PODosłonami.pl

Truskawki białe

Białe truskawki to jedna z nowości, która od pewnego czasu dostępna jest w polskich marketach. Ze względu na smak znane są także pod angielską nazwą „pineberry” – połączenie słów „pineapple” (ananas) i „strawberry” (truskawka). Truskawki o białej barwie owoców są atrakcyjną nowością w asortymencie owoców jagodowych w sieciach handlowych.

Czytaj dalej...
Florida pearl'

Owoce odmiany 'Florida pearl' (fot. A. Wize)

Czym charakteryzują się białe truskawki?

Truskawki koloru białego pochodzą z Ameryki Południowej. Ponad 200 lat temu zostały przywiezione do Europy, gdzie zostały skrzyżowane z czerwonymi truskawkami pochodzącymi z Ameryki Północnej. Obecnie w Europie plantacje białych truskawek stanowią rynek niszowy.

Owoce białych truskawek różnią się od tradycyjnych pod kilkoma względami. Są mniejsze,  miąższ jest delikatniejszy, soczysty. Owoce są słodkie, z aromatem przypominającym ananasa. Skórka i miąższ zazwyczaj są koloru białego przechodzącego w odcień jasnego różu, nasiona mają kolor czerwony.

Konsumenci poszukujący nowych smaków sięgną po białe truskawki aby ich spróbować i ocenić. „Pineberry” cieszą się największą popularnością w Japonii.

Odmiany „pineberry” w komercyjnej sprzedaży

W polskich sieciach handlowych dostępna jest w sprzedaży odmiana ‘Florida Pearl’ (hodowca: University of Florida, USA).  Owoc jest średniej wielkości, ma stożkowaty kształt, cechuje się dobrą jędrnością i trwałością po zbiorach (około 6 dni). Skórka owoców jest biała, czasem z jasnoróżowym rumieńcem. Jest to odmiana wczesna, pierwsze owoce pojawiają się po około 50-60 dni od posadzenia. Średni plon wynosi 900-1200 g z rośliny. Odmiana przystosowana jest do różnych rocznych systemów uprawy, do produkcji zimowej i wczesnowiosennej.Truskawki ‘Florida Pearl’ importowane są m.in. z Grecji i dostępne w polskich marketach w segmencie „premium”, w opakowaniach po 175 g.

Za granicą w sprzedaży dostępne są także inne odmiany „pineberry’. Jedną z nich jest odmiana ‘Natural Albino’ z portfolio Beekers Berries (Holandia). Owoc tej odmiany jest mały, kulisty, barwy białej przechodzącej w delikatny róż. Jak informuje hodowca odmiana wymaga za zapylenia krzyżowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Okrywanie truskawki agrowłókniną

Zabezpieczanie i przyspieszanie plonowania truskawek przez okrywanie

Zima i wczesna wiosna to okres, gdy plantatorzy zabezpieczają swoje uprawy truskawki przed niską temperaturą, ale także przed silnym wiatrem. Dodatkowo niskie osłony wpływają korzystnie na przyspieszanie owocowania. Temat wykorzystania agrowłóknin i folii perforowanych na [...]

PLANTyouGROW_19
OTTE_19
HortiAdNetHortiAdNet