PODosłonami.pl

Hezera 2 grudzien
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Sadzonki truskawki typu frigo i wielokoronowe

Rodzaj i jakość sadzonki są jednym z głównych elementów wpływających na sukces w uprawie. Do popularnych typów sadzonek przeznaczonych do zakładania plantacji truskawki pod osłonami są sadzonki frigo i wielokoronowe. W artykule przedstawiamy ich charakterystykę.

fot. Boryna Plant

Zarówno frigo, jak i sadzonki wielokoronowe należą do grupy sadzonek gołokorzeniowych. Należy pamiętać, że powinny one pochodzić z kwalifikowanych szkółek i mieć świadectwo zdrowotności wydawane przez PIORIN.

Sadzonki frigo

… pozyskiwane są w szkółce późną jesienią. Wykopuję się je z matecznika w okresie zimowego spoczynku, po kilku pierwszych jesiennych przymrozkach (zazwyczaj w połowie listopada). W tym okresie rośliny cechują się maksymalną ilością zgromadzonych substancji zapasowych (skrobi) w korzeniach i koronie. Po wykopaniu i oczyszczeniu z liści, sadzonki są sortowane na klasy wielkości i pakowane w pęczki. Następnie umieszczane są w chłodni, gdzie przechowuje się je w temperaturze od -1,5⁰C do 2,0⁰C.

Frigo to sadzonki jednokorone. Sortuje się według średnicy szyjki korzeniowej (w zależności od producenta wielkość może się nieznacznie różnić): B (6-8 mm), A- (8-10 mm), A (10-15 mm), A+ (>15 mm), A++ (>18 mm). Im średnica jest większa, tym lepsza jakość sadzonek, co z kolei przekłada się na wielkość plonu.  W uprawach tunelowych najlepiej sprawdzają się klasy A++, A+ oraz A.

Sadzonki frigo po rozmnożeniu bardzo szybko wznawiają wegetację. W zależności od odmiany zaczynają owocowanie po około 8-10 tygodniach od posadzenia.

Mogą być sadzone w glebie i podłoża organiczne w uprawie na podwyższonych zagonach. W czasie przygotowania do sadzenia roślin należy zwracać uwagę na długość systemu korzeniowego. Można go skrócić ale odcięty system korzeniowy jest podatny na infekcje. W związku z tym należy go zabezpieczyć przed atakiem patogenów i szkodników. W trakcie sadzenia system korzeniowy nie powinien być podwinięty.

Ten typ sadzonek sprawdza się dla odmian tradycyjnych i powtarzających owocowanie, w uprawach na zbiór przyspieszony i opóźniony.

Boryna sadzonki

Sadzonki wielokoronowe (WB)

Produkcja tego typu sadzonek rozpoczyna się od wczesnego wykopania z matecznika pierwszych ukorzenionych rozetek, które następnie sadzi się w dużym zagęszczeniu na zagonach. Do produkcji można wykorzystać także sadzonki frigo klasy B. W trakcie uprawy roślin regularnie usuwane są pędy kwiatostanowe.

Rośliny przez kilka miesięcy w szkółce zbudują dużą liczbę koron z wykształconymi w nich pędami kwiatostanowymi. Sadzonki WB, podobnie jak frigo, są wykopywane, sortowane i umieszczane w chłodni.

Średnica szyjki korzeniowej sadzonki wielokoronowej wynosi ponad 20 mm i znajdują się w niej 2-3 korony. W zależności od odmiany zbiór pierwszych owoców po 60 dniach. Sadzonki te mają wyższy potencjał plonotwórczy niż frigo. Polecane są do sterowanych uprawy w wysokich tunelach foliowych, na podwyższonych zagonach, z przeznaczeniem na zbiór przyspieszony i opóźniony. Mogą być także sadzone w podłoża o ograniczonej objętości w uprawach szklarniowych, jednak w porównaniu do sadzonek doniczkowanych słabiej się przyjmują.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Migawka z Targów Gardenia 2021, fot. A. Cecot

Gardenia 2021: wybrane środki produkcji w uprawach pod osłonami

Targi Gardenia 2021 w Poznaniu, które odbyły się miesiąc temu, okazały się wydarzeniem branżowym niejako zamykającym okres dużych stacjonarnych imprez wystawienniczych lub konferencyjnych organizowanych bez szczególnych ograniczeń. Tym chętniej uczestnicy tegorocznej Gardenii wracają do listopadowych [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
HortiAdNet