XIII Wystawa Tulipanów w Wilanowie – w ostatni weekend marca

PODosłonami.pl

De Ruiter_2_2023De Ruiter_2_2023

XIII Wystawa Tulipanów w Wilanowie – w ostatni weekend marca

Zgodnie z tradycją, dwa tygodnie przed Świętami Wielkanocnymi, czyli w tym roku – w ostatni marcowy weekend (25 i 26.03. 2023 r.), w Oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III będzie można oglądać różnokolorowe, różnorodne tulipany – kwiaty kilkudziesięciu odmian z różnych grup. Wystawa Tulipanów w Wilanowie, jak zwykle będzie prezentacją i promocją kwiatów polskiej produkcji. Współorganizatorem wydarzenia, które zagości w Wilanowie już po raz 13., jest Stowarzyszenie Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych.

Czytaj dalej...
Wystawa Tulipanów w Wilanowie, która odbędzie się 25 i 26 marca, jak zwykle będzie miejscem prezentacji różnorodnych odmian tulipanów - kwiatów polskiej produkcji (fot. A. Cecot)

Wystawa Tulipanów w Wilanowie, która odbędzie się 25 i 26 marca, jak zwykle będzie miejscem prezentacji różnorodnych odmian tych roślin, a kwiaty będą pochodzić wyłącznie z polskiej produkcji (fot. A. Cecot)

Konsekwentna promocja kwiatów polskiej produkcji

Muzeum Pałacu Króla Jana III oraz Stowarzyszenie Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych regularnie organizują Wystawę Tulipanów w Wilanowie od 2009 r., z dwuletnią przerwą wymuszoną pandemią koronawirusa (w 2021 r. urządzono Tulipanowe święto w Wilanowie online, o charakterze edukacyjnym).

Zasadą wydarzenia jest to, że prezentuje kwiaty wyłącznie polskiej produkcji – z gospodarstw członków SPORC-u i firm zaprzyjaźnionych, które wspierają akcje promocji krajowych tulipanów.

Tulipanom towarzyszą w Oranżerii inne ozdobne rośliny cebulowe – także z rodzimych gospodarstw ogrodniczych.

Patronat nad wystawą sprawuje Instytut Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach, a jej kuratorami są: Jadwiga Treder (SPORC), Marta Walewska (Muzeum w Wilanowie) i Dariusz Sochacki (SPORC).

Dodatkowe atrakcje

Wystawa Tulipanów w Wilanowie (w obu dniach godziny otwarcia to 10.00–19.00, przy czym ostatnie wejście możliwe o 18.30) oferuje zwiedzającym wiele dodatkowych atrakcji. Tradycyjnie będzie jej towarzyszył kiermasz kwiatowo-cebulowy (10.00-17.00) oraz bogaty program wydarzeń. Odbędą się one na terenie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie: w Oficynie Kuchennej, Domku Lanciego, Drwalni Peldy, Wozowni (warsztaty), ogrodach (gra terenowa), a także w formule online (wykłady).

XIII Wystawa Tulipanów w Wilanowie – program wydarzeń towarzyszących

Oto program, jaki – dla szerokiej publiczności – proponują organizatorzy:

Wydarzenia online

Miejsce: Facebook

sobota, 25 marca   

11.00–11.30 | „Tulipany i inne kwiaty cebulowe w doniczkach” | wykład

Prowadzenie: dr hab. Jadwiga Treder, prof. IO (Instytut Ogrodnictwa – PIB, Skierniewice oraz Stowarzyszenie Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych)

12.00–12.30 | „Tulipanowe starocie i nowości” | wykład

Prowadzenie: dr hab. Dariusz Sochacki (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Stowarzyszenie Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych)

niedziela, 26 marca

11.00–11.30 | „Czy tulipany zmieniają barwę kwiatów?” | wykład

Prowadzenie: dr hab. Agnieszka Krzymińska-Bródka, prof. UPP (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Stowarzyszenie Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych)

12.00–12.30 | Pokaz florystyczny

Prowadzenie: Karolina Ładyżyńska-Skrzypek (mistrz florystyki, sędzia międzynarodowa sztuki florystycznej Florint)

Wydarzenia stacjonarne

sobota, 25 marca

11.00–13.00 | „Pudełka wspomnień” | warsztaty dioram

Zapraszamy na warsztaty z budowania wspomnień! Wszystkie miłe chwile z wiosennego dnia w Wilanowie zamkniemy w tulipanowym pudełku. Co podobało Wam się najbardziej – spokojny spacer nad jeziorem, zielony labirynt czy bogactwo kolorów tulipanów? Każdy wybierze ulubione elementy dnia i zbuduje papierową dioramę pełną wspomnień.

Prowadzenie: Ewa Behrens-Nowakowska (Dział Edukacji Muzeum Pałacu w Wilanowie)
Dla kogo: rodziny z dziećmi (powyżej 7 lat)
Gdzie: Oficyna Kuchenna
Bilety: 20 zł/os.

11.30–13.00 | „Malowane tulipany” | warsztaty plastyczno-kaligraficzne

W przystępny sposób wprowadzimy adeptów rysunku w tajniki malowania tuszem za pomocą piórka, patyczka lub pędzla. Pokażemy, w jaki sposób kreślić linie, i poeksperymentujemy z tuszem oraz farbami akwarelowymi. Inspiracji do autorskich prac poszukamy w kolekcji wilanowskiej – wśród pięknie dekorowanych przedmiotów codziennego użytku.

Prowadzenie: Katarzyna Pietrzak (Dział Edukacji Muzeum Pałacu w Wilanowie)
Dla kogo: dzieci (powyżej 8 lat), młodzież, dorośli
Gdzie: Drwalnia Peldy
Bilety: 20 zł/os.

15.00–17.00 | „Tulipan – kwiat o wielu znaczeniach”| warsztaty decoupage’u

Zwykłe gliniane doniczki zamienimy w prawdziwe dzieła sztuki. Wykorzystamy papierowe serwetki z tulipanowymi motywami, klej i kolorowe farby oraz własną wyobraźnię.

Prowadzenie: Katarzyna Pietrzak (Dział Edukacji Muzeum Pałacu w Wilanowie)
Dla kogo: dzieci (powyżej 12 lat), młodzież, dorośli
Gdzie: Drwalnia Peldy
Bilety: 20 zł/os.15.00–19.00 | „Tulipanowe rękodzieła” | warsztaty zdobienia mydeł sodowych + oprowadzanie po wystawie

Zapraszamy na warsztaty zdobienia mydełek. Mydło sodowe, czyli mydło w kostce, wcale nie musi być białe, beżowe czy szare. Zainspirowani kolorystyką współczesnych roślin cebulowych: tulipanów, narcyzów, hiacyntów…, twórczo i artystycznie podejdziemy do tematu mydlenia.

Spotkanie rozpoczniemy zbiórką na przedpolu, obok kasy pałacowej. Stamtąd przejdziemy wspólnie do Oranżerii szukać naszych inspiracji. Część warsztatową rozpoczniemy około 45 minut później w budynku Wozowni. Użyjemy gotowych kostek, które pomalujemy kolorową masą mydlaną przy użyciu pędzli artystycznych. Zarówno kostki mydła, jak i masa mydlana do ich malowania będą wykonane z tłuszczy roślinnych, takich jak: masło shea, olej kokosowy, olej z otrębów ryżowych, olej z pestek winogron, olej z moreli, olej ze słodkich migdałów, oliwa. Do barwienia użyjemy palety mik. Każdy uczestnik warsztatów wyjdzie z jedną kostką własnoręcznie ozdobionego rzemieślniczego mydła sodowego.

Prowadzenie: Marta Poławska
Dla kogo: młodzież, dorośli
Gdzie: zbiórka przy kasie, Oranżeria (wystawa), Wozownia (warsztaty)
Bilety: 35 zł/os.

niedziela, 26 marca 

10.00–14.00 | „Tulipanowe rękodzieła” | warsztaty zdobienia mydeł sodowych+ zwiedzanie wystawy

Gdzie: zbiórka przy kasie, Oranżeria (wystawa), Wozownia (warsztaty)
Bilety: 35 zł/os.

10.30–16.00 | „W poszukiwaniu zaginionych tulipanów” | gra terenowa

Poznaj historię tulipanów i ich różnorodność podczas wiosennej gry terenowej. Pomóż dostawcy kwiatów w odnalezieniu transportu tulipanów. W poszukiwaniu zagubionego ładunku pomogą  zadania, które poprowadzą Was przez wilanowskie ogrody.

Dla kogo: rodziny z dziećmi
Gdzie: ogrody, początek w Oficynie Kuchennej
Bilety: do parku
Uwaga: Czas rozwiązania zadań ok. 30 min., można dołączyć w dowolnym momencie (najpóźniej o godz. 15.30)

12.00–15.00 | „Wiosna w Twojej szafie” | warsztaty haftu

Podczas warsztatów nauczymy się prostego ściegu, którym wyhaftujemy własne T-shirty. Inspiracji dostarczy Wystawa Tulipanów w Wilanowie – pełna wiosennych odmian i kolorów. UWAGA: Prosimy przynieść bawełniany lub lniany element garderoby – w postaci płótna, a nie dzianiny.

Prowadzenie: Magdalena Tychmanowicz
Dla kogo: dorośli
Gdzie: Domek Lanciego
Bilety: 35 zł

11.30–13.00 | „Zielnik kaligraficzny: Tulipanowy ogród”| warsztaty kaligraficzne

Opowiemy o niezwykłym zjawisku, które przeszło do historii jako tulipomania. Na rysunkach do obrysu tuszem zaprezentujemy tulipanowe motywy, stanowiące dekoracje pałacowych wnętrz lub zdobienia przedmiotów codziennego użytku z kolekcji wilanowskiej.

Prowadzenie: Katarzyna Pietrzak
Dla kogo: dzieci (powyżej 9 lat), młodzież, dorośli
Gdzie: Domek Lanciego
Bilety: 20 zł/os.

15.00–17.00 | „Tulipany – najpiękniejsze wiosenne kwiaty” | warsztaty decoupage’u

Zwykłe gliniane doniczki zamienimy w prawdziwe dzieła sztuki. Wykorzystamy papierowe serwetki z tulipanowymi motywami, klej i kolorowe farby oraz własną wyobraźnię.

Prowadzenie: Katarzyna Pietrzak (Dział Edukacji Muzeum Pałacu w Wilanowie)
Dla kogo: dzieci (powyżej 12 lat), młodzież, dorośli
Gdzie: Drwalnia Peldy
Bilety: 20 zł/os.

Wystawa Tulipanów w Wilanowie – wstęp dla zwiedzających

Zwiedzanie wystawy jest bezpłatne. Obowiązuje jednak bilet wstępu do parku, w którym znajduje się Oranżeria i inne obiekty Muzeum Króla Jana III w Wilanowie (normalny 10 zł, ulgowy 5 zł, bilet „Muzeum za złotówkę” w cenie 1 zł – dla dzieci i młodzieży od 7 do 16 lat, dzieci do lat 7 – bezpłatnie).

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie mieści się przy ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16 w Warszawie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zieleń to Życie 2023_Szkółki Kurowscy_fot. A-Cecot

Bylinowe migawki z międzynarodowych targów Zieleń to Życie 2023

Międzynarodowe Targi Roślin, Technologii Ogrodniczej i Architektury Krajobrazu ZIELEŃ TO ŻYCIE 2023, które gościły w Warszawie na przełomie sierpnia i września, przyniosły wiele nowości – z różnych dziadzin branży roślin ozdobnych. Między innymi zwracały uwagę [...]

FLORENSIS_10 (2023)
ICL Osmocote
Prestop 17Prestop 17
HortiAdNetHortiAdNet