Potrzeby wodne – nawadnianie roślin jagodowych uprawianych w podłożu kokosowym

PODosłonami.pl

De Ruiter_2_2023De Ruiter_2_2023

Potrzeby wodne – nawadnianie roślin jagodowych

Maliny i truskawki pod osłonami często uprawiane są w substracie kokosowym. Strategia nawadniania roślin jagodowych w uprawach bezglebowych powinna być dostosowana indywidualnie do danego gospodarstwa (odmiana, sposób uprawy, systemy nawodnieniowy). W trakcie Szkolenia Jagodowego 2023 Dariusz Daniłkiewicz (Agronom Plants) na przykładzie prowadzonej przez siebie plantacji doradzał w jaki sposób prowadzić nawadnianie roślin jagodowych. Potrzeby wodne rośliny uzależnione są od fazy rozwojowej. Jak podkreślał prelegent tylko podłoże dobrej jakości pozwala na szybką regulację wilgotności.

Czytaj dalej...
Dariusz Daniłkiewicz

Dariusz Daniłkiewicz, Agronom Plants (fot. A. Wize)

Sadzenie roślin

Bez względu na typ sadzonki (doniczkowane, ukorzenione) pierwszym bardzo ważnym etapem jest ich integracja z nowym podłożem. Proces ten trwa od 7 do 14 dni, w zależności od wigoru sadzonki (im lepszy wigor, tym ten okres będzie krótszy) oraz od temperatury panującej w tunelu.

W okresie po posadzeniu roślin wilgotność podłoża powinna być stabilna (niezależnie od pory dnia) i nie przekraczać 70%. Cykle nawadniania powinny być dość krótkie. Jeśli nie ma konieczności doprowadzanie do przelewu pożywki (jej wyciekania z podłoża) jest niewskazane. Jeśli EC podłoża jest zbyt wysokie, trzeba delikatnie przepłukać podłoże, aby móc równomiernie rozprowadzić pożywkę w całej objętości maty.

Po posadzeniu rośliny mają niewielki system korzeniowy i składniki pokarmowe z podłoża nie są pobierane intensywnie. Ze względu na niską temperaturę i wysoką wilgotność powietrza, które panują zazwyczaj w tym okresie, rośliny pobierają mało wody. – Jeśli mamy dobrze przygotowane podłoże przed sadzeniem, to wystarczy podawać bardzo rzadko, bardzo niewielkie cykle pożywki – mówił Dariusz Daniłkiewicz. Liczba cykli  powinna być dostosowana tylko do wilgotności maty. W ten sposób prowadzone nawadnianie powinno być zakończone, kiedy nowe korzenie mają od 1 do 3 cm długości.

Zostało jeszcze 91% artykułu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

nowa plantacja truskawki

Sadzonki truskawek: typy i trendy (cz. II)

W pierwszej części artykułu zostały opisane wszystkie typy sadzonek, które są produkowane w mateczniku w gruncie: frigo, wielokoronowe i świeże (zielone) oraz te produkowane z kultur tkankowych. W tej części przedstawiam technologię produkcji sadzonek z [...]

FLORENSIS_10 (2023)
ICL Osmocote
Prestop 17Prestop 17
HortiAdNetHortiAdNet