XIII edycja TSW zorganizowana po raz pierwszy w Kielcach okazała się dużym sukcesem

PODosłonami.pl

ENZA_3

XIII edycja TSW – liczby i nagrody. Sukces targów w nowej lokalizacji.

Tegoroczna, trzynasta już odsłona targów uchodzących za największą wystawę ogrodniczą w Europie Środkowo-Wschodniej odbyła się 18 i 19 stycznia 2023 roku w Kielcach. Organizator wydarzenia – Oficyna Wydawnicza Oikos – podczas poprzednich edycji korzystał z terenów ekspozycyjnych w Nadarzynie pod Warszawą. Zmiana lokalizacji okazała się strzałem w dziesiątkę – targi odwiedziła rekordowa liczba zwiedzających! Przez dwa dni w kieleckich halach gościło 12 368 osób (wstęp był rejestrowany). Wielu gości przyjechało z zagranicy: z Ukrainy, Litwy, Czech, Niemiec, Włoch, Łotwy, ze Słowacji, z Holandii, Estonii, Białorusi, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Mołdawii, Francji oraz Hiszpanii.

Czytaj dalej...

(fot. TSW)

Ponad 300 firm z 15 krajów

TSW od przeszło dekady na dobre zagościło w kalendarzu ważnych wydarzeń w branży warzywniczej i sadowniczej. Gromadzą one wystawców oferujących maszyny, środki ochrony roślin, nawozy, biostymulatory, a także dostawców usług dla branży ogrodniczej. Tym razem w ciągu dwóch dni na powierzchni wystawienniczej wynoszącej 20 000 m² w Kielcach swoją ofertę zaprezentowało 311 firm, w tym 50 zagranicznych z 15 krajów, m.in. z Holandii, Niemiec, Włoch, Belgii, Francji, Ukrainy, Danii, Kazachstanu, Szwajcarii, Meksyku, Austrii i Luksemburga.

Jak przekazują organizatorzy targów, dziękują oni wszystkim za zaufanie, mimo niedawnej decyzji o nowej lokalizacji. Takie podejście się jednak opłaciło – wystawcy podkreślali, że przenosiny do Kielc to zmiana zdecydowanie na plus, o czym najlepiej świadczy wysoka liczba gości targowych.

Nagrody im. Profesora Szczepana Pieniążka…

… zostały przyznane już po raz ósmy, to już stały element TSW. W tym roku na konkurs wpłynęły aż 22 zgłoszenia, w związku z tym postanowiono przyznać dodatkowo wyróżnienie.

Kapituła nagrody składająca się z naukowców przyznała nagrody następującym firmom:

  • Agro Smart Lab/Bio ActiW za preparat Agro ECA Protect. Jest to pierwszy taki produkt na świecie (został zgłoszony do ochrony patentowej). Jest opracowany i wytwarzany w Polsce. Preparat został zarejestrowany w czerwcu 2022 roku jako biostymulator i dopuszczony do ekologicznej produkcji. Jako jedyny wykorzystuje połączenie niezwykłych cech elektrolizowanej wody z klinoptylolitem – minerałem pochodzenia wulkanicznego – w celu stymulowania odporności roślin. Ze środków dostępnych na rynku tylko on ma w składzie ustabilizowaną elektrolizowaną wodę, która nie dopuszcza do rozwoju infekcji grzybowych i bakteryjnych roślin.

    Mirosław i Eugeniusz Maziarka z firmy Agro Smart Lab podczas wręczania nagrody im. prof. Szczepana Pieniążka za produkt Agro ECA Protect

    Mirosław i Eugeniusz Maziarka z firmy Agro Smart Lab podczas wręczania nagrody im. prof. Szczepana Pieniążka za produkt Agro ECA Protect

  • Vantage Polska sp. z o.o. za robot polowy Robotti. Jest on autonomiczny – pracuje bez operatora w ciągłym trybie pracy przez 24 h, również po zmroku i we mgle. To nośnik narzędzi takich jak siewniki, sadzarki, pielniki, opryskiwacze i narzędzia uprawowe. Robot Robotti ma standardowy, trzypunktowy system zaczepu urządzeń (jak traktor) oraz wałek odbioru mocy (WOM), napęd na cztery koła, silnik spalinowy Kubota 75 KM (lub dwa silniki), zbiornik paliwa o pojemności 300 l, bardzo precyzyjny system nawigacji satelitarnej RTK, a także system kamer, czujników i oświetlenia.

    Przedstawiciel firmy Vantage Polska Sp. z o.o. odbiera nagrodę za robot polowy Robotti

    Przedstawiciel firmy Vantage Polska Sp. z o.o. odbiera nagrodę za robot polowy Robotti

  • Osmia Future za ul dla pszczół samotnic Osmia Box. Jest to specjalnie skonstruowane siedlisko do hodowli murarki ogrodowej. Jego budowa umożliwia w pełni mechaniczny serwis po sezonie za pomocą urządzenia Apikubot. Powiązana z ulami Osmia Box aplikacja BeeGrow dostosowuje liczbę i rozmieszczenie pszczelich siedlisk na działce w zależności od rodzaju uprawy, kształtu działki i zagęszczenia nasadzeń, tak by zapewnić optymalne zapylenie uprawianych roślin. Zaletą tego systemu jest prostota obsługi – gotowe ule wystarczy rozmieścić w uprawie i zebrać po sezonie.

    Przedstawiciele firmy Osmia Future podczas wręczenia nagrody za ul dla pszczół samotnic Osmia Box

    Przedstawiciele firmy Osmia Future podczas wręczenia nagrody za ul dla pszczół samotnic Osmia Box

Wyróżnienie…

… otrzymała firma Agrosimex sp. z o.o. za preparat Rhizosum N plus. Produkt ten zawiera bakterie Azotobacter salinestris wiążące wolny azot z powietrza atmosferycznego, a także mangan i żelazo. Zalecana dawka gotowego preparatu to zaledwie 25–50 g/ha. Rhizosum N plus można stosować do opryskiwania gleby albo dostarczać przez fertygację lub nawożenie dolistne.

Krzysztof Zachaj z firmy Agrosimex odebrał wyróżnienie za produkt Rhizosum N plus

Krzysztof Zachaj z firmy Agrosimex odebrał wyróżnienie za produkt Rhizosum N plus, obok dyrektor TSW – Jacek Kłudka

Konferencyjny maraton TSW

Ważną częścią TSW są konferencje branżowe. W tym roku 76 polskich i zagranicznych specjalistów wygłosiło blisko 50 wykładów. Byli wśród nich zarówno naukowcy, jak i praktycy. Zorganizowano również debaty oraz panele dyskusyjne z udziałem parlamentarzystów i producentów. Po raz pierwszy w ramach targów odbyła się konferencja jagodowa, poświęcona uprawie malinie oraz porzeczek, cieszyła się ona dużym zainteresowaniem słuchaczy. Bezpośrednio na targach wykładów wysłuchało blisko 1500 osób.

Organizatorzy już dziś zapraszają do Kielc na kolejną edycję TSW w 2024 roku!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

FLORENSIS_10 (2023)
ICL Osmocote
AgroSmartLab_AgroEca Protect_17
HortiAdNetHortiAdNet