PODosłonami.pl
Sadzonki maliny – produkcja w praktyce
Firma Fieldstone to jeden z największych producentów owoców jagodowych w kraju. Przedsiębiorstwo to w Koźniewicach prowadzi także szkółkę, w której produkuje sadzonki malin. Dostarcza je na różne rynki, ale służą także do zakładania własnych plantacji owocujących, m.in. w Sławoszynku i Borowej. Jak wygląda taka produkcja?
Czytaj dalej...Jakie sadzonki są poszukiwane?
Ostatnie lata pokazują tendencję do coraz mniejszego zainteresowania plantatorów sadzonkami malin z gołym korzeniem. Profesjonaliści stawiają na rośliny ukorzenione. Są to tzw. sadzonki typu plug plants lub long cane. Okazuje się, plantacja zakładana z materiału nasadzeniowego typu plug plants będzie szybciej wchodziła w owocowanie niż ta, z sadzonek tradycyjnych, bez bryły korzeniowej. System korzeniowy uformowany w doniczce zapewnia lepszy i szybszy start roślinom, bo nie potrzeba czasu na rozbudowę i stabilizowanie korzeni w dostępnym podłożu. Posadzone wiosną, prowadzone w odpowiedni sposób rośliny z takich sadzonek, plonują już jesienią.
Szybkie owocowanie przynosi także zakładanie nasadzeń z sadzonek długopędowych (long cane). Są to sadzonki oferowane przez dostawcę najczęściej w 1,8-2 litrowych doniczkach wypełnionych substratem kokosowym. Jest to materiał dość drogi – droższy niż plug plants – ale pozwala na uzyskanie dwóch zbiorów owoców już w roku założenia plantacji. Sprawdzają się produkcji owoców deserowych pod osłonami. Plantatorzy w kraju często poszukują odmian z zagranicznych programów hodowlanych, które w procesie hodowli stawiają na jakość owoców – przede wszystkim jasny kolor, dużą jędrność, połysk i trwałość (shelf–life). Owoce tych odmian są poszukiwane przez kupców sieci supermarketów, stąd rosnący ich udział w rynku i w produkcji w wysokich tunelach.
Jak to wygląda w produkcji w szkółce?
Dobry początek produkcji szkółkarskiej sadzonek maliny to nie tylko wybór odpowiedniej odmiany. Liczy się także zdrowy materiał do zakładania matecznika. Ten powinien być wolny od wirusów, patogenów i szkodników. Z założonego w szkółce matecznika jesienią pozyskiwane są karpy korzeniowe (ścinane są pędy z liśćmi), które dadzą początek nowym sadzonkom. Produkcja odbywa się w warunkach ściśle kontrolowanych, aby nie doszło do porażenia chorobami i rozwoju szkodników. Karpy są przechowane w chłodni przez odpowiednio długi okres, a potem, wczesną wiosną, wykładane na podgrzewane stoły w tunelu lub szklarni i nawadnianie najczęściej przez zraszanie. W takich warunkach dochodzi do aktywacji korzenia oraz inicjacji odrostów korzeniowych z których powstają późniejsze pędy. Optymalne warunki termiczne dla tego procesu to 18-20°C. Młode pędy po odcięciu z karpy są umieszczane w multiplatach. Po okresie ukorzenienia są transplantowane do większych pojemników. W tych mogą już być towarem handlowym – jako plug plants.
Gdy klient życzy sobie materiału long cane, takie sadzonki są przez sezon uprawiane w szkółce. Rosnące w pojemnikach (zwykle do 2 litrów pojemności) pędy są mocowane do konstrukcji wspierającej, aby nie dochodziło do ich wyłamywania, żeby łatwo można było je opryskiwać oraz, by światło dotarło do pąków na pędzie w okresie jesieni – co wpłynie pozytywnie na rozwój pąków po posadzeniu sadzonek. Docelowo, w zależności od odmiany i technologii, a także wymagań odbiorcy, pędy dorastają do 1,8 m dla odmian letnich oraz powyżej 1,6m dla odmian powtarzających. Po defoliacji sadzonki long cane są pakowane do skrzyń, zwożone z pola do chłodni i przechowywane do wiosny, kiedy klienci odbierają je ze szkółki w zaplanowanym czasie.
Odmiany z oferty
Sadzonki odmian, jakie oferuje Fieldstone to głównie odmiana Malling® Bella i Glen Ample. Pierwsza z wymienionych odmian jest także w dużym stopniu uprawiana na własnych plantacjach owocujących firmy. Jest to odmiana chroniona i licencjonowana, pochodząca z programu hodowlanego prowadzonego w Wielkiej Brytanii w East Malling Rubus Breeding Consortium (EMRBC), w National Institute of Agricultural Botany (NIAB). W związku z tym niemożliwe jest jej rozmnażanie, oferowanie czy przygotowanie do sprzedaży lub sprzedaż bez posiadania licencji.
Fieldstone taką licencję posiada, dzięki temu może oferować na rynkach krajowym i zagranicznych bardzo atrakcyjne owoce – bardzo błyszczące, czerwone i jędrne maliny, o bardzo dobrym smaku, aromacie i długiej trwałości pozbiorczej. Owoce są duże – ich średnia masa to ok. 5-6 g i utrzymuje się ona przez długi okres zbiorów. Szczególnie dobrze sprawdza się w uprawie w tunelach. Nadaje się świetnie do uprawy z sadzonek long cane i na podwójny zbiór owoców. Pędy są sztywne, a pokrój rośliny pozwala na szybki i łatwy zbiór przez owoce łatwo dostępne dla zbieraczy. Jest to odmiana stosunkowo nowa, ale zdobywane przez producenta doświadczenie pozwala na wzrost nasadzeń tej odmiany na plantacjach.
Druga z oferowanych odmian to Glen Ample. Jest dobrze znana większości plantatorów, i krajowych, i zagranicznych. Tworzy duże (4-6 g), słodkie i aromatyczne owoce o jasnoczerwonym kolorze i znakomitym smaku i wysokiej jakości. Owoce są dobrze wyeksponowane, co ułatwia i przyspiesza zbiór. Glen Ample ma wysoką odporność roślin i owoców na choroby grzybowe i szkodniki, szczególnie na biotypy mszycy malinowych (Amphorophora idaei).
Firma Fieldstone współpracuje także z innymi programami hodowlanymi, z których odmiany są oferowane w szkółce. Są to Berry Plant (Eros, Optima i Primalba) oraz G-Berries (Dorotea, Aurora i Halley), ale też testuje szereg nowych odmian.
Monitorować dla redukcji ryzyka
Obecnie na rynku jest wiele firm oferujących rozwiązania w zakresie monitorowania upraw. Jedna z nich – Gremon System – była wystawcą czerwcowej konferencji w Horst zorganizowanej przez firmę doradczą Delphy. Jakie rozwiązania oferują? Na moje [...]