Truskawki uprawiane w gruncie w okolicy Czerwińska

PODosłonami.pl

FLUENCE

Truskawki uprawiane w tunelach w okolicy Czerwińska

Jeden z warsztatów na Berry Tech 2021 odbył się w gospodarstwie „Raf-Berry” Rafała Popławskiego w miejscowości Wychodźc koło Czerwińska. Producent od ponad 10 lat uprawia truskawki w wysokich tunelach, z przeznaczeniem na sprzedaż do supermarketów. W trakcie spotkania omawiano agrotechniczne aspekty uprawy truskawek w gruncie.

Czytaj dalej...
truskawka 'Flair'

'Flair' (fot. flevoplant)

Uprawa dostosowana do odmiany

Rafał Popławski w wysokich tunelach uprawia w glebie wczesną odmianę ‘Flair’. Rośliny uprawiane są na podwyższonych zagonach okrytych czarną folią, która przyspiesza nagrzewanie się gleby i tym samym wzrost i rozwój roślin. Ma to istotne znaczenie w uprawie odmian wczesnych.

Zdaniem pana Rafała owoce  truskawki ‘Flair’ w pełni spełniają kryteria wyznaczone przez markety – są smaczne, kształtne, wydłużone, wyrównanej wielkości. Bardzo długo zachowują dobrą jakość po zbiorze (tzw. shelf life). Odmiana jest bardzo wymagająca w uprawie.  Roślina ma płytki system korzeniowy i duże potrzeby pokarmowe. W związku z tym w każdym rzędzie zainstalowano dwie linie kroplujące. Odmiana ‘Flair’ wymaga odpowiedniego nawożenia, szczególnie mikroelementami. Co roku wykonywana jest analizy gleby (metodą ogrodniczą). W trakcie wzrostu roślin prowadzona jest fertygacja.

– Codziennie należy monitorować plantację. Gleba ma bufor, w którym kumulują się składniki pokarmowe. Zawsze lepiej dać mniej składników pokarmowych w pożywce a potem je uzupełnić – doradzał dr hab.  Z. Jarosz (Doradca Jagodowy).

W tym roku ze względu na późną wiosnę zbiory rozpoczęto po 17 maja, czyli 2,5 tygodnia później niż w 2020 roku. Jak podkreślił właściciel gospodarstwa najważniejsza jest jakość owoców. Dzięki odpowiedniemu nawożeniu i biostymulacji można uzyskać wysoki plon owoców bardzo dobrej jakości. Zapewnia to sprzedaż do stałych (i nie tylko) klientów oraz satysfakcjonujące zyski.

Po zbiorach owoców zastosowano poprzez fertygację preparat Nemasol 510 SL – środek zdezynfekował podłoże i przypalił korzenie. Rośliny łatwo usunięto z gleby. Po odparowaniu środka ochrony roślin wykonywano test rzeżuchy. Następnie zaaplikowano grzyby z rodzaju Trichoderma (zabezpieczają przed atakiem patogenów glebowych) oraz kwasy humusowe (poprawiają strukturę i żyzność gleby). Dopiero potem, tj. pod koniec lipca, podsadzono rozsadę. Do zakładania plantacji wykorzystywane są sadzonki doniczkowane dostarczone przez firmę Flevoplant. Uczestnicy warsztatów mogli zobaczyć nowe nasadzenia odmiany ‘Flair’ na przyszły sezon.Chwasty w międzyrzędziach zwalczane są po posadzeniu rozsady. Stosowane są głównie herbicydy zawierające pendimetalinę lub napropamid z dodatkiem adiuwantu (np. Max Soil). W trakcie opryskiwania wykorzystane są osłony na rośliny.

Plany na przyszłość

Do tej pory pan Rafał truskawki w tunelach uprawiał w cyklu dwuletnim. Jednakże po negatywnych doświadczeniach z tego roku doszedł do wniosku, że przechodzi całkowicie na cykl jednoroczny. Związane jest to z bardzo silną presją chorób odglebowych i szkodników glebowych, które wyrządziły duże straty w uprawie. Z tego względu koszty ochrony roślin i straty były bardzo wysokie.

– Na plantacjach prowadzonych w monokulturze praktycznie nie da się już uprawiać truskawek w gruncie przez dwa sezony, właśnie ze względu na problemy z utrzymaniem zdrowotności roślin. Kwestią czasu jest przejście na uprawę jednoroczną a w następnym etapie zmiana technologii na bezglebową – podsumował dr. hab. Z. Jarosz.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Produkcja sadzonek truskawek w szklarni w Bogucicach

Nowa odmiana truskawki w produkcji w Bogucicach

Firma Rozsadnik z Bogucic w okolicach Kalisza znana jest naszym Czytelnikom przede wszystkim z produkcji rozsad warzyw szklarniowych – taki profil produkcji przeważał od początku działalności, czyli od 1997 roku. Z czasem asortyment poszerzono o [...]

ICL Osmocote
HortiAdNetHortiAdNet