PODosłonami.pl

Gardenia
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Technologia „Zero pozostałości” – ochrona przed szkodnikami

Ochrona roślin w technologii „Zero pozostałości” oparta jest przede wszystkim o produkty biologiczne. Zabiegi należy wykonywać prewencyjnie, przed wystąpieniem chorób lub szkodników. Takie podejście do ochrony roślin wpisuje się w najbliższą przyszłość gdzie kładziony jest nacisk na „zielony ład”. W trakcie warsztatów Berry Tech 2021 zaprezentowano wyniki doświadczeń ochrony plantacji jagodowych z wykorzystaniem tej technologii.

Ogólne uwagi

Ochrona roślin w technologii „Zero pozostałości” oparta jest przede wszystkim o produkty biologiczne. Zabiegi należy wykonywać prewencyjnie, dzięki czemu rośliny będą odporniejsze na atak szkodników. Technologia „Zero pozostałości” nie wyklucza stosowania środków ochrony roślin ale należy rygorystycznie przestrzegać okresu karencji.

Zarówno plantację maliny, jak i truskawki pod osłonami w tym roku były bardzo atakowane przez przędziorki. W uprawach truskawki pojawiły się także zmienniki oraz wciornastki. W tym sezonie (tj. do końca lipca 2021) uprawy jeszcze nie zostały zaatakowane przez Drosophila Suzukii.

Ochrona przed przędziorkami

Jak podkreślał dr hab. Zbigniew Jarosz najważniejsza jest lustracja plantacji na obecność szkodników od początku uprawy bo wtedy samice przędziorka wychodzą z kryjówek (rurki, konstrukcje, zwinięta folia) w których zimowały. Oprysk środkiem chemicznym przeciwko szkodnikom dobrze jest wykonać po zbiorze, bo dzięki temu zabiegowi mniej ich przezimuje.

W uprawach maliny na początku wiosny, w okresie bezlistnym walkę z przędziorka zaczęto w sposób mechaniczny (olej parafinowy). W uprawach maliny i truskawki wykonano blok zabiegów nawozami krzemowymi (Barierr Si+Ca zamiennie z Potasil Plus Krzem). Później wykorzystano produkt MiteMine.

r e k l a m a

MiteMine

MiteMine to preparat naturalny zawierający w swoim składzie wapń, ekstrakty organiczne oraz krzem. Ma za zadanie wzmocnić roślinę przed atakiem szkodników. Naskórek liści jest bardziej twardy, dzięki czemu przędziorki nie mogą się przez niego przebić. W badaniach laboratoryjnych wykazano, że po zastosowaniu preparatu roślina produkuje białka (chinony), dzięki którym szkodnik nie żeruje tak intensywnie. Roślina wydziela także substancje eteryczne, które zniechęcają przędziorki do zasiedlenia. MiteMine to produkt o działaniu profilaktycznym, który może ograniczyć populację przędziorka. „Nie zwalczymy wszystkich przędziorków. Jednak, podobnie jak w przypadku organizmów pożytecznych, liczebność szkodnika w uprawie będzie niewielka, bez wpływu na plonowanie” – informował Paweł Kloc (Cosmocel). Preparat nie tworzy żadnych pozostałości, może być stosowany w trakcie zbioru. Jest bezpieczny dla owadów zapylających i dla organizmów pożytecznych. Zalecane dawka to 2,0 l na hektar (150-200 ml na 100 l wody). Prelegent nie zalecał zbyt dużego podniesienia dawki, ponieważ MiteMine, jako produkt na bazie wapnia, może pozostawić osad na owocach. Wiosną zalecane są trzy zabiegi z rzędu, w odstępie 10-14 dni. Jeżeli na plantacji pojawią się przędziorki, to zabieg należy powtórzyć, w zależności od potrzeb.

Artur Śliz (Grupa Osadkowski) zalecał stosowane preparatu MiteMine łącznie z adiuwantem Inex-A (zawiera w składzie dodatek alkoholu oraz silikonu, który rozpuszcza woski na roślinach i ułatwia dotarcie cieczy pod spód liści).

W technologii „Zero pozostałości” prowadzono ochronę także przed Drosophila Suzukii. Szczegóły przedstawimy w oddzielnym artykule.

2 komentarze do Technologia „Zero pozostałości” – ochrona przed szkodnikami

  1. Pingback: Ochrona roślin jagodowych w technologii "Zero pozostałości" – ochrona przed chorobami

  2. Pingback: Wskazówki na temat ochrony i zwalczania Drosophila suzukii w uprawach jagodowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
HortiAdNet