PODosłonami.pl

DeRuiter_FUTUMARU
BRINKMAN_3_środki do dezynfekcjiBRINKMAN_3_środki do dezynfekcji

Przeciwdziałanie skutkom przymrozków w uprawie truskawki

W ostatnich tygodniach w całym kraju panowały temperatury sięgające lokalnie do -9,5⁰C. W trakcie webinariów (24 marca i 5 kwietnia) przygotowanych przez Zespół Doradcy Jagodowego podano rekomendacje dotyczące m.in. ochrony truskawek uprawianych w gruncie przed przymrozkami. Odpowiednia biostymulacja pomaga zabezpieczyć rośliny przed uszkodzeniami mrozowymi.

Czytaj dalej...

fot. pixabay

Ochrona uprawy przed przymrozkami

Truskawki w tunelach przed mrozem zabezpieczane są przede wszystkim poprzez okrycie agrowłókniną. Jak informował dr hab. Zbigniew Jarosz (Doradca Jagodowy) przy tak niskich temperaturach jakie występowały na początku kwietnia, ucierpiały kwiaty roślin okrytych także pod pojedynczą agrowłókniną P23.

Aby wzmocnić rośliny przed przymrozkami ważna jest biostymulacja poprzez fertygację z wykorzystaniem preparatów takich jak: Asahi SL, Maxi-Grow, Kinactiv, Shigeki. Wskazane są opryski preparatami zawierającymi krzem (np. Barrier Si+Ca, Potasil Plus Krzem), które wzmacniają tkanki mechanicznie. Środki działają niezależnie od temperatury i można je zastosować także w chłodne dni.

W przypadku zaobserwowania uszkodzeń przymrozkowych rośliny można wesprzeć i wspomóc ich regenerację poprzez zastosowanie biostymulatorów poprzez fertygację. Do biostymulacji ryzosfery polecano preparaty zawierające kwasy humusowe (np. Humik, Carbohumic, Black Jack, H-850) oraz nawóz Goteo, który regeneruje system korzeniowy. Albert Zwierzyński (Doradca Jagodowy) do regeneracji i rozwoju systemu korzeniowego polecał również Ascan – nawóz mineralno-organiczny zawierający azot i potas oraz mikroelementy. Można zastosować go poprzez fertygację w połączeniu z kwasami humusowymi. Do pobudzenia do wzrostu zapasowych pąków kwiatostanowych polecano zabieg preparatem zawierającym wyciąg z glonów morskich Ascophyllum nodosum z dodatkiem Asahi SL. Do regeneracji przeznaczone są także preparaty na bazie aminokwasów, które polepszają wzrost i rozwój roślin.

Uszkodzenia spowodowane mrozem w zimie

Po wznowieniu wegetacji można było zaobserwować uszkodzenia w karpach truskawek. – Ważne jest nie tylko wykrycie uszkodzeń ale też przemyślenie strategii regeneracji i biostymulacji – mówił dr hab. Z. Jarosz. Uszkodzony może być dół szyjki korzeniowej, gdzie magazynowane są substancje zapasowe (cukry) potrzebne do rozwoju wegetatywnego roślin. W tym przypadku trzeba zadbać o odbudowanie szyjki korzeniowej. Uszkodzenie mrozowe mogą pojawić się w górnej części karpy, gdzie wytwarzają się pąki kwiatostanowe zainicjowane w tamtym roku. Tutaj powinny być stosowane preparaty, które pobudzą do wzrostu pąki zapasowe znajdujące się w koronie.



 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeżyny na topie, także polskie odmiany

Globalny rynek jeżyny odnotował ostatnio znaczny wzrost, który w dużym stopniu jest napędzany postępem technologicznym, zmieniającymi się preferencjami konsumentów i rosnącymi inwestycjami zarówno z sektora publicznego, jak i prywatnego. Na horyzoncie są także nowe, ciekawe [...]

HortiNet_wyszukiwarka
Gardenia barter
HortiAdNetHortiAdNet