XV edycja Targów GARDENIA w Poznaniu – podsumowanie

PODosłonami.pl

Hezera 2 grudzien
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

XV edycja Targów GARDENIA w Poznaniu – podsumowanie

W dniach 4-6 listopada odbyły się w Poznaniu Targi GARDENIA, które udowodniły, że potrzeba branżowych spotkań „na żywo” jest bardzo duża. Jak podają organizatorzy – Grupa MTP, tegoroczną Gardenię odwiedziło 10 014 osób, z czego większość stanowili profesjonaliści. Rolę bezpośrednich spotkań – które są domeną typowych targów – w funkcjonowaniu sektora ogrodniczego podkreślał podczas otwarcia Gardenii 2021 Dyrektor Grupy Produktów w Grupie MTP Jakub Patelka.

W targach Gardenia 2021 wzięło udział ok. dwustu wystawców, fot. A. Cecot

W Targach Gardenia 2021 wzięło udział ok. dwustu wystawców, fot. A. Cecot

Szczególna odsłona

Edycja 2021 była dla Gardenii wyjątkowa – przede wszystkim ze względu na nowy, wymuszony sytuacją pandemiczną późnojesienny termin tych targów, które w poprzednich latach odbywały się na przedwiośniu – przeważnie w drugiej połowie lutego. Nietypowa była także przerwa między tegoroczną a poprzednią edycją wydarzenia (2020) – dłuższa niż zwykle, bo prawie 21-miesięczna.

Ponadto nastrój był szczególny z powodu jubileuszy: piętnastej odsłony tych targów oraz stulecia Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP), które goszczą Gardenię i których skróconą historię przypomniało wideo odtworzone podczas ceremonii jej otwarcia 4.11. 2021 r.

Sezon 2022 – otwarty

– Jesień to idealny czas na zaplanowanie wiosny i kolejnego sezonu: wystawcy Gardenii zaprezentowali długo wyczekiwane nowości roślinne, sprzętowe oraz innowacyjne rozwiązania technologiczne, co umożliwiło nawiązanie nowych kontraktów i podjęcie istotnych decyzji biznesowych na kolejne miesiące – podkreśla Paulina Maniecka, dyrektor projektu.

– Tegoroczna edycja skupiła się najbardziej na łączeniu profesjonalistów branży ogrodniczej. Grupa ta dopisała w znakomitej liczbie i stanowiła zdecydowaną większość wśród 10 014 uczestników. Nie ukrywamy, że jest to dla nas, jako organizatorów, niezwykle satysfakcjonujące, gdyż stanowi realizację najważniejszego celu spotkań targowych: relacji biznesowych – tłumaczy P. Maniecka.

Gardenia 2021: wystawcy, laury

Około dwustu wystawców zaprezentowało ponad 100 nowości, a 13 produktów nagrodzonych zostało prestiżowym Złotym Medalem Grupy MTP, przyznawanym najbardziej innowacyjnym produktom branży.

Wręczono też 7 statuetek Acanthus Aureus – Złotego Akantu, które honorują najlepiej zaprojektowane stoiska, właściwie przygotowane do realizacji strategii marketingowej firmy podczas targów (wśród nagrodzonych znalazły się m.in. Przedsiębiorstwo Nasiennictwa Ogrodniczego i Szkółkarstwa w Ożarowie Mazowieckim Sp. z o.o. oraz Legutko Przedsiębiorstwo Hodowlano-Nasienne Sp. z o.o.

Nie zabrakło wyróżnień specjalnych, które trafiły do firm świętujących w bieżącym roku jubileusze – taki laur przyjęło między innymi przedsiębiorstwo Legutko, prezentujące podczas Gardenii 2021 swój nowy wizerunek.

Branża – różnorodna, żądna nowych informacji

W tym roku Gardenię odwiedzili przedstawiciele branży m.in. z Ukrainy, Rosji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Rumunii czy Estonii. Targi odwiedzili również managerowie i kierownicy wyższego szczebla z sieci takich jak Bricomarche,  Leroy Merlin, Obi, Castorama czy PSB Mrówka.

Targi GARDENIA kolejny raz stały się przestrzenią wymiany wiedzy i doświadczeń, miejscem czerpania inspiracji i zdobywania nowych, praktycznych umiejętności.

Pierwszego dnia targów miała miejsce XV edycja konwentu „Miejska Sztuka Ogrodowa”. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania było hasło: „Odbetonować miasta”. Konferencja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem z uwagi na bogaty program prelekcji, w tym wystąpienia aktywistów miejskich, architektów i zarządców przestrzeni publicznej, takich jak: Paweł Mrozek, Natalia Madajczyk, prof. zw. dr hab. Tadeusz Baranowski, Joanna Rayss, Wojciech Januszczyk oraz grono ekspertów ze Stowarzyszenia Polskich Architektów Krajobrazu.

Frekwencja dopisała również podczas dwudniowej, II edycji Areny Krajobrazu, która dostarczyła nie tylko wiedzy z dziedziny planowania zieleni, ale i mnóstwa praktycznych wskazówek dotyczących cięcia i pielęgnacji najpopularniejszych krzewów i drzew. Wśród prelegentów znaleźli się zarówno zagraniczni architekci – Taina Suonio, Anca Panait, Bernd Franzen czy Hexian Jin, jak i polscy eksperci: Marta Góra, Zuzanna Bartman, Artur i Alicja Maj (Szkółka traw Daglezja), Joanna Rayss, Hanna Michalak oraz studenci Politechniki Poznańskiej w ramach projektu Spring Corner. Pokazy cięcia i pielęgnacji przeprowadził wieloletni ekspert-praktyk Jan Maruniewicz oraz przedstawicielki szkółki róż Rosarium.

Zielone trendy

Tegoroczna Gardenia, w wyjątkowym listopadowym terminie, stanęła w zielonej opozycji do kapryśnej pogody i miejskiej betonozy.

Prelekcje i warsztaty na stoiskach prowadzili specjaliści z Federacji Arborystów Polskich, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów oraz Wydziału Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. – Jako propagatorzy eko-trendów polecamy Państwu śledzić zaprezentowane w czasie Gardenii rozwiązania wspierające racjonalne zużycie wody w ogrodzie, rozwijanie bioróżnorodności, stosowanie ekologicznych środków ochrony roślin, ogrodnictwa pojemnikowego, rezygnacji ze sztucznych materiałów oraz nowoczesnych narzędzi, urządzeń i maszyn ogrodowych – rekomenduje Paulina Maniecka.

Florystyka

Na Targach Gardenia gościła florystyka, a wraz z nią – mistrzowie w tej dziedzinie.

Istotnym zagadnieniem poruszonym w kontekście florystyki był trend dotyczący stosowania przyjaznych środowisku akcesoriów i środków przedłużających trwałość kwiatów ciętych, a także  naturalny rodowód i wygląd kompozycji. Autorzy zaznaczali ekologiczne pochodzenie wykorzystanego materiału, w tym kreatywne zastosowanie np. suszu roślinnego, naturalnych materiałów jak bawełniane sznury, drewno i metal czy specjalna gąbka florystyczna. Organizatorzy Gardenii z satysfakcja odnotowali w przebiegu pokazów i estetyce kompozycji także nawiązania do stulecia Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz do motywu przewodniego tej edycji: wody.

Niełatwy, ale i motywujący rok

– Gardenia okazała się jedynym wydarzeniem w branży ogrodniczej, które odbyło się bez rocznikowej przerwy, z czego jesteśmy niezwykle dumni – podsumowują organizatory targów.

– Dziękujemy Państwu za tworzenie wspólnie z nami przestrzeni dla relacji – tych biznesowych i tych międzyludzkich. Jesteśmy wdzięczni wystawcom, zwiedzającym, mediom, a także związkom i stowarzyszeniom za współpracę przy organizacji i promocji Targów GARDENIA – podkreśla Paulina Maniecka. – Bycie gospodarzem dla tak znakomitej grupy to dla nas zaszczyt. Oby pobyt na Targach GARDENIA przełożył się na wiele nowych kontraktów na najbliższe lata! – dodaje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Migawka z Targów Gardenia 2021, fot. A. Cecot

Gardenia 2021: wybrane środki produkcji w uprawach pod osłonami

Targi Gardenia 2021 w Poznaniu, które odbyły się miesiąc temu, okazały się wydarzeniem branżowym niejako zamykającym okres dużych stacjonarnych imprez wystawienniczych lub konferencyjnych organizowanych bez szczególnych ograniczeń. Tym chętniej uczestnicy tegorocznej Gardenii wracają do listopadowych [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
HortiAdNet