PODosłonami.pl

Brinkman 2Brinkman 2
Agrosimex - Maral baner nr 3Agrosimex - Maral baner nr 3

Pomiary liści za pomocą nowego urządzenia

Producenci chcą o swoich uprawach wiedzieć wszystko. Z nowymi narzędziami mają coraz większe możliwości. Podczas warsztatów Berry Tech miałam okazję porozmawiać z Markiem Wilanowskim (METOS Polska) na temat nowych możliwości poręcznego urządzenia Dualex.

Czytaj dalej...
Dualex służy do wykonywania pomiarów liści na zawartość chlorofilu, poziomy flawanoli i stopnia akumulacji antocyjanów (fot. DŁB)

Dualex służy do wykonywania pomiarów liści na zawartość chlorofilu, poziomy flawanoli i stopnia akumulacji antocyjanów (fot. D. Łabanowska-Bury)

Co jakiś czas pojawiają się nowości. Tak samo jest w kwestii urządzeń pomiarowych. Czym jest prezentowany dziś DUALEX?

Marek Wilanowski: Dualex to kompaktowy i lekki, poręczny czujnik z zaciskiem listkowym. Posiada akumulator jonowo-litowy i działa w szerokim zakresie temperatury – od 5 do 45C. Pamięć pozwala na 10 000 wieloparametrycznych wpisów danych z datą, godziną i współrzędnymi GPS. Dualex ma kilka funkcji przydatnych w codziennej pracy producenta owoców czy warzyw. Za jego pomocą można zmierzyć zawartość w liściach roślin cholorofilu i polifenoli, flawonoli i antocyjanów. Wynik pokazuje w czasie rzeczywistym i nie niszczy tkanki rośliny podczas pomiaru. W czujniku wykorzystana jest metoda nieniszczącego pomiaru naskórka liści przy użyciu fluorescencji w bliskiej podczerwieni.

Dualex – mogę chyba tak powiedzieć – ułatwia kompleksową ocenę zdrowia roślin poprzez jednoczesny pomiar wielu wymienionych powyżej wskaźników, a także dzięki możliwości obliczenia wskaźnika bilansu azotowego (NBI). To holistyczne podejście zapewnia dogłębne zrozumienie fizjologii roślin, umożliwiając wczesne wykrywanie czynników stresowych i zaburzeń równowagi żywieniowej.  Integrując różne parametry, Dualex umożliwia badaczom i agronomom ocenę ogólnego stanu zdrowia i wydajności roślin na różnych etapach wzrostu i w różnych warunkach środowiskowych.

Czego możemy się dowiedzieć z tych odczytów? Jaka jest informacja zwrotna dla producenta?

Marek Wilanowski: Dualex umożliwia wczesne wykrywanie stresu u roślin poprzez dokładny pomiar kluczowych parametrów fizjologicznych, takich jak zawartość chlorofilu, poziomy flawanoli i akumulacja antocyjanów. Te pomiary i ich wyniki pozwalają na interwencję w odpowiednim czasie, pomagając złagodzić wpływ czynników stresowych na wzrost i produktywność roślin. Wczesne wykrywanie czynników stresogennych, takich jak niedobory składników odżywczych, niedobory wody lub „inwazje” szkodników, umożliwia proaktywne strategie zarządzania, ostatecznie poprawiając odporność upraw i stabilność plonów.

Jak najlepiej wykonywać pomiary?

Marek Wilanowski: Należy wykonać co najmniej 20 pomiarów liści (40 liści dla dobrych wyników, 60 lub więcej dla najlepszych wyników).  Pomiary powinny obejmować liście ze wszystkich poziomów i części, w tym liście od najmłodszych do najstarszych. Liście powinny być w pełni rozwinięte (niezbyt młode) i nieuszkodzone (bez widocznych śladów uszkodzeń mechanicznych lub żerowania zwierząt), a także niezbyt stare, zasychające. Aby ocenić wpływ nawożenia, pomiary powinny być wykonane z co najmniej 20 młodych liści na roślinie po aplikacji programu nawożenia (najlepiej w kilku terminach po nawożeniu: np. +1, +3, +7, +14). Zalecam wykonywanie pojedynczych pomiarów na tym samym liściu, śledząc zmiany i ewolucję parametrów w czasie. Takie podejście pozwala na rejestrowanie wahań i trendów parametrów bez ich uśredniania. Pojedyncze pomiary są jednak bardzo wrażliwe na inteligentny wybór mierzonego liścia i dokładnego miejsca, w którym dokonywany jest pomiar. Zalecam procedurę, dzięki której wyraźnie można wykorzystać metodę uśredniania (z co najmniej 20 liśćmi).

A gdzie możemy wykorzystać to urządzenie?

Marek Wilanowski: Oczywiście Dualex może być wykorzystany w prowadzeniu badań rolniczych. Pomaga wówczas na ocenę kondycji upraw, niedoborów składników odżywczych i reakcji na stres w różnych warunkach rolniczych. Może służyć do monitorowania środowiska, czyli monitorowania zdrowia roślin w naturalnych ekosystemach, miejskich terenach zielonych i projektach renowacji. W rolnictwie precyzyjnym służy do optymalizacji stosowania nawozów i zarządzania nawadnianiem w celu poprawy wydajności upraw i efektywności wykorzystania zasobów.

Rozmawiała

Dorota Łabanowska-Bury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet