PODosłonami.pl

FLUENCE

Vista i inne hity – Dni Otwarte firmy Plantpol. Część I

Dni Otwarte firmy Plantpol Zaborze, które odbyły się 30 czerwca i 1 lipca, cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem – odwiedziło je około 2000 osób z kraju i zagranicy – Łotwy, Czech, Słowacji, Ukrainy. Organizatorzy zaprezentowali szeroki asortyment roślin balkonowo-rabatowych, a także bylin, ziół i krzewów ozdobnych ze swojej oferty. Jak zwykle, zadbali też o wysmakowane aranżacje, które są znakiem rozpoznawczym Dni Otwartych w Zaborzu. Wydarzenie to miało w 2023 roku szczególny charakter – stało się okazją do podsumowania 30 lat funkcjonowania spółki Plantpol, która w latach 90. XX w. wprowadziła na polski rynek serię Surfinia®, a obecnie szczyci się innym przebojem z rodzaju petunia, jakim jest Supertunia VISTA™. Oprócz przełomowych oraz obiecujących nowych produktów, firma mogła się pochwalić modernizacją i rozwojem infrastruktury, która w najbliższym czasie zostanie wzbogacona o kolejne nowoczesne szklarnie.

Czytaj dalej...

Trzydziestolecie spółki Plantpol

Otwierając Dni Otwarte Plantpolu, prezes firmy Jerzy Starzyński przypominał, że powstała ona w 1993 roku na bazie Stacji Hodowli Roślin Zaborze, która – w okresie przemian początku lat dziewięćdziesiątych – zmagała się z poważnymi problemami. Plantpol, zmieniając specjalizację zakładu, postawił wówczas na rośliny balkonowo-rabatowe, co – jak powiedział J. Starzyński – było w tym czasie pionierskie w Polsce.

Początki okazały się niełatwe: 30 lat temu nie istniał w naszym kraju powszechny zwyczaj dekorowania balkonów. Przełom nastąpił dzięki petunii Surfinia® – firma z Zaborza jako jedno z pięciu kontrahentów w Europie otrzymała kontrakt na produkcję i sprzedaż sadzonek Surfinii®. Kolejnym ważnym krokiem było przystąpienie do organizacji marketingowej Proven Winners® (PW), co zaowocowało wprowadzeniem do oferty Plantpolu i, tym samym – na polski rynek, kolejnych ważnych marek, jak np. Calibrachoa Million Bells czy Verbena Temari. Wyróżniającym produktem okazała się też Mandevilla Sundaville®.

Vista   

Obecnie hitem najbardziej kojarzonym z Plantpolem, jest Supertunia VISTA™ (z asortymentu PW) – seria odmian, które firma ta lansuje jako „najlepsze z petunii kaskadowych”. Jerzy Starzyński podkreślił, że – biorąc pod uwagę wolumen zamówień i sprzedaży – Vista osiągnęła w ostatnich dwóch sezonach popularność Surfinii z lat 90. XX w. (za hodowlą obu serii stoi Japończyk Ushio Sakazaki). Po raz pierwszy Plantpol oferował Vistę w 2015 r., ale potrzeba było ponad 5 lat działań promocyjnych, by ta wytrzymała na suszę, deszcz i inne niesprzyjające warunki petunia odniosła prawdziwy sukces na krajowym rynku.

Plantpol - Dni Otwarte

Nowością jest „podseria” Supertunia Mini Vista, o nieco mniejszych kwiatach i bardziej zwartym (na początku) pokroju niż w przypadku standardowej Visty. Dostępne są 3 odmiany „Mini”: Hot Pink (różowa), Blue Violet (niebieskolila) oraz – najbardziej oryginalna – Yellow (żółta).

…i inne petunie      

Jerzy Starzyński, omawiając bieżące priorytety Plantpolu powiedział, że firma chce się ponownie wyróżniać na rynku dzięki petuniom, których asortyment obejmuje nie tylko serie Surfinia czy Vista (zwłaszcza jej poświęcono specjalne ekspozycje i atrakcyjne kompozycje, będące lejtmotywem dni otwartych). W katalogu spółki z Zaborza można też znaleźć następujące grupy odmian petunii: Amore, Capella (z nowymi odmianami, np. Ruby Red), Cascadias, Conchita, Kuyamba, Splash Dance (nowością jest np. kreacja Moon Walk), Tumbelina, Veranda i in.

Od samego początku wprowadzenia na rynek mieszańców międzyrodzajowych pod nazwą ×Petchoa (Petunia x Calibrachoa) Plantpol lansuje także odmiany z grup SuperCal oraz BeautiCal. Tę ostatnią charakteryzują kreacje o kwiatach w efektownych barwach, niespotykanych u petunii – pomarańczowej (np. ‘Sunset Orange’), czy ciepłej żółtej (‘Carmel Yellow’). Z nowszych odmian z grupy BeautiCal wyróżnia się ‘Pearl White’ (biała z ciemniejszą gardzielą).

Kalibrachoa – ciekawa kolorystyka, pełne kwiaty

Calibrachoa to również istotny dla Plantpolu rodzaj, który w przeszłości reprezentowała pionierska seria Million Bells; teraz w ofercie tej firmy dominuje marka Superbells. Dyrektor ds. marketingu Paweł Marcinkowski zwrócił szczególną uwagę na „podgrupę” Superbells Unique – o dużych, u 6 odmian pełnych kwiatach (nowością jest m.in. Double Salmon), oraz intensywnych, w tym nietuzinkowych, barwach (jak u niepowtarzalnej kreacji Tropical Sunrise).

Trawa Vertigo

Wśród najważniejszych produktów Plantpolu, którymi firma wyróżnia się na rynku i które najbardziej reklamuje, jest „czarna”, szybko rosnąca trawa – Pennisetum Vertigo. To, obok petunii Supertunia VISTA, największy w ostatnich latach hit tego przedsiębiorstwa, które co roku notuje wzrost sprzedaży tej jednorocznej rośliny.

Pelargonie – z Dolomitów, i nie tylko

Wśród szczególnie efektownych aranżacji, które przykuwały wzrok gości tegorocznych dni otwartych, nie zabrakło również prezentacji pelargonii.

W asortymencie Plantpolu wyróżniają się odmiany, które wywodzą się z hodowli włoskiej firmy Psenner, z siedzibą w Bolzano (u stóp Dolomitów). Są to mieszańce międzygatunkowe, interspecific – grupa Champion (w której P. Marcinkowski zwracał uwagę na przebojową odmianę Salmon, o pięknym odcieniu łososiowego koloru), a także odmiany gatunków Pelargonium peltatum – z grupy Allegria oraz P. zonale – z grupy Dolomites. Tę ostatnią, najmłodszą z wymienionego zestawu, cechuje intensywny wzrost oraz krzewienie się roślin i duże, liczne kwiatostany.

Wśród najchętniej zamawianych w Plantpolu pelargonii znajdują się też jednak kreacje P. zonale z grupy Flower Fairy (pod marką „pac”), którą wzbogaciła odmiana Strawberry.

Wiele produktów, współpraca z różnymi hodowcami

Jakkolwiek znak Prowen Winners nosi kluczowa grupa produktów z oferty Plantpolu, firma ta współpracuje także z hodowcami, którzy działają poza tą strukturą. Są to m.in.: Beekenkamp, David Kerley, Danziger, Elsner pac, Florensis, Sakata.

Szereg nowości pochodzących od ww. hodowców można było oglądać podczas Dni Otwartych 2023 w Zaborzu. Dyrektor Paweł Marcinkowski wskazał na przykład bogatą, poszerzoną ostatnio kolekcję dalii, których odmiany pozwalają na produkcję i oferowanie całej palety typów roślin: od małych, „masowych” okazów (seria Labella Piccolo), poprzez standardowe (Dalina Midi, Labella Medio), po duże – kategorii premium  (np. Dalina Maxi).

Polecał także goździki (Dianthus) – z grup Dinamic oraz Pinocchio (z żółtokremową pełną odmianą ‘Sole’ na czele i interesującą ‘Mega Viola’ – o dużych pojedynczych kwiatach). Ponadto ponownie zachęcał do uprawy długo i obficie kwitnącego goździka ‘Suntory Pink’, który znosi nasze zimy i może być traktowany jak bylina.

W trakcie dni otwartych dało się wyłowić także inne ciekawostki balkonowo-rabatowe, jak choćby odmiany szałwii (Salvia) z grupy Rockin czy gomfrena (Gomphrena) Truffula Pink, które dobrze pasują do – zgodnych z bieżącymi trendami – kompozycji naturalistycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ICL Osmocote
HortiAdNetHortiAdNet