PODosłonami.pl

DeRuiter_ToBRFVDeRuiter_ToBRFV

Wszystko do uprawy roślin ozdobnych (cz I). Nowe podłoża (FILM!).

Latem odbyły się Dni Otwarte firm Plantpol w Zaborzu k. Oświęcimia oraz firmy Volmary w Gawartowej Woli na Mazowszu. Prezentacjom roślin balkonowo-rabatowych, bylin i ziół towarzyszyła wystawa środków produkcji ogrodniczej. W kolejnych artykułach przedstawimy wybrane produkty szczególnie polecane przez wystawców oferujących rozwiązania i produkty do uprawy roślin ozdobnych. Na początek kilka słów o nowych rozwiązaniach w ofercie firm podłożowych.

Czytaj dalej...
Podłoże z oferty firmy Klasmann do uprawy roślin ozdobnych z kokosu, włókna drzewnego, kompostowane włókno drzewnego, kompostowanej kory drzew iglastych, kompostu i perlitu (fot. A. Wize)

Podłoże z oferty firmy Klasmann do uprawy roślin ozdobnych z kokosu, włókna drzewnego, kompostowane włókno drzewnego, kompostowanej kory drzew iglastych, kompostu i perlitu (fot. A. Wize)

Ceres

Na stoisku firmy polecano m.in. mulcz San Top – naturalny, biologiczny mulcz z prażonych łusek gryki. Jest to produkt lekki i sypki, co zapewnia łatwe i precyzyjne dozowanie go maszynowe lub ręczne. Sugerowana grubość warstwy do obsypania doniczek wynosi 6 mm, dzięki czemu produkt jest bardzo wydajny (1 m3 wystarcza na około 20 000 doniczek P9). San Top zawiera klej pochodzenia naturalnego. Po posadzeniu roślin i obsypaniu wystarczy delikatne zroszenie doniczek, aby powstała ochronna skorupka. Dzięki temu mulcz nie wysypuje się z doniczki, co ogranicza straty w transporcie doniczek (przy wywożeniu roślin na kontenerownię). Produkt ogranicza odparowanie wody i przesuszanie podłoża. Mulcz zapobiega wyrastaniu chwastów, mchu i wątrobowców. Jest w 100% pochodzenia naturalnego, nie wpływa negatywnie na wzrost roślin. Jest w pełni biodegradowalny.

Więcej informacji na temat mulczu oraz doniczek paper-pot w filmie:

Hawita Grupp GmbH

Firma jest producentem różnego rodzaju podłoży.  Do roślin ozdobnych poleca torf frezowy lub cegiełkowy. W przypadku uprawy na stołach zalewowych bardziej odpowiedni jest substrat na bazie torfu cegiełkowego. W ofercie, poza substratami standardowymi, dostępne są także podłoża pod indywidualne zamówienie klienta.

Klasmann

Klasmann-Deilmann

Na stoisku tej firmy polecano do uprawy roślin ozdobnych substraty TS1, TS2, TS4. Obecnie standardem w ofercie są substraty z białego i ciemnego torfu oraz różnego rodzaju mieszanki z dodatkiem perlitu, włókna drzewnego i kokosowego czy glinki. Na zamówienie klienta firma przygotowuje podłoża dostosowane do konkretnego gatunku rośliny i technologii uprawy. Firma poszukuje także substratów alternatywnych wobec torfu.

Reprezentujący firmę Klasmann-Deilmann Jacek Stępowski zwracał uwagę na podłoże do uprawy roślin ozdobnych, w którym nie ma torfu (fotografia tytułowa). Składa się ono z „kokosu”, włókna drzewnego, kompostowanego włókna drzewnego, kompostowanej kory drzew iglastych, kompostu i perlitu. Podłoże to zostało opracowane w odpowiedzi na coraz częstsze oczekiwania rynku, zwłaszcza na zachodzie Europy, a dotyczące produkcji roślin ozdobnych i warzyw w podłożach bez użycia torfu.

Próby na rynku polskim z uprawą w podłożach o ograniczonym udziale torfu zaczynają się od produkcji ziół i sałat, ponieważ producenci tych roślin zostali postawieni przez swoich odbiorców – takich jak m.in. sieci handlowe Kaufland czy Lidl – przed koniecznością przejścia na produkcję w podłożach z maksymalnie 50% udziałem torfu już od roku 2024.

– Na pewno można się spodziewać w najbliższych latach ograniczenia wykorzystania torfu w podłożach, na poziomie od kilkudziesięciu do pięćdziesięciu procent – mówił Jacek Stępowski.

W ofercie firmy są także maty do uprawy warzyw Growbag Advanced – czyli uformowane w kształcie typowej, metrowej maty, rękawy foliowe wypełnione mieszaniną preparowanego włókna drzewnego i podłoża kokosowego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet