Coraz wyższe standardy w tunelowej uprawie maliny

PODosłonami.pl

DeRuiter_ToBRFVDeRuiter_ToBRFV

Maliny w tunelach – coraz wyższe standardy

Fieldstone Investments II to polska firma rodzinna specjalizująca się w produkcji owoców deserowych maliny, borówki, żurawiny i porzeczki czerwonej. Ma cztery własne plantacje i centra dystrybucyjne w różnych częściach kraju. Rośliny uprawiane są w najnowszych technologiach. Na przykładzie plantacji w Karwi (okolice Pucka, woj. pomorskie) Robert Bełdowski, dyrektor produkcji, przybliżył metodę prowadzenia uprawy malin w ich gospodarstwie.

Czytaj dalej...
Odmiana maliny Mallin Bella

Odmiana Mallin Bella uprawiana jest przez firmę Fieldstone Investments II na wyłączność (fot. Robert Bełdowski)

Planowanie i sterowanie produkcją jagodowych

Produkcję najlepiej zaplanować z minimum rocznym wyprzedzeniem, dzięki czemu można szczegółowo m.in. zapewnić właściwe sadzonki, całą infrastrukturę oraz przygotować budżet. Sterowanie produkcją pozwala na równe rozłożenie plonu na tygodnie, pomaga w planowaniu zapotrzebowania na pracowników sezonowych (do prac pielęgnacyjny, do zbiorów, do pakowania) oraz w organizacji sprzedaży (łatwiej pozyskać odbiorców i uzyskać najlepsze ceny).

Podstawą do uzyskania dobrego plonu jest dobra jakość i zdrowotność sadzonek. Jak doradzał Robert Bełdowski konieczne jest utrzymywanie kontaktu z producentami materiału nasadzeniowego i odwiedzanie ich szkółki. W ten sposób mamy pewność, że otrzymamy najlepszej jakość sadzonki, o pożądanych przez nas parametrach produkcyjnych.

Produkcją można sterować przez różne terminy sadzenia, dobór odpowiednich odmian, uprawę na jeden lub dwa zbiory. Na plantacjach Fieldstone II pod uwagę brane są podstawowe parametry uprawowe, które pozwalają kontrolować terminy zbiorów (m.in. spłaszczać „piki” w zbiorach). W Karwi w 2023 zaplanowano uprawę malin na 20 ha (uprawa w substracie kokosowym, w tunelach zblokowanych). Przewidywana wysokość zbiorów to co najmniej 450 ton malin. W przyszłym roku zostanie także założona 40 ha plantacja borówki (w substracie kokosowym i w gruncie) w Szarym Dworze (gmina Krokowa, woj. pomorskie).

Odmiany maliny do uprawy pod osłonami

Odmiany dopasowywane są pod względem plonowania, jakości owoców, trwałości, łatwości i czasu zbiorów, a także do warunków związanych z lokalizacją plantacji.

Przy zakładaniu plantacji należy wziąć pod uwagę, że nie wszystkie odmiany sprawdzą się w każdej lokalizacji. Na długość sezonu wegetacji wpływa temperatura, która w północnej części kraju sumarycznie jest niższa niż w centralnej Polsce – lata są mniej gorące, temperatury bardziej umiarkowane. W związku z tym ta sama odmiana maliny uprawiana w woj. pomorskim będzie owocować 2 tygodnie później lub 2 tygodnie krócej.

Na plantacji w tunelach uprawiane są odmiany maliny deserowej: ‘Malling™ Bella’, ‘Enrosadira’, ‘Berryworld Saphire®’. Sadzenie odmian w różnych terminach pozwala kontrolować zbiory. Owoce sprzedawane są do sieci handlowych.

‘Malling™ Bella’ – owoce są atrakcyjne, czerwone, smaczne, jędrne, o masie 6-7 g i dobrej trwałości pozbiorczej. Krzewy o silnym wigorze. Owoce są dobrze wyeksponowane na roślinie, co ułatwia zbiór. Odmiana plenna, może być uprawiana na jeden lub dwa zbiory, przy czym polecana jest na zbiór letni bo tutaj pokazuje największy potencjał.



W Karwi uprawiane są w także w polu odmiany borówki: Duke, Draper, Cargo, Chandler, Liberty, Last Call.

Optymalizacja produkcji maliny

Produkcja optymalizowana jest m.in. dzięki odpowiedniej gęstości nasadzeń. Według zasady „mniej znaczy więcej” pod uwagę brana jest jakość plonu ale też jego wielkość. Ważna jest ilość produkowanych pąków na 1 metr bieżący uprawy i plon z jednego pędu bocznego. Mniejsza ilość pędów (4,5 zamiast 6) pozwala na uzyskanie plonu najwyższej jakości. Równocześnie wiąże się to z mniejszą pracochłonnością (zabiegi pielęgnacyjne i zbiór), a tym samym redukcją kosztów pracy.

Ujednolicenie całej plantacji (uprawa w takich samych pojemnikach, podłożu, zagęszczeniu roślin) pozwala łatwiej kontrolować nawadnianie, fertygację, mikroklimat wokół roślin, termin zbiorów i, w efekcie, uzyskać optymalny plon.

Przy rosnących kosztach i niedoborze pracowników sezonowych ważna jest optymalizacja czasu i organizacja pracy. Wszystkie zabiegi powinny być wykonywane w terminie bo ma to wpływ na koszty. Przy niedoborze siły roboczej kolejność prac jest ustalana wg. największego wpływu na jakość plonu i stan plantacji.

Ochrona plantacji przed agrofagami

Od 2 lat na plantacji ochrona roślin prowadzona jest tak, by w plonie nie było pozostałości substancji aktywnych ś.o.r. Dzięki temu zostają spełnione oczekiwania konsumentów w kwestii bezpieczeństwa żywności.

Na plantacji prowadzony jest regularny monitoring na obecność chorób i szkodników, dzięki czemu zabiegi przeprowadzane są w odpowiednich terminach. Prelegent podkreślił, że bardzo ważna jest prawidłowa technika i jakość wykonanego zabiegu (m.in. dokładne pokrycie liści i pędów cieczą roboczą).

Biologiczne środki ochrony roślin na plantacjach stosowane są standardowo. Ochrona przed szarą pleśnią, zamieraniem pędów, rdzą oparta jest na preparatach mikrobiologicznych: Polyversum (Pythium oligandrum), testowany jest Prestop WP (Gliocladium catenulatum). Sprawdzane są też inne rozwiązania. Do walki z przędziorkami, wciornastkami wykorzystywane są pożyteczne mikroorganizmy. Pozytywnie wyniki uzyskano także w biologicznym zwalczaniu mszyc.

Ochrona konwencjonalna z wykorzystaniem chemicznych środków ochrony roślin prowadzona jest do okresu kwitnienia. Później zabieg wykonywany jest jedynie gdy zajdzie taka konieczność. Konwencjonalna ochrona chemiczna ma coraz bardziej marginalne znaczenie, ustępuje ochronie biologicznej, która ma dużą przyszłość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uprawa truskawki pod osłonami – nowe możliwości

Konferencja Truskawkowa zorganizowana w Jasieńcu przez firmę Agrosimex wraz z partnerem – firmą FMC zapewniła sporo ważnych tematów dla plantatorów truskawek. Głównymi tematami wystąpień prelegentów były technologia produkcji i ochrona truskawki, w tym nowe zagrożenia [...]

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet