PODosłonami.pl

DeRuiter_ToBRFVDeRuiter_ToBRFV

Nowości odmianowe z Holandii

Wizyta na wystawie towarzyszącej Międzynarodowej Konferencji Jagodowej w s’Hertogenbosch (11 stycznia br.) pozwoliła poznać nowe odmiany truskawek. Swoją ofertę pokazały firmy działające na rynkach międzynarodowych, sadzonki tych odmian są także dostępne dla polskich producentów.

Czytaj dalej...

W Holandii i w Belgii standardową już obecnie odmianą powtarzającą owocowanie jest Aurora Karima. Także w Polsce odmiana ta zyskuje coraz większe grono zainteresowanych plantatorów. W obiektach produkcyjnych jest testowana od 2018 roku. Jest na podium powyżej innych odmian w tej grupie ze względu na wysokie plonowanie, a także łatwość zbioru owoców (szybkość zbioru to nawet 45 kg na zbieracza w ciągu godziny). Truskawki te są wyjątkowo trwałe w obrocie handlowym, co znacznie umacnia ich pozycję wśród producentów i odbiorców owoców. Nie jest wrażliwa na gorsze warunki pogodowe w okresie dorastania owoców i zbiorów, ich skórka jest mocna. Ponadto szkółka wskazuje na małą podatność odmiany na choroby truskawki. Truskawki Aurora Karima są jasnoczerwone, z ładnym połyskiem, smaczne. Bardzo niski jest udział w plonie owoców mniejszych, o średnicy mniejszej niż 27 mm. Odmiana ta nadaje się do uprawy w wielu systemach. Najlepsze zbiory uzyskuje się w tzw. pierwszym rzucie, gdy do nasadzeń wykorzystywane są sadzonki doniczkowane, wielokoronowe. Mniejsze piki przy poszczególnych zbiorach można uzyskać wykorzystując innego typu sadzonki – mini-tray lub frigo A+. Szkółka Mattivi, dostawca sadzonek, zaleca sadzenie tej odmiany w zagęszczeniu 8 roślin/m.b.

Na stoisku szkółki Genson ….

można było poznać szereg odmian i typów sadzonek. Jedną z nowszych propozycji, ale już sprawdzoną w produkcji towarowej, jest Malling™ Centenary. Jest to propozycja owocująca na początku czerwca. Owoce są atrakcyjne, błyszczące, jasnoczerwone o jędrnym miąższu i dobrej trwałości i o dobrym smaku. Krzewinki charakteryzuje mała podatność na plamistości liści. Ze względu na dobrą trwałość owoców nadają się do sprzedaży na dalsze rynki niż lokalny. Jest dobrą alternatywą dla odmiany Elsanta. Ponadto Malling™ Centenary ma potencjał do produkcji na wczesny zbiór w tunelach i szklarniach.

Szkółka FlevoBerry …

przedstawiła nowość z grupy odmian powtarzających owocowanie – Florice, której owoce są wyjątkowo duże, o atrakcyjnym kształcie, intensywnie czerwone. Owoce są smaczne, aromatyczne, soczyste, łatwe do zbioru, mało podatne na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo jak podkreślają szkółkarze, owoce zbiera się szybko, ze względu na ich wielkość i mały odsetek owoców zniekształconych. Owoce można przeznaczać do różnych odbiorców, ze względu na ciekawy, stożkowaty kształt – inny jak u innych odmian z grupy powtarzających owocowanie. Poziom Brix jest zbliżony do tego u odmiany Favori (średnio 9°) i pozostaje niezmienny przez cały okres zbiorów. Z jednej sadzonki można zebrać do 1,5 kg owoców. Po zbiorze owoce są trwałe, mogą być transportowane na dalekie odległości. Ta sama szkółka oferowała także inne ciekawe odmiany, jak Parlando, Favori, Hademar czy Sonsation, lepiej znane już polskim plantatorom. Hademar – odmianę powtarzającą owocowanie – wyróżnia bardzo wysokie plonowanie, stożkowato-kulisty kształt owoców i ich dobry smak – słodki i owocowy. Hademar sprawdza się dobrze w uprawach polowych i w tunelach, a owoce nadają się do zbytu zarówno w marketach, jak i w sprzedaży bezpośredniej. Favori to odmiana odporna na choroby korzeni oraz mączniaka truskawki. Wygrywa wśród innych odmian powtarzających owocowanie smakiem i aromatem. Nadaje się do uprawy na przyspieszany zbiór, a pierwszy rzut owoców jest bardzo duży. Owoce są trwałe w transporcie.Szkółka Van Alphen …

pokazała na targach propozycję hodowcy Fresh Forward z grupy odmian późnych – Ravellia. Nadaje się do upraw polowych, bez osłon. Owoce mają bardzo dobry smak, są jędrne. Nadają się do sprzedaży bezpośredniej. Owoce są stożkowate, z połyskiem, intensywnie czerwone do ciemnoczerwonych, o dobrej jędrności i smaku (wysoki Brix). Ravellia wyróżnia się wysokim plonowaniem, wysokim udziałem w plonie owoców klasy I (88%). Owoce dojrzewają w czasie zbliżonym do odmiany Faith. Są dość duże – 19-20 g, a z jednej krzewinki można zebrać 1-1,2 kg. Szkółkarze zalecają sadzenie roślin co 40 cm w rzędzie.

Druga późna odmiana (początek zbiorów 7 dni po Faith) z tej samej szkółki i z tego samego programu hodowlanego Fresh Forward to Cadenza. Jej owoce są bardzo duże (pojedynczy owoce 23-25 g) i jędrne, odporne na deszczową pogodę. Owoce są atrakcyjne pod względem wyglądu – czerwone i błyszczące, nie ciemnieją po zbiorze. Zbiory z jednej rośliny osiągają wielkość 1,3-1,5 kg. W plonie wysoki jest udział owoców klasy I (91%). Nadaje się do uprawy w otwartym gruncie, a owoce do sprzedaży w różnych kanałach – w marketach i w sprzedaży bezpośredniej.

Stoisko szkółki Van Alphen

Firma IDRIS …

pokazała na tragach dwie odmiany Ania i Nabila. Pierwsza z nich – Ania – to odmiana z grupy powtarzających owocowanie o średnim wigorze krzewinek i wzniosłym pokroju. Rośliny są tolerancyjne wobec chorób liści i korzeni, średnio podatne na mączniaka truskawki. Odznaczają się wysoką plennością, nawet w drugim roku. Owoce są sercowate, nie drobnieją w okresie zbioru, żywoczerwone, o mocnej skórce. Są słodkie, soczyste, o wyjątkowym aromacie zbliżonym do owoców dzikorosnących. Są łatwe w zbiorze, łatwo także się je odszypułkowuje, są trwałe w obrocie pozbiorczym. Nabila to propozycja dla tych producentów, którzy uprawiają truskawki w szklarniach. Odmiana ma niskie zapotrzebowanie na godziny chłodu. Pozwala na dostarczanie owoców we wczesnym terminie. Owoce są odporne na uszkodzenia mechaniczne w czasie transportu. Odznacza się wysoką tolerancją na choroby korzeni i liści, dlatego może być sadzona nawet w podłożu wykorzystywanym w drugim roku uprawy.

Stoisko firmy IDRIS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uprawa truskawki pod osłonami – nowe możliwości

Konferencja Truskawkowa zorganizowana w Jasieńcu przez firmę Agrosimex wraz z partnerem – firmą FMC zapewniła sporo ważnych tematów dla plantatorów truskawek. Głównymi tematami wystąpień prelegentów były technologia produkcji i ochrona truskawki, w tym nowe zagrożenia [...]

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet