PODosłonami.pl
Warzywa na balkony i tarasy – z linii Vegetalis
Na przełomie maja i czerwca w gospodarstwie Blumenwerkstatt Wilhelm Rippel w Uettingen (Niemcy) odbyły się pierwsze Dni Otwarte firmy Syngenta Flowers dotyczące warzyw i ziół balkonowo-tarasowych z linii Vegetalis. Wydarzenie przeznaczone było głównie dla niemieckich ogrodników, ale uczestniczyli w nim również m.in. przedstawiciele polskiego oddziału przedsiębiorstwa Syngenta Flowers („Kwiaty”), którzy oferują wybrane odmiany z linii Vegetalis rodzimym producentom roślin ozdobnych.
Czytaj dalej...
Warzywa do uprawy na balkonach i tarasach (tu: papryka Liberty Belle z linii Vegetalis) to produkty o systematycznie rosnącym znaczeniu, fot. Syngenta
Umacniający się trend konsumencki
Tendencja dotycząca „produkcji” własnych warzyw (oraz owoców) i uprawy ziół przez konsumentów umocniła się w ostatnich dwóch, pandemicznych latach. Odnosi się ona coraz częściej do osób nieposiadających ogrodu, lecz dysponujących choćby niewielkim balkonem. Patio vegetables – warzywa na balkony i tarasy – zajmują coraz ważniejsze miejsce w „kwiatowym” asortymencie firm hodowlano-nasiennych. Syngenta Flowers oferuje tego typu gatunki i odmiany pod marką Vegetalis.
Są to głównie pomidory i papryki, ale zwracają też szczególną uwagę truskawki, które klasyfikowane bywają – np. w Niemczech – do kategorii wspólnej z uprawami warzywniczymi.
Z ziół, które są obecne na naszym rynku balkonowo-rabatowym w szerokim wyborze, w obrębie marki Vegetalis wyróżnia się bazylia.
Carolien van der Goes, specjalistka ds. komunikacji marketingowej firmy Syngenta Flowers zwróciła podczas dni otwartych uwagę na szybki rozwój rynku patio vegetables w krajach takich, jak Belgia, Holandia, Niemcy. Obserwuje się w tamtejszych centrach ogrodniczych zjawisko tworzenia całych obszernych działów poświęconych roślinom użytkowym. Warzywa wprowadzane są też coraz częściej na tereny zieleni osiedlowej czy miejskiej.
- Prezentacja z Uettingen: pomidory, truskawki, zioła – 3 kategorie z linii Vegetalis (fot. A. Cecot)
Cechy warzyw balkonowych
Jak podkreślali organizatorzy dni otwartych w Uettingen, asortyment warzyw balkonowo-tarasowych dobierany jest ze względu na zwarty pokrój roślin, walory dekoracyjne, plonowanie (powinno być obfite i długotrwałe), a także atrakcyjny smak owoców.
Wybrane gatunki i odmiany z linii Vegetalis przeznaczone są zarówno do uprawy pojedynczo w doniczkach, jak i w większych pojemnikach, w połączeniu z roślinami ozdobnymi (pokazano przykłady takich mieszanych kompozycji).
- Produkty z linii Vegetalis oferowane są wraz z asortymentem balkonowo-rabatowych roślin ozdobnych i mogą z nimi tworzyć mieszane kompozycje (fot. A. Cecot)
Pomidory z linii Vegetalis
Najpopularniejsza w linii Vegetalis jest odmiana Totem, której notowania wciąż idą w górę, jak informował Günter Buckermann, specjalista z działu sprzedaży firmy Syngenta Flowers. Polecał on uprawę tego pomidora w doniczkach 17-centymetrowych.
Do mniejszych pojemników (o średnicy 12-14 cm) rekomendował natomiast kompaktowe odmiany Raspberry Ruffles oraz Lemon Sherbet (żółtoowocowa).
W przypadku innej odmiany pomidora o żółtych owocach Peardrops, przeznaczonej do wiszących pojemników zwrócił uwagę, że początkowo pędy są wyprostowane, a dopiero w dalszej fazie wzrostu i rozwoju rośliny osiągają kaskadowy pokrój. Druga odmiana do wiszących koszy z dotychczasowego asortymentu Vegetalis to Red Profusion, do której niewątpliwych zalet należą: wyjątkowa wczesność oraz fakt, że owoce są dobrze widoczne (niezakryte liśćmi).
W testach, których część zaprezentowano w Uettingen, znajduje się szereg innych zwartych odmian pomidorów o koktajlowych owocach – być może uzupełnią dotychczasowy dobór tych warzyw w linii Vegetalis (do tej pory obejmuje ona 9 kreacji).
- Testowane zwarte odmiany pomidorów koktailowych, które mogłyby wzbogacić asortyment warzyw balkonowych z linii Vegetalis (fot. A. Cecot)
Papryka
W grupie papryk o łagodnym smaku Günter Buckermann zwrócił szczególną uwagę na zwarte odmiany o dużych owocach – Big Ben (wzniesiony pokrój) oraz Liberty Belle. Powiedział, że dobrze nadają się do koncepcji sprzedaży pod nazwą „Ready-to-Pick” („Gotowe do zbioru”), coraz popularniejszej w Niemczech. Podczas dni otwartych najbardziej rzucała się w oczy karłowa odmiana o okazałych owocach – Redskin.
Jeśli chodzi o paprykę ostrą, na pokazach wyróżniała się odmiana Longhorn, którą jednak cechuje stosunkowo silny wzrost.
Również w przypadku tych warzyw zaprezentowano kilka testowanych nowości, które mogą powiększyć balkonowy asortyment spod znaku Vegetalis.
- Günter Buckermann omawia zwarte odmiany papryki o dużych owocach
- Redskin
- Longhorn, fot. 1-3 A. Cecot
Ogórki, oberżyna
Balkonowo-tarasowa odmiana ogórka z linii Vegetalis to Peticue – rośliny mają zajmować o 2/3 miejsca mniej niż standardowe ogórki.
Jackpot to z kolei zwarta odmiana oberżyny, polecana do uprawy w pojemnikach. Günter Buckermann wskazywał dekoracyjne kwiaty roślin i dobry smak owoców, ale zarazem informował o dość długim okresie produkcji i zagęszczonym pokroju (zalecał m.in. usuwanie dolnych liści).
- Kwiat oberżyny Jackpot, fot. A. Cecot
Truskawki
To rośliny użytkowe – lub ozdobno-użytkowe (odmiany o dekoracyjnych kwiatach, a także jadalnych owocach) – które cieszą się uznaniem naszych ogrodników specjalizujących się w sezonowej produkcji kwiaciarskiej. Z odmian oferowanych przez firmę Syngenta Flowers polscy klienci najchętniej zamawiają 3 odmiany: Beltran – o półzwieszającym pokroju, najbardziej zwartą z tej trójki, Elan – kaskadową, o dużych owocach oraz Frisan – o zwieszających się pędach, cechującą się różowymi kwiatami.
- Prezentacja odmian truskawek podczas dni otwartych w Uettingen
- Odmiana Elan
- Odmiana Frisan, fot. 1-3 A. Cecot
Zioła
W przypadku heterozyjnych odmian bazylii z serii Prospera®, które wyróżniają się w obrębie linii Vegetalis oraz oferty ziół firmy Syngenta Flowers, Günter Buckermann zalecał wysiewanie mniejszej liczby nasion do jednej doniczki (nasiona są droższe niż standardowe, pochodzą z ekologicznej produkcji, jednocześnie nadają się do upraw „eko”). Podkreślił, że te odmiany – Prospera® P4 oraz Prospera® P5 – o zwartym pokroju, charakteryzują się dużą tolerancją na mączniaka rzekomego („są bezkonkurencyjne w produkcji zimowej”), a także wyrównaniem. Dodał, że okres ich produkcji jest nawet o 2 tygodnie krótszy niż zwykłych odmian, a trwałość na etapie handlu detalicznego – lepsza.
- Bazylia Prospera® P4, fot. A. Cecot
Dalsze prace hodowlane, dobór kolejnych odmian z linii Vegetalis
Carolien van der Goes przedstawiła postępy w pracach hodowlanych, które Syngenta Flowers kontynuuje w odniesieniu do patio vegetables. Na przykład można się spodziewać poszerzenia asortymentu balkonowych pomidorów o odmianę o śliwkokształtnych koktajlowych czerwonych owocach. W przypadku papryk prawdopodobnie przybędą m.in. kreacje o wzniesionym, wąskim pokroju, „oblepione” słodkimi owocami (Nasch peppers), odporne na wirusa TMV.
Polscy przedstawiciele firmy Syngenta Flowers, którzy notują stopniowy wzrost zainteresowania balkonowo-tarasowymi warzywami, wyrazili opinię, że wystarczający byłby przy obecnej skali sprzedaży tych produktów w naszym kraju, dobór ok. pięciu wyróżniających się odmian najważniejszych gatunków.
Van der Goes przyznała, że europejski rynek tych produktów jest rozproszony. W sumie wielu ogrodników jest zainteresowanych uprawami patio vegetables, ale w tej liczbie mieści się sporo drobnych producentów, którzy chcą wypróbować odmany, przetestować możliwości sprzedaży. Tak czy owak, prognoza firmy Syngenta Flowers dotycząca rozwoju segmentu Vegetalis jest optymistyczna.
Carolien van der Goes mówiła jednocześnie o perturbacjach z dostawami nasion (produkowane są poza Europą), jakie zdarzyły się w okresie pandemii, oraz o wynikającej stąd zmianie strategii oferowania produktów. Otóż odtąd w sprzedaży mają być tylko te pozycje asortymentowe, których nasiona będą się już faktycznie znajdowały w magazynach holenderskiej centrali firmy Syngenta Flowers w Enkhuizen – co umożliwi produkcję rozsad dla ogrodników (lub bezpośrednie zaopatrzenie ich w nasiona).
- Polska grupa – przedstawiciele firmy Syngenta Flowers – podczas Dni Otwartych w Uettingen, fot. A. Cecot

Kwiaty na Wielkanoc w Watykanie – dla całego świata
Zgodnie z tradycją rozpoczętą za pontyfikatu Jana Pawła II i kontynuowaną przez jego następców, i w tym roku uroczystościom wielkanocnym na placu św. Piotra w Rzymie będą towarzyszyły aranżacje z roślin ozdobnych przygotowane i podarowane [...]



