PODosłonami.pl

DeRuiter_FUTUMARU
BRINKMAN_3_środki do dezynfekcjiBRINKMAN_3_środki do dezynfekcji

Maliny – jak obniżyć koszty i zwiększyć opłacalność produkcji?

Wszyscy producenci malin ze względu na rosnące koszty poszukują systemu produkcji, który pozwoli na zwiększenie plonowania z jednostki powierzchni. Doświadczenia w tym zakresie z dobrymi efektami prowadzi holenderski oddział Delphy w Horst.

Czytaj dalej...
Doświadczenie z uprawą maliny w centrum doświadczalnym w Horst (fot. DŁB)

Doświadczenie z uprawą maliny w centrum doświadczalnym w Horst (fot. D. Łabanowska-Bury)

Nowy system dla zwiększenia opłacalności

Gondy Heijerman z firmy doradczej Delphy omówiła możliwości produkcji malin, które mają pozytywnie wpłynąć na opłacalność produkcji owoców, a także zapewnić dostawy owoców najwyższej jakości dla konsumentów. – Produkcja ma być tania dlatego w centrum doświadczalnym Delphy testowany jest system produkcji malin z użyciem sadzonek plug plants. Ta technologia pozwala obniżyć koszty od początku uprawy w porównaniu z zakładaniem plantacji np. z sadzonek długopędowych – przekazała G. Heijermann. Plonowanie jest podzielone na dwa główne sezony. W proponowanym przez specjalistkę z Delphy systemie można uzyskać owoce wysokiej jakości. Ten system produkcji ma także wady – okres zbioru jest stały, z góry określony i nie ma szans na jego przesuwanie. Zbiory można planować i uzyskać najlepsze ceny, gdy materiałem do zakładania nasadzeń są sadzonki długopędowe.

Doświadczenie z uprawą maliny w centrum doświadczalnym w Horst (fot. DŁB)

Doświadczenie z uprawą maliny w centrum doświadczalnym w Horst (fot. D. Łabanowska-Bury)

– W testach w tym roku były odmiany wyhodowane przez Advanced Berry Breeding, jak Shani, Zawadi, Baridi, Malaika oraz Global Plant Genetics – Nobility i Dafne. W testach liczone były długość pędów oraz liczba międzywęźli, co decyduje o liczbie kwiatostanów i ostatecznie o plonie. W przypadku odmian owocujących na pędach jednorocznych liczone były pąki owocujące w pierwszej i w drugiej części pędu oraz oceniany był plon. Najbardziej plenna była Malaika (1,9 kg/m2) i Nobility, dalej Baridi, Zawadi i Dafne. Najniższe plony odnotowano dla odmiany Shani – 1 kg/m2.

Po jesiennym plonowaniu górna część pędów była ścinana, a pozostała część pędów miała zostać na plonowanie wiosną. Niestety w tym systemie, gdy kwitnienie jest zbyt wczesne, np. już w marcu istnieje duże ryzyko uszkodzenia niską temperaturą (wiosenne przymrozki). Zapadła decyzja, aby całkowicie skosić pędy i rozpocząć produkcję na zupełnie nowych pędach.

Drugie doświadczenie to produkcja owoców z sadzonek maliny plug plants. Początkowo, od 22 marca rośliny stały w szklarni, a na zewnątrz, pod osłony z daszków foliowych, wystawione zostały 1 maja. Posadzono po 2 rośliny w 4,4- i 7-litrowych pojemnikach i ustawiono w zagęszczeniu w rzędzie 1,6 doniczki/mb (zagęszczenie 1,2 pojemnika/m2). Celem doświadczenia było uzyskanie szybszego zbioru. W tym roku – jak przekazała prelegentka – dzięki takiej technologii udało się przyspieszyć pierwszy zbiór o 4 tygodnie.

Odmiany maliny w testach

W doświadczeniach Delphy – jak mówiła G. Heijermann – było kilka najnowszych odmian, które potencjalnie mogłyby zwiększyć opłacalność produkcji maliny. Pierwsza z nich to Nobility – plenna i wydająca atrakcyjne i duże owoce o masie 6-7 g, które pod koniec zbiorów mogą drobnieć. Zbiór trwa 4 tygodnie. Rośliny są silne, odporne, z dużym wigorem, kwitną wcześnie.



Malaika to odmiana hodowli holenderskiej, także plenna. Krzew wydaje atrakcyjne owoce o masie 7-8 g. Sezon zbioru jest dłuższy niż w przypadku Nobility – trwa do siedmiu tygodni. Roślina o wyprostowanym pokroju, silna.

Zawadi – kolejna odmiana w testach – jest także plenna, ale późno następuje dojrzewanie owoców. Owoce są duże, o masie powyżej 8 g (średnia masa w sezonie 7,5 g). Rośliny jednak okazały się wrażliwe na choroby systemu korzeniowego, co powodowało wypady na poziomie 20%.

Baridi to także odmiana plenna, o dobrej architekturze krzewu. Średnia masa owoców to 6-7 g, jednak prelegentka zwróciła uwagę, że na początku zbioru owoce są bardzo duże, w dalszej części sezonu (ostatnie dwa tygodnie zbioru) mogą drobnieć.

Shani w doświadczeniu uzyskała niestety niskie plonowanie, owoce miały średnią masę 5-6 g.

Dafne (Sant Orsola) była najmniej plenna spośród testowanych odmian. wytwarza owoce duże, ale okazały się one miękkie. Nie mają również wystarczająco dobrej jakości pozbiorczej.

Zalety omawianego systemu uprawy malin

W przypadku odmian owocujących na pędach jednorocznych bardzo ważne jest poszukiwanie odmian, które nie będą wrażliwe na choroby. Tempo zbioru może być szybsze gdyż owoce są głównie zlokalizowane w wyższych partiach rośliny, zatem łatwiej dostępne. Opłacalność produkcji zależy od obydwu plonów z danej rośliny – zatem uzyskuje się wyższe dochody z tej samej powierzchni. Dodatkowo G. Heijermann zwróciła uwagę, że jeśli rośliny mają być koszone, bardzo ważne jest dopracowanie terminu tego zabiegu. Dzięki wykorzystaniu dwóch technologii produkcji można uzyskać owocowanie na zewnątrz przez długi czas: od 12 do 40 tygodnia roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeżyny na topie, także polskie odmiany

Globalny rynek jeżyny odnotował ostatnio znaczny wzrost, który w dużym stopniu jest napędzany postępem technologicznym, zmieniającymi się preferencjami konsumentów i rosnącymi inwestycjami zarówno z sektora publicznego, jak i prywatnego. Na horyzoncie są także nowe, ciekawe [...]

HortiNet_wyszukiwarka
Gardenia barter
HortiAdNetHortiAdNet