PODosłonami.pl
Tulipany w Chrzypsku Wielkim, czyli trzynasta majówka z kwiatami
Firma Królik zorganizowała kolejną, 13. edycję Międzynarodowych Targów Tulipanów w Chrzypsku Wielkim. Wydarzenie, które od 2009 r. – z wyłączeniem pandemicznych lat 2000 i 2001 – odbywa się tam w trakcie trzydniowej majówki, przyciąga tłumy miłośników kwiatów oraz innych atrakcji przygotowanych dla gości tej imprezy, kierowanej do masowej publiczności. I tym razem tulipany w Chrzypsku nie zawiodły, jak podkreślił gospodarz Bogdan Królik podczas otwarcia MTT 2023. Pomimo zimnej wiosny – większość zakwitła na 1 maja. Pogoda także sprzyjała uczestnikom tegorocznych targów.
Czytaj dalej...Tulipany w centrum uwagi
Wyjściową ideą Międzynarodowych Targów Tulipanów w Chrzypsku Wielkim jest promocja tulipanów w okresie ich naturalnego kwitnienia, w tym prezentacja różnorodnych odmian tych roślin na specjalnie przygotowanej kolekcji oraz na plantacjach produkcyjnych. Bogdan Królik poinformował, że w sezonie 2022/23 posadzono w sumie około 500 odmian – wszystkie, jak powiedział, były dostępne dla zwiedzających MTT.
Poza kolekcją, w której znalazło się wiele ciekawostek – niekoniecznie znanych z rynku kwiatów ciętych, lecz wartościowych dla właścicieli ogrodów – w szczególny sposób wyeksponowano (w kompozycjach znajdujących się przy biurze firmy) kilka efektownych odmian pełnokwiatowych, które cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Nabierają one znaczenia także na rynku kwiatów pędzonych (zimą i wczesną wiosną) tulipanów – jako produkty kategorii premium.
Gospodarz zajmuje się reprodukcją cebul tulipanów, które dominują na jego polach (na początku maja br. można tam było wciąż oglądać także kwitnące narcyzy). Cebule te są wykorzystywane m.in. do własnej, przyspieszonej uprawy tulipanów – pędzenia pod osłonami (w szklarni i tunelu zblokowanym odbywa się następnie produkcja kwiatów lilii oraz mieczyków). Nowością w uprawie polowej są w firmie Królik piwonie – z przeznaczeniem na kwiaty cięte i karpy.
Właściciel prowadzi ponadto hurtownię, której domeną są cebule kwiatowe i inne produkty ogrodnicze kierowane na rynek detaliczny, między innymi w sprzedaży wysyłkowej. Ta się dynamicznie rozwija wraz z boomem, jaki dotyczy e-handlu.
Tulipany – kwiaty, które mają moc
XIII Międzynarodowe Targi Tulipanów w Chrzypsku Wielkim, podobnie jak poprzednie edycje tego wydarzenia, skupiły zainteresowanie mediów i przyciągnęły lokalne władze administracyjne, a także parlamentarzystów oraz przedstawicieli biznesu. Oficjalne otwarcie MTT 2023 zaszczyciło też tradycyjnie grono naukowców, w tym trzech byłych rektorów uczelni poznańskich.
Z żelaznych punktów programu, które łączyły się dotychczas z inauguracją targów, nie odbyło się natomiast uroczyste nadanie nazwy nowej odmianie tulipana, dedykowanej znanemu Polakowi/Polce (wysokiej rangi przedstawicielowi świata polityki albo sportowcowi). Gospodarz MTT przyznał w wypowiedziach dla mediów, że na 1 maja 2023 r. zaplanowany był „chrzest” tulipana ‘Adam Małysz’, ale patron nie mógł się zjawić tego dnia w Chrzypsku, toteż uroczystość odwołano, odkładając tę promocję na przyszłość.
Podczas oficjalnego otwarcia MTT, Bogdan Królik nawiązał jednak do odmian, które zaczęły swój rynkowy byt właśnie w maju w Chrzypsku. Skupił się na kreacjach poświęconych Pierwszym Damom – Agacie Kornhauser-Dudzie („chrzest” tulipana o tej nazwie odbył się 1.05. 2022 r.) oraz Jolancie Kwaśniewskiej (2012 r.). Obok sceny, na której odbywała się ceremonia inauguracji tegorocznych targów, zaprezentowano – jako wizytówkę 13. edycji imprezy – bukiety kwiatów tych odmian, a także dwóch innych zadedykowanych polskim Paniom Prezydentowym: Marii Kaczyńskiej i Annie Komorowskiej. Bogdan Królik stwierdził, że te 4 odmiany, wyeksponowane na jednym stole i do siebie pasujące, symbolizują niezwykłą moc tulipanów, które łączą ludzi o różnych poglądach, zainteresowaniach, itp. Tę różnorodność potwierdzała rozmaitość grup społecznych, zawodowych i wiekowych wśród zwiedzających.
Bogdan Królik zwrócił również uwagę na pokaźną w tym roku reprezentację gości z Holandii – kolegów po fachu, którzy specjalizują się w wielkotowarowej reprodukcji cebul kwiatowych lub hydroponicznym pędzeniu. Obecność ogrodników-biznesmenów z Niderlandów, które są punktem odniesienia, jeśli chodzi o tulipanową branżę, skłoniła gospodarza targów do refleksji natury ogólnej. Powiedział, że polscy ogrodnicy dużo się nauczyli i wciąż się uczą od Holendrów, którzy rozwijają nowoczesne technologie i skalę działalności. Ale szczególnie w produkcji kwiatów ciętych umiemy się odróżnić jakością – oferując towar o większej gramaturze, dłuższych łodygach, pochodzący z upraw o mniejszym zagęszczeniu roślin na 1 m2.
Dr hab. Jadwiga Treder – profesor Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach i wiceprezes Stowarzyszenia Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych nawiązała w trakcie uroczystości otwarcia targów do funkcji B. Królika w tej organizacji, która ma już 28 lat. Podkreśliła, że jako prezes SPORC-u świetnie się on spełnia oraz chętnie dzieli się swoją wiedzą i informacjami, pokazuje nowe technologie, rozwiązania i środki produkcji, które sam wdrożył. Uczy też, jak integrować ludzi, czego dowodem jest m.in. tulipanowa majówka w Chrzypsku. Jadwiga Treder przypomniała ponadto o owocnej współpracy gospodarstwa Królik z naukowcami.
O szczególnej wymowie, jaka wiąże się z tulipanem, mówił poseł na Sejm RP Zbigniew Ajchler. Otóż przywołał on fakt, że kwiat ten – w czerwonym kolorze – jest symbolem choroby Parkinsona i nadziei na sukces w walce z nią (odmiana z grupy Triumph ‘Doctor James Parkinson’ została wyhodowana przez dotkniętego tą chorobą Holendra Van der Werelda – przyp. red.).
Tulipany florystycznie
Do symboliki oraz oddziaływania różnych barw kwiatów tulipana nawiązała też dr hab. Agnieszka Krzymińska-Bródka, prof. Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, która w pierwszym dniu MTT poprowadziła po raz 13. przy tej okazji pokaz florystyczny z wykorzystaniem głównie tulipanów. Tegoroczny pokaz miał tytuł „W dobrym nastroju wśród tulipanów” i zawierał elementy warsztatów z udziałem publiczności.
Jako jeden z lejtmotywów prezentacji A. Krzymińska-Bródka wybrała Kolor Roku 2023, pod nazwą Viva Magenta (różowoczerwony), którego nie brakuje w świecie tysięcy odmian tulipana. Zwróciła również uwagę na mniej oczywiste cechy tulipanów, jak zapach kwiatów czy prozdrowotne właściwości roślin, które zawierają dobroczynne polifenole.
Byliny, krzewinki, krzewy do uprawy w doniczkach. Zieleń to Życie 2024 (cz. II)
Tegoroczne, wrześniowe targi ZIELEŃ TO ŻYCIE w Warszawie, organizowane przez Związek Szkółkarzy Polskich i Agencję Promocji Zieleni przyniosły wiele nowości. Wśród tych premier znalazły się rośliny przeznaczone do uprawy w doniczkach pod osłonami (przynajmniej okresowo). [...]