PODosłonami.pl

ENZA_3

Osłony dla roślin jagodowych

Podczas pokazów towarzyszących targom Macfrut 2023 swoje produkty zaprezentował lider w zakresie nowoczesnych osłon – firma Arrigoni. Do okrywania upraw sadowniczych oferuje siatki chroniące przed nalotem szkodliwych owadów, przeciwdeszczowe, przeciwgradowe i przeciwietrzne.

Czytaj dalej...

(fot. Dorota Łabanowska-Bury)

Osłony zabezpieczają przed szkodnikami

Osłony dla borówki muszą być tak skonstruowane, aby w przypadku silnych wiatrów nie dochodziło do uszkodzenia konstrukcji i okrywającej ją folii czy siatki. W tym wypadku ważna jest średnica rur i ich kształt. Polscy plantatorzy w tej kwestii powinni raczej polegać na krajowych dostawcach zamiast kopiować włoskie rozwiązania. Jednak jeśli chodzi o siatki i folie, włoski dostawca Arrigoni ma świetną ofertę. Produkty z linii Biorete® Air Plus to wytrzymałe siatki chroniące rośliny przed szkodnikami, wykonane z gęstych i jednocześnie lekkich włókien połączonych monofilamentem polietylenowym. Główna zaleta tych siatek to wysoka przepuszczalność dla powietrza, aby utrzymać odpowiednią wilgotność (nie za wysoką, aby nie stwarzać korzystnych warunków do rozwoju chorób grzybowych). W przypadku uprawy borówki wysokiej warto postawić na siatki o małych oczkach, które uniemożliwią nalot muszki plamoskrzydłej (Drosophila suzukii).

Ceres - siatki jagodowe

W wielu krajach zagrożeniem są także inne szkodniki, jak nieobserwowany jeszcze, ale zidentyfikowany w 2018 roku w Polsce pluskwiak z rodziny tarczówkowatych – Halyomorpha halys. W ochronie przed nalotem tego szkodnika stosowane są właśnie osłony Biorete® Air Plus, o nieco większych oczkach, niż te chroniące przed D. suzukii.

Zabezpieczenie przed deszczem

Nowością jest produkt Protecta®, o bardzo gęstym splocie, aby skutecznie ochronić rośliny przed deszczem, ale jednocześnie tak zaprojektowany, aby zapewnić dobrą cyrkulację powietrza i nie dopuścić do przegrzania uprawianych krzewów. Rozwiązanie jest proponowane dla borówki, maliny, jeżyny, ale także dla… czereśni. We Włoszech bardzo duży odsetek sadów czereśniowych rośnie pod daszkami, co pozwala ograniczyć pękanie owoców w okresie dojrzewania.

Dodatkowe osłony przeciwwietrzne

Dopełnieniem często niezbędnym na plantacjach, gdzie truskawki czy krzewy owocowe rosną w tunelach i pod daszkami, są także osłony przeciwwietrzne. Jest to dodatkowe zabezpieczenie konstrukcji osłony na wypadek silnych wiatrów, połączonych z deszczem. Szczególnie narażone są plantacje założone na stanowiskach bez naturalnych osłon w postaci np. połaci lasu czy budynków. W coraz większej liczbie gospodarstw i w szkółkach wiatr potrafi dokonać dużych zniszczeń, szczególnie w uprawach doniczkowych (pojemnikowych) malin, jeżyn czy produkcji sadzonek długopędowych (long cane). Przedstawiciel firmy Arrigoni zachęcał do zakładania siatek na konstrukcji z pali drewnianych lub metalowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Robotyka Agri-OpenCore w celu złagodzenia kryzysu na rynku pracy

W kwietniu 2023 r. w Wielkiej Brytanii wystartował Agri-OpenCore – trzyletni projekt mający na celu przyspieszenie dostarczania autonomicznych robotów do zbioru truskawek i pomidorów w uprawach szklarniowych. Zespół Agri-OpenCore planuje to osiągnąć, budując otwartą platformę [...]

FLORENSIS_10 (2023)
ICL Osmocote
AgroSmartLab_AgroEca Protect_17
HortiAdNetHortiAdNet