Targi w Essen stały się i tym razem okazją do prezentacji wielu nowości roślinnych – część z nich oceniania była w konkursie „IPM Neuheiten”, ktory zorganizowano po raz 12. Wystawcy zgłosili do niego 58 kandydatek, spośród których jurorzy wskazali 8 zwycięskich kreacji hodowlanych, w poszczególnych  kategoriach. Pierwszą była  „Rośliny kwitnące wiosną”. W tym przypadku za najciekawszą nowość uznano pierwiosnek (Primula hybrida) BELARINA ‘Candy Frost’, z asortymentu firmy Kientzler. Zaletą tej odmiany, która jest rozmnażana wegetatywnie, są duże, pełne, pachnące, liczne, dwubarwne kwiaty – fioletowe z białą obwódką. Pierwiosnek ten polecany jest między innymi do uprawy doniczkowej na kwitnienie w walentynki.

Kolejne gatunki z segmentu „kwitnące wiosną” to bratki (Viola ×wittrockiana). W konkursie nowości reprezentowane były przez kreację hodowli firmy PanAmerican Seed. Wzbogaciła ona swój dotychczasowy, szeroki już asortyment bratków z grupy Cool Wave (14 pozycji), charakteryzującej się kaskadowym pokrojem, o ciekawą kolorystycznie odmianę ‘Strawberry Swirl’.

Na stoisku przedsiębiorstwa Volmary pokazano kilka nowych odmian bratków z grupy Cats, hodowli firmy Benary. Ta grupa, która wyróżnia się charakterystycznymi kreskami na kwiatach, mającymi się kojarzyć z wąsami kota, wprowadzona została na rynek kilkanaście lat temu, ale ostatnio ją ulepszono – odmiany są teraz wcześniejsze, mają zwarty pokrój i ładniejsze odcienie kwiatów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet