Kolekcja odmian papryki hodowli firmy Syngenta - odmiany typu blok i stożkowe

PODosłonami.pl

Seminis Britanos 2

Kolekcja odmian papryki w Woli Grabowskiej

Na początku sierpnia miałam okazję obejrzeć kolekcję odmian papryki firmy Syngenta – owoce z tej uprawy zaprezentowano w Potworowie 4 sierpnia, podczas rozpoczęcia drugiej edycji kampanii promującej polskie warzywa (o której pisaliśmy w artykule: Moc Polskich Warzyw – start kampanii w Potworowie), zorganizowanej przy zaangażowaniu Zrzeszenia Producentów Papryki Rzeczpospolitej Polskiej. Owoce odmian papryki pochodziły m.in. z uprawy w Woli Grabowskiej, prowadzonej przez pana Pawła Myziaka.

Czytaj dalej...
Rafał Żmuda i Mariusz Kwiatkowski z firmy Syngenta prezentują owoce papryki pod numerem BS 162187

Rafał Żmuda i Mariusz Kwiatkowski z firmy Syngenta prezentują owoce papryki Abakara

Uprawa w zblokowanym tunelu Haygrove

O produkcji i odmianach papryki, których owoce  demonstrowano na wystawie w Potworowie opowiedzieli Mariusz Kwiatkowski oraz Rafał Żmuda z firmy Syngenta. Uprawa ta jest prowadzona w tunelach Haygrove, w których zastosowano dodatkową podwieszkę z folii nad roślinami na początku uprawy – aby poprawić warunki termiczne wiosną i przyspieszyć rozwój roślin. Rozsada, a raczej siewki papryki zostały wyprodukowane w Grupie Producentów Rozsad Krasoń. W gospodarstwie  zostały przepikowane do tac o większych otworach, w których pozostawały do czasu sadzenia w tunelach. Ze względu na dużą powierzchnię do obsadzenia (około 2,5 ha) siewki przywożono do gospodarstwa w trzech partiach, co około 2 tygodnie. W uprawie pana Pawła Myziaka ważne miejsce zajmują papryki typu blok – czerwonoowocowe, dobrze znane polskim producentom Yecla i Abakara, na dużej powierzchni uprawiana jest także papryka o żółtych owocach typu blok – Kioto.

Odmiana papryki na trudne warunki

Rafał Żmuda z firmy Syngenta podkreślał, że ich odmiany z ich hodowli są uprawiane w radomskim rejonie paprykowym od początku jego rozwoju. Z czasem zmieniały się oczekiwania stawiane przez handlowców oraz ogrodników.

– Ciągle pracujemy nad nowymi odmianami, które spełnią oczekiwania producentów i spełnią wymogi rynkowe. Bo zmieniło się wiele od czasu, kiedy ta produkcja zaczęła się tu rozwijać. Zmienił się klimat, pojawiły się nowe choroby i szkodniki, stanowiska, na których rośnie papryka są coraz bardziej zmęczone Dlatego ciągle pracujemy nad naszymi odmianami. Jednym z owoców naszej pracy jest odmiana Abakara, którą wprowadziliśmy do sprzedaży dwa lata temu. Ten rok był drugim rokiem jej sprzedaży komercyjnej i w tym sezonie przekonaliśmy się o jej  dobrej przydatności do uprawy w trudnych warunkach – tłumaczył Rafał Żmuda.

Miniony sezon nie był łatwy w uprawie papryki. Na początku uprawy w tunelach było zimno, często zdarzało się, że papryka dobrze zawiązała owoce na dole roślin, natomiast wyżej, na „drugim piętrze” nie zawiązały owoców, zawiązały się one dopiero później, w górnych partiach roślin. Takie problemy nie wystąpiły natomiast u Abakary, która – jak informowali przedstawiciele firmy Syngenta – w trudnych warunkach dobrze zawiązywała owoce i plonowała równomiernie na dole, w środkowych partiach i na górze roślin.

Papryka na zmęczone stanowiska

Omawiając ofertę odmian Mariusz Kwiatkowski zwracał uwagę na Baltę. Podkreślał, że jest to papryka na trudne ziemie, na zmęczone stanowiska, o dużej tolerancji na choroby. Ciekawostką jest to, że w tym roku część producentów ze względu na dobrą tolerancje Balty na choroby odglebowe zaczęła szczepić na niej inne odmiany np. Yeclę. Balta ze względu na silny system korzeniowy radzi sobie w trudnych warunkach glebowych lepiej, niż niektóre typowe podkładki do szczepienia papryki. Specjalista podkreślał jednak, że szczepienie papryki nie jest jeszcze zbyt popularne w Polsce – dopiero od kilku lat ogrodnicy zaczęli się interesować tym sposobem uprawy. Ze względu jednak na coraz większe problemy z chorobami odglebowymi można spodziewać się, że uprawy papryki ze szczepionej rozsady będą coraz powszechniejsze.

Papryka odmiany Balta

Papryka odmiany Balta

Papryka „odporna” na błędy w uprawie

Mariusz Kwiatkowski zwracał uwagę na odmianę pod numerem BS 162187.

– Jest to nasza odpowiedź na potrzeby rynku. Odmiana ta ma silny wigor i nie odbija się to negatywnie na jej wczesności, ponadto wytrzymuje bez problemów drobne błędy w uprawie. Rośliny zawiązują owoce dobrze na całej wysokości. Owoce numeru BS 162187 to papryki „typowo kartonowe”, kształtne, klasy premium, wybarwiają się na intensywnie czerwony kolor, nieco ciemniejszy niż u Abakary. Odmiana nie mają tendencji do tzw. wycukrzeń. Owoce mają grube szypułki i bardzo dobrze odrywają się od rośliny.

W tunelu w Woli Grabowskiej uprawiana była również papryka Crusader. Jak informował Mariusz Kwiatkowski jest to odmiana polowa, ale z powodzeniem może być uprawiana w tunelach foliowych, Jest  średnio-wczesna, a jej rośliny mają silny wigor, mogą być uprawiane z ograniczonym nawożeniem azotowym.

Papryka typu blok żółta i „biała” (kremowa)

W testach uprawowych znajdowała się m.in. żółtoowocowa odmiana Kiiroi, bardzo zbliżona do innej żółtej odmiany wprowadzonej przez Syngentę na polski rynek niedawno – Kioto. Mariusz Kwiatkowski informował, że papryki te nieznacznie się różnią od siebie. Żółty blok Kiiroi jest bardziej polecany dla ogrodników lubiących trochę silniejszy wigor roślin i ciut większe owoce, natomiast Kioto dla tych, którzy lubią mniejsze rośliny i  drobniejsze owoce. Owoce obu tych żółtych papryk są bardzo kształtne i ładnie się wybarwiają. Są dobrze rozmieszczone na roślinie – nie mają tendencji do zakleszczania się na roślinach – co jest częstym problemem u odmian o żółtych owocach.

W uprawie znajdowała się także znana od wielu lat i lubiana przez ogrodników papryka Blondy o kremowych owocach typu blok, stanowiących uzupełnienie podstawowego asortymentu.

Papryki stożkowe – słodkie i ostre

W tunelowej uprawie pana Pawła Myziaka znajdowały się także odmiany papryki o wydłużonych, stożkowatych, słodkich owocach. Wśród nich na większej powierzchni uprawiana była Kornelya o czerwonych owocach. Mariusz Kwiatkowski zwracał uwagę, że jest to odmiana wczesna, jej owoce dorastają do długości około 20 cm. Rośliny mają silny wigor, odmiana jest polecana m.in. na zmęczone stanowiska.

Również wydłużone owoce, znacznie jednak krótsze (osiągające 12-13 cm), kształtne, o niepofałdowanych ściankach ma papryka Liubov, zaliczana do typu Kapia. Rafał Żmuda zwracał uwagę na bardzo grubą ściankę owoców tej odmiany, dzięki czemu mają one bardzo dużą masę.

Mariusz Kwiatkowski zaprezentował również wczesną paprykę Dimentio o stożkowatych, stosunkowo krótkich owocach (typu igołomskiego), które mają kolor kremowy. Tego typu odmiany są popularne od lat w rejonie Krakowa (były uprawiane z przeznaczeniem na eksport za południową granicę). Papryka ta zyskuje ostatnio coraz większą rzeszę zwolenników także w radomskim rejonie uprawy. Podobna do niej jest odmiana Pirouet, której owoce w fazie dojrzałości zbiorczej są seledynowe, a dojrzewając wybarwiają się na kolor pomarańczowy.

Ciekawostką w uprawie była papryka Sahem – ostra („normalnie” ostra, nie super ostra), o czerwonych, spiczastych owocach. Jej rośliny mają dobry wigor – co odróżnia ją od większości odmian ostrych, których rośliny są zwykle niewielkie. Siny wigor u odmiany Sahem pozwala uzyskać dobry plon. Z tego względu odmiana ta była w tym roku uprawiana w tunelach pana Pawła Myziaka na dużej powierzchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wyzwania dla plantatorów truskawki

W porównaniu do poprzedniego sezonu truskawki cena hurtowa owoce spadła o minimum 30%. Równocześnie koszty produkcji znacznie wzrosły. Co zrobić aby uprawa truskawek była ekonomicznie opłacalna? Na ten temat wypowiadali się uczestnicy webinaru z [...]

Florensis_Dianthus
BIOCONT
Syngenta Poinsettia_33
HortiAdNet