PODosłonami.pl
Uprawy bezglebowe – dobór pojemników i podłoża
Wśród plantatorów malin i truskawek rośnie zainteresowanie prowadzeniem uprawy bezglebowej, w pojemnikach. W trakcie Szkolenia Jagodowego 2023 na temat substratu kokosowego oraz doniczek wykorzystywanych do tego celu mówił Krzysztof Sak z firmy 4Berries, natomiast Jan Szałas, właściciel firmy Szałas Agro, doradzał w jaki sposób można wpłynąć na jakość podłoża w kolejnych latach jego użytkowania.
Czytaj dalej...
Jak wybrać odpowiednie podłoże?
W uprawie bezglebowej roślin jagodowych wykorzystywany jest najczęściej substrat kokosowy, który ma wiele zalet. Jest to podłoża naturalne, sterylne, wolne od agrofagów. Przez długi okres zachowuje dobre parametry fizyczne, nie zmienia objętości. Zapewnia optymalne stosunki powietrzno-wodne, nie dochodzi do zalania systemu korzeniowego i występowania deficytu tlenu. Umożliwia szybkie zmiany parametrów, dzięki czemu łatwiej skorygować ewentualne błędy uprawowe, np. nadmierne podlanie, przenawożenie. Substrat kokosowy sprzyja rozwojowi pożytecznych bakterii i grzybów. Ponadto „kokos” to podłoże w pełni organiczne, które łatwo zutylizować.
Substrat kokosowy składa się z wielu frakcji. Odpowiednio dobrana frakcja zapewnia optymalne warunki wzrostu i rozwoju systemu korzeniowego. Najdrobniejsza z nich (0,2-2,0 mm) to tzw. pył, który pochłania i zatrzymują wodę, łatwiej ulega rozkładowi. Podłoża z mniejszą ilością pyłu mają wyższy punkt zwrotny dostępności tlenu – trudniej je zalać i łatwiej w nich prowadzić uprawę. Dobre podłoże powinno zawierać 30% krótkich włókien kokosowych. W uprawach roślin jagodowych nie należy stosować podłoży zawierających grube frakcje (tzw. chipsów), ponieważ trudno je zbuforować – czyli jony sodu i potasu (naturalnie występują w kokosie, ale są w nadmiarze) zastąpić jonami wapnia.
Zostało jeszcze 86% artykułu
Dalsza część artykułu dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników.
Jeśli jeszcze nie posiadasz konta, zarejestruj się za darmo.

Jakie odmiany truskawki do tunelu sadzić?
Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. Wszystko zależy od tego, kto będzie odbiorcą towaru, jaki uda się wyprodukować i od tego, co jest w danym gospodarstwie opłacalne i przynosi zyski. Temat [...]



