Nowe odmiany pomidorów malinowych firmy Bayer (marki De Ruiter i Semins) na sezon 2022

PODosłonami.pl

FLUENCE

Polacy kochają pomidory malinowe

Pomidory malinowe są bardzo popularne w Polsce wśród konsumentów i producentów. W sezonie 2022 Bayer (marki De Ruiter i Semins) oferuje szeroką gamę odmian do uprawy pod osłonami. Charakterystykę nowości w tym segmencie omówiła Anna Wojciechowska (krajowy menedżer handlowy) podczas konferencji prasowej firmy Bayer.

Czytaj dalej...

Anna Wojciechowska (fot. Bayer)

Uprawy szklarniowe

Ponad 60% pomidora malinowego w Polsce uprawiane jest w szklarniach. Na sezon 2022 marka De Ruiter oferuje sprawdzone i dobrze przyjęte na naszym rynku odmiany. – Wśród nich znajduje się Tomimaru Muchoo, który jest liderem w segmencie premium – mówiła Anna Wojciechowska.

W segmencie tzw. dużej maliny marka De Ruiter oferuje trzy odmiany: Hakumaru, Yarimaru i Fujimaru. Na szczególną uwagę zasługuje odmiana Hakumaru, która wyróżnia się dobrym smakiem, wysoką jakością owoców, wczesnością i plennością. Jak informowała przedstawicielka firmy obecnie zajmuje w Polsce drugie miejscu po Tomimaru Muchoo wśród najchętniej uprawianych odmian pomidora malinowego.  Owoce bez tzw. zielonej piętki. Nie mają żółtych przebarwień w ciągu lata, dzięki czemu nie ma konieczności cieniowania szklarni. Odmiana wyróżnia się wysoką tolerancją na suchą zgniliznę wierzchołków owoców. Rośliny są mocne i generatywne, łatwe w prowadzeniu i odporne na mączniaka prawdziwego.

Odmiana Yarimaru charakteryzuje się również wysoką wydajnością. – Rośliny są generatywne, jednak w porównaniu z Hakumaru nieco mocniejsze – mówiła prelegentka. Owoce obu odmian mają podobną gramaturę, bardzo atrakcyjny, intensywny malinowy kolor zarówno na przekroju, jak na zewnątrz. Są smaczne i trwałe. Dodatkowo Yarimaru ma atrakcyjną, długą szypułkę, docenianą przez konsumentów i sieci handlowe. W porównaniu do standardu odmiana jest mniej wrażliwa na suchą zgniliznę wierzchołków owoców. Latem polecane jest cieniowanie szklarni.W końcowej fazie testów znajdują się odmiany DRTG4838 i DRTG4839 – nowości w segmencie premium. – Najprawdopodobniej jedna z nich wejdzie do naszego portfolio jeszcze w tym roku – zapowiedziała Anna Wojciechowska.

Odmiany do tuneli

Do upraw tunelowych Bayer poleca dwie odmiany pomidorów malinowych marki Seminis: Mei Shuai i PinkID.  – Są do siebie podobne i nazywane „malinowymi siostrami” – mówiła Anna Wojciechowska. Owoce bardzo smaczne, około 200 g. Odmiany mają wysoki potencjał plonotwórczy i są tolerancyjne na trudne warunki uprawowe. Polecane są do uprawy w dwóch cyklach, przy czym Mei Shuai lepiej sprawdza się w uprawie wiosennej, natomiast PinkID w późniejszych nasadzeniach wiosennych. Obie odmiany mogą być uprawiane także w cyklu jesiennym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ICL Osmocote
HortiAdNetHortiAdNet