Przyszłość produkcji truskawek i malin w kolejnym sezonie

PODosłonami.pl

De Ruiter_TATEMARU MUCHO

Jak będzie wyglądała uprawa roślin jagodowych w najbliższym sezonie?

Na to pytanie udzielono odpowiedzi w trakcie webinaru online zorganizowanego przez Doradcę Jagodowego. Swoimi spostrzeżeniami na ten temat podzielili się dr hab. Zbigniew Jarosz, Albert Zwierzyński oraz Adam Borzęcki z firmy Boryna.

Czytaj dalej...

fot. Mrdidg z Pixabay

Koszty produkcji

W ostatnim czasie ceny nawozów są bardzo wysokie. W porównaniu do początku sezonu wzrosły o 300-400%. Powodem tych drastycznych zmian są wysokie ceny surowców potrzebnych do wyprodukowania nawozów.  – Trudno w tym momencie przewidzieć czy zmieni się ta sytuacja w przyszłym roku. Nie ma jednak sensu kupowanie nawozów na zapas – mówił Adam Borzęcki z firmy Boryna. Nawozy są jednym z kluczowych środków produkcji. – Tak wysokie ceny wymuszają zmianę podejścia do nawożenia – stwierdził dr hab. Zbigniew Jarosz (Doradca Jagodowy). W pierwszej kolejności należy odpowiednio przygotować glebę, tak aby roślina była w stanie pobrać wszystkie składniki pokarmowe. Pozwoli to na ograniczenie ilości stosowanych nawozów i tym samym zmniejszy koszty prowadzenia uprawy.

Ceny środków ochrony roślin zdaniem prelegentów nie powinny tak drastycznie wzrosnąć w przyszłym roku.

Zdaniem A. Borzęckiego największym problemem w najbliższej przyszłości będzie brak pracowników sezonowych, a także wzrost kosztów wynagrodzenia. Może to wpłynąć na zmniejszenie powierzchni uprawy truskawek polowych przeznaczonych dla przemysłu, ponieważ koszty pracy przewyższą zysk ze sprzedaży.

Nowe inwestycje

Ze względu na rosnące koszty zakupu tuneli ogrodnicy wstrzymują się z nowymi inwestycjami. Dotyczy to szczególnie gospodarstw, które chcą przejść z uprawy polowej na produkcję pod osłonami. Wyjątkiem są producenci, którzy mają już tunele i oni stopniowo będą dalej inwestować w rozbudowę tej technologii. Niestety nic nie wskazuje aby ceny tuneli spadły.

W trakcie webinaru podkreślano, że przed podjęciem decyzji dotyczącej wyboru technologii uprawy należy zrobić analizę ekonomiczną. W związku z tym istotne znaczenie ma badanie rynku, które pozwoli zaplanować produkcję i zapobiegnie nadpodaży towaru. W pierwszej kolejności należy zapewnić sobie zbyt owoców.

Ochrona plantacji jagodowych

Coraz trudniejsza będzie ochrona roślin przed agrofagami. Są problemy z dostępnością środków ochrony roślin ze względu na wycofywanie substancji aktywnych. Ponadto szkodniki (np. przędziorki) uodparniają się na substancje aktywne dopuszczone do stosowania w uprawach jagodowych (i nie tylko). Wymusza to zmianę w podejściu do ochrony plantacji, tj. wykorzystanie kompleksowych rozwiązań takich jak technologia „Zero pozostałości”.

Wzrastać będzie rola i stosowanie preparatów biologicznych zarówno w ochronie przed szkodnikami, jak i przed chorobami.

Przyszłość uprawy truskawek …

Prelegenci nie przewidują wzrostu powierzchni plantacji truskawek. Zmienia się natomiast technologia na korzyść upraw w tunelach, ponieważ zabezpieczają one rośliny przed zmiennymi warunki pogodowymi i zapewniają lepszą jakość owoców.  – Plantatorzy powinni mieć świadomość, że technologia ta wymaga bardzo precyzyjnego zarządzania przez cały okres produkcji. Należy o tym pamiętać od samego początku uprawy i zdecydować się na zakup najwyższej jakości sadzonek – podkreślał dr hab. Z. Jarosz. Tylko w ten sposób będzie można uzyskać satysfakcjonujące, wysokie plony owoców o bardzo dobrej jakości.

Ze względu na choroby i szkodniki glebowe oraz na pogarszającą się jakość gleby ogrodnicy stopniowo będą przestawiać się na uprawę truskawek w podłożach organicznych.

Coraz więcej gospodarstw szklarniowych przestawia się z uprawy pomidora lub ogórka na uprawę truskawek, ponieważ jest to roślina mniej wymagająca. Segment ten będzie wzrastał.

Problemy z dostępnością pracowników do zbioru truskawek w uprawach polowych wymusi na plantatorach stosowanie nowoczesnej agrotechniki oraz stopniową mechanizację gospodarstw.

… i malin

Dr hab. Z. Jarosz stwierdził,  że zbyt wysoka cena malin w tym roku w dłuższej perspektywie czasu zaszkodzi plantatorom, ponieważ nie służy stabilizacji rynku. Ze względu na wysoką cenę nie będzie chętnych na zakup i może dojść do nadprodukcji tych owoców.

Zdaniem A. Borzęckiego, ogrodnicy uprawiający maliny z sadzonek typu „long cane” będą musieli stopniowo przestawić się na uprawę roślin w doniczkach, w podłożu organicznym (np. z substratem kokosowym). Szczególnie dotyczy to odmian przeznaczonych na zbiór wczesny. Decydując się na zakup drogich sadzonek watro zapewnić roślinom doskonałe warunki do wzrostu, co w konsekwencji pozwala uzyskać wysoki plon owoców o bardzo dobrej jakości.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowy pomidor malinowy – pokaz uprawy w Dołędze

W gospodarstwie szklarniowym państwa Artura i Kingi Mierzów w Dołędze w Małopolsce 2 czerwca 2022 odbyło się spotkanie zorganizowane przez przedstawicieli marki De Ruiter, należącej do koncernu Bayer Crop Sciences. W szklarniach gospodarstwa AK Mierzwa [...]

Florensis_Dianthus
BIOCONT
Syngenta Poinsettia_33
HortiAdNet