PODosłonami.pl

FLUENCE

Hodowla malin pod kątem konsumenta i plantatora – odmiany malin

Na rynku jest szereg odmian maliny do uprawy pod osłonami, szczególnie jeśli można na to spojrzeć z perspektywy odmian dostępnych na świecie. W Europie jest kilka aktywnych programów hodowlanych, w tym także holenderski, prowadzony przez prywatny podmiot – Advanced Berry Breeding (ABB). Jego założenie i efekty były tematem wykładu wygłoszonego podczas International Soft Fruit Day zorganizowanego przez firmę doradczą Delphy na terenie ich stacji doświadczalnej w Horst w czerwcu br.

Czytaj dalej...
Jakość malin w uprawie szklarniowej

Jakość malin w uprawie szklarniowej spełnia oczekiwania coraz bardziej wymagających konsumentów

Odmiany malin – co na rynku?

Jak informował Bertus Meijer, pierwsze prace hodowlane firma rozpoczęła w 2002 r. Celem było stworzenie odmian, które będą spełniały trzy główne założenia: będą dostarczały owoców klasy premium; będą łatwe w produkcji oraz nie będą wrażliwe na warunki środowiska (głównie temperaturę). Chodzi przede wszystkim o to, aby odmiany spełniały oczekiwania producentów owoców. Jednym z oczekiwań jest taka uprawa, z której będzie można owoce zbierać co najmniej dwa razy w sezonie. Drugie to odmiana, która będzie owocowała bardzo wysoko na pędach jednorocznych.

W pierwszej serii odmian malin dostarczonych na rynek przez firmę ABB były takie propozycje, jak Kwanza®, Kweli® i Imara®. Wszystkie charakteryzowały się bardzo wysoką jakością owoców, przy czy, największe produkowały Kwanza® i Imara®, a owoce Kweli® były bardzo jędrne. Wszystkie trzy można uprawiać na podwójny zbiór i bardzo wysoko plonują, przy zachowaniu standardów nawadniania i nawożenia. Te trzy odmiany malin z pierwszej serii są dostępne dla producentów od 2009 i 2010 roku.

Odmiany z drugiej serii zostały na rynek wprowadzone kilka lat po serii pierwszej – w 2018 roku. Obejmowały takie propozycje, jak Shani®, Wengi® i Sarafina®. Każda z nich ma inne walory i jest przeznaczona do innego systemu uprawy. Jak informował podczas wykładu B. Meijer, Shani® pozwala na bardzo wczesne rozpoczęcie produkcji, bo nawet w słabych warunkach świetlnych kwitnie i owocuje. Dodatkowo charakteryzuje się wysokim plonowaniem. Wengi® jest bardzo plenna, świetnie się sprawdza w prowadzeniu na podwójny zbiór owoców, a jej owoce są duże, atrakcyjne i jędrne. Owoce odmiany Sarafina® są także żywoczerwone, jędrne. Odmiana również w uprawie w tunelach czy w szklarniach może być wykorzystana do produkcji na podwójny zbiór.

Hodowlane cele

Firma ABB stawia sobie wysoką poprzeczkę w hodowli nowych odmian maliny. Chodzi przede wszystkim o to, aby plantator miał korzyści z uprawy właśnie tych, a nie innych odmian. Stawiają na klony spełniające wymagania odbiorców owoców – sieci supermarketów. Tu liczą się takie cechy, jak barwa owoców atrakcyjna dla konsumenta, czyli żywoczerwona, z połyskiem, owoce muszą być także interesujące pod kątem wielkości, a także trwałości na półce sklepowej (shelf-life). Coraz większe znaczenie ma także smak owoców, na który konsumenci zwracają uwagę. Wracają po owoce, które im smakują.



Z punktu widzenia plantatora chodzi o odmiany, które będą tańsze w produkcji, odporne na choroby, ewentualnie mniej podatne na atak ze strony szkodników, a zbiór będzie przebiegał sprawnie, aby obniżyć jego koszty. Ze względu na wysokie ceny energii elektrycznej maliny powinny być odporne na niższą temperaturę, aby mogły być produkowane wcześniej w sezonie, bez dodatkowego dogrzewania obiektów. W okresie „przez sezonem” malin jest mało i mogłyby wypełnić lukę na rynku. Wówczas plantator mógłby liczyć na wyższe ceny.

Najnowsze klony

Na podstawie tych celów, ABB ma już propozycje klonów maliny, które być może w ciągu najbliższych lat będą już oferowane jako odmiany. Na razie są znane pod numerami ABB135 (owoce w klasie premium o średniej masie pojedynczego owocu 6,5 g, na podwójny zbiór, atrakcyjne, o długim okresie trwałości w handlu, rośliny plonują na poziomie 2,4 kg/m2), ABB136 (łatwa do uprawy, na podwójny zbiór, rośliny silne, o dużym wigorze, owoce o masie ok. 6 g, plonowanie na poziomie 2,8 kg/m2) oraz ABB132 (do uprawy w warunkach niższej temperatury, wczesny zbiór, dobry wigor roślin, owoce ładne, duże – 5,5 g, jednak mogą drobnieć pod koniec zbiorów, plonowanie na poziomie 2,1 kg/m2) – tabela.

Klony hodowlane w firmie Advanced Berry Breeding (fot. 1-6 D. Łabanowska-Bury )

Tabela. Charakterystyka nowych klonów i odmian hodowli Advanced Berry Breeding (źródło: prezentacja podczas ISFC 2023).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ICL Osmocote
HortiAdNetHortiAdNet