PODosłonami.pl
Jak zapewnić sobie sukces w produkcji malin?
To pytanie, na które odpowiedzi szuka wielu plantatorów. Odpowiedzi udzielił Hans Puijk – jeden z prelegentów odbywającej się w Prisztinie (Kosowo) Konferencji Malinowej. Impreza odbywała się po raz ósmy pod auspicjami Stowarzyszenia Malinowego, a patronat honorowy objęło Ministerstwo Rolnictwa Kosowa.
Czytaj dalej...
Nie tylko producent owoców
Okazało się, że gospodarstwo, które reprezentuje Hans Puijk, czyli PuijkPlant produkuje nie tylko sadzonki, lecz oferuje także całą gamę owoców roślin jagodowych. W asortymencie znajdują się maliny, jeżyny, borówki, truskawki i czerwone porzeczki (deserowe). Dla zapewnienia wysokiej jakości owoców w tym podmiocie produkowane są także wysokiej jakości sadzonki. Większość sadzonek do zakładania plantacji malin to sadzonki długopędowe, tzw. long cane. Przy ich wykorzystaniu można uzyskać wysokie plony i najlepszej jakości owoce deserowe.
Dodatkowo, odpowiadając na potrzeby producentów owoców, Hans Puijk zdecydował się na rozpoczęcie nowej gałęzi działalności – doradztwa. Dzięki temu, że już posiadał duże doświadczenie produkcyjne mógł zająć się świadczeniem usługi (firma nazywa się PuijkConsultancy). Aby jednak mieć najlepsze wskazówki dla swoich klientów na własnych polach prowadzi szereg badań. PuijkResearch, bo tak nazywa się firma badawcza, sprawdza jak zachowują się w praktyce poszczególne odmiany, w tym nowe, które chce sam uprawiać czy rozmnażać w szkółce. Pod kątem sprawdzania skuteczności zwalczania patogenów czy szkodników prowadzi doświadczenia z chemicznymi i biologicznymi środkami ochrony. Testuje na swoich plantacjach nowe systemy uprawy krzewów, m.in. formowanie np. szpalerów, czy nowe programy nawozowe. Pozytywnymi wynikami może później dzielić się ze swoimi klientami.
Produkcja owoców pod potrzeby odbiorcy
Zdaniem prelegenta, pierwsza decyzją, jaką trzeba podjąć planując nowe nasadzenia maliny, to określenie dla kogo będziemy produkować owoce. Warto zdecydować czy produkować na potrzeby przetwórstwa czy jednak pomyśleć o produkcji owoców deserowych, w tym także tych kierowanych na eksport. W tym wypadku trzeba bezwzględnie poznać wymagania i oczekiwania odbiorcy, już na starcie. Jakość owoców bowiem dla każdego oznacza coś innego. Jakość to nie tylko wygląd owoców, lecz także inne cechy, np. smak, aromat oraz trwałość pozbiorcza. Od tego na przykład będzie zależało, czy owoce konkretnej odmiany będą nadawały się do dłuższego transportu, czy tylko mogą zostać przeznaczone na rynek lokalny. Dodatkowo w kontekście jakości należy także pomyśleć o odpowiednim opakowaniu owoców, bo przecież często od jakości opakowania zależy postrzeganie samych owoców przez klienta.
Zostało jeszcze 67% artykułu
Dalsza część artykułu dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników.
Jeśli jeszcze nie posiadasz konta, zarejestruj się za darmo.

Jakie odmiany truskawki do tunelu sadzić?
Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. Wszystko zależy od tego, kto będzie odbiorcą towaru, jaki uda się wyprodukować i od tego, co jest w danym gospodarstwie opłacalne i przynosi zyski. Temat [...]



