Najczęściej zamawiane odmiany i typy sadzonek truskawki

PODosłonami.pl

Trendy w produkcji truskawek

Sezon „truskawkowy” 2022 dobiegł końca, a już w październiku rozpoczyna się przyjmowanie zamówień na przyszły rok. Jakie typy sadzonek i odmiany były najczęściej zamawianie przez plantatorów w minionym sezonie? Na to pytanie odpowiedziała w trakcie naszej rozmowy Izabella Witczak z firmy Boryna.

Czytaj dalej...
Izabella Witczak, firma Boryna

Izabella Witczak z firmy Boryna

Popularne typy sadzonek truskawki

Sadzonki licencjonowane do firmy Boryna dostarczane przez wiodące szkółki europejskie min.: Kraege, GeoPlant Vivai, Van Alphen oraz Neessen.

Do zakładania plantacji truskawki producenci zamawiali przede wszystkim sadzonki typu frigo (różnej średnicy szyjki korzeniowej), które stanowią 80% całej sprzedaży. – Wykorzystywane są zarówno do nasadzeń wiosennych, jak i w lipcu (po zbiorach rośliny zostają usunięte, a w ich miejsce sadzone są nowe). Jest to trend wzrostowy – mówiła Pani Iza. Do zakładania plantacji wiosną najczęściej wybierane są sadzonki frigo B (6-8 mm). Do późniejszych nasadzeń wykorzystywane są frigo A (10-15 mm) oraz  A- (8-10 mm), które w tym okresie są alternatywą dla sadzonek frigo B.

Roślinie popularność sadzonek doniczkowanych typu plug oraz tray.

Sadzonki typu plug to małe rośliny w mulitplatach, gotowe do wysadzenia w pole w ciągu 6-8 tygodni, w zależności od odmiany. Posiadają dobrze wykształconą bryłę korzeniową oraz kilka liści (zwykle 3-4). Najczęściej wykorzystywane są do nasadzeń późnych (lipcowo – sierpniowych). Ze względu na dość wysoką cenę, w porównaniu do sadzonek typu frigo, wykorzystuje się je głownie do nasadzeń w tunelach.  – Sadzonka typu plug wysadzona w odpowiednim czasie oraz właściwie pielęgnowana i odżywiana potrafi w następnym sezonie odwdzięczyć się plonem sięgającym 100% potencjału plonotwórczego odmiany – mówiła Pani Iza.

Sadzonki typu tray dostarczane są w multiplatach, których objętość jest dwukrotnie większa niż w przypadku typu plug. Okres ich przygotowania rozpoczyna się w czerwcu a kończy tuż przed zimą, tj. listopad/grudzień, w zależności od regionu uprawy. Następnie sadzonki są zamrażane. Tak przygotowana sadzonka jest gotowa do wysadzenia w dowolnym czasie, w zależności od potrzeb plantatora i wydaje plon dokładnie po 6-8 tygodniach od momentu posadzenia w miejscu docelowym. Pozwala to na prowadzenie uprawy sterowanej. – Potencjał sadzonek typu tray jest bardzo duży, niestety proces ich przygotowania jest praco- i kosztochłonny, co powoduję, iż są to sadzonki drogie i trudno dostępne – informowała Pani Iza. W obecnej chwili szkółki produkują je na indywidualne zamówienia, z dwuletnim wyprzedzeniem.

Sadzonki typu tray stosowane są głównie w szklarniach, gdzie wysadzane są już w lutym. Nie mniej jednak popularność sadzonki typu tray z każdym rokiem wzrasta i jest ona brana pod uwagę również w nasadzeniach tunelowych.

Należy pamiętać, iż sadzonki doniczkowane mimo, iż mają bardzo duży potencjał wymagają właściwych warunków agrotechnicznych tak jak każde inne sadzonki (przygotowanie plantacji przed wysadzeniem, prawidłowe nasadzenie, umiejętne odżywianie i ochrona przed chorobami).



Jak podsumowała Pani Iza zakładając plantację pod osłonami warto brać pod uwagę różne typy sadzonek i dostosować je do własnych potrzeb i oczekiwań.

Odmiany truskawki

W uprawach pod osłonami w regionie Czerwińska najpopularniejsze są odmiany tradycyjne, do jednokrotnego zbioru w sezonie.

Niekwestionowaną „królową” jest odmiana ‘Rumba’ (hodowla Fresh Forward BV) –  wczesna, stosunkowo łatwa w uprawie, bardzo plenna.  Owoce są smaczne, duże, wyrównanej wielkości, okrągłe, trwałe. Mają czerwony kolor z dużym połyskiem. Dojrzewa 7 dni wcześniej od ‘Sonaty’, zbiór jest dłuższy od odmiany ‘Clery’.

‘Verdi’ (hodowla Fresh Forward BV) to odmiana średnio-wczesna (dojrzewa około 3 dni po ‘Allegro’), polecana na rynek deserowy. Owoce bardzo smaczne, w kolorze czerwonym, błyszczące, o jednolitym wydłużonym, stożkowatym kształcie. Są wyrównanej wielkości. – Odmiana mogłaby opcjonalnie zastąpić ‘Rumba’. W porównaniu do niej owoce ‘Verdi’ są bardziej atrakcyjnie i smaczniejsze. Odmiana jest jednak trudniejsza w uprawie, ponieważ wymaga umiejętnego nawożenia. Przy niewłaściwym prowadzeniu uprawy owoce ‚Verdi’  stają się miękkie  – mówiła Iza.

W uprawach tunelowych bardzo dobrze w tym sezonie sprawdziła się odmiana ‘Twist’ (hodowla Fresh Forward BV). Nie ma jednak zbyt dużych nasadzeń tej odmiany w rejonie Czerwińska. Zdaniem przedstawicielki firmy Boryna może ona konkurować z odmianami ‘Alba’ i ‘Flair’. Jest to bardzo wczesna odmiana – owocowanie rozpoczyna około 2 dni później od ‘Flair’ ale wcześniej niż ‘Clery’. W porównaniu do ‘Flair’ plon całkowity i wielkość owoców jest większa. Owoce są bardzo smaczne, intensywnie czerwone, błyszczące. Mają wyrównany, stożkowaty kształt. Wykazują dużą trwałość pozbiorczą. Roślina ma otwarty pokrój, większy wigor niż ‘Flair’ ale jest mniej wegetatywna niż ‘Allegro’ i ‘Clery’.

Hodowla Kraege Züchtung wprowadziła na rynek swoją pierwszą, nową odmianę ‘Glorielle’. Jest to wczesna odmiana, dojrzewania 3-4 dni wcześniej niż odmiana ‘Clery’. Polecana jest do uprawy tunelowej z przeznaczeniem do sprzedaży bezpośredniej. Owoce są bardzo smaczne, atrakcyjne, jasnoczerwone z połyskiem. Są jędrne i mają wyrównaną wielkość (średnia waga owocu >20g). Wydajność zbiorów jest porównywalna z odmianą ‘Clery’, ale z większą ilością owoców w pierwszej klasie. Zdaniem Pani Izy odmiana ‘Glorielle’ ma duży potencjał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podczas konferencji Doradcy Jagodowego wiele pytań na stoisku Boryna dotyczyło odmian truskawki

Jakie odmiany truskawki do tunelu sadzić?

Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. Wszystko zależy od tego, kto będzie odbiorcą towaru, jaki uda się wyprodukować i od tego, co jest w danym gospodarstwie opłacalne i przynosi zyski. Temat [...]

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet