PODosłonami.pl
Uprawa fasoli tycznej pod osłonami na kilka sposobów
Uprawa fasoli tycznej – o strąkach płaskich lub o okrągłym przekroju – coraz częściej prowadzona jest pod osłonami. Dzięki temu można uzyskać wczesny plon, wyższy i lepszej jakości niż z uprawy polowej. Uprawa taka może być prowadzona w glebie lub w technologii bezglebowej – w podłożu kokosowym lub w wełnie mineralnej. Istnieją zalecenia Instytutu Ogrodnictwa i metodyki uprawy integrowanej dla uprawy fasoli w glebie, lecz w uprawie bezglebowej ogrodnicy mogą korzystać z zaleceń hodowcy lub ogrodników bądź doradców, którzy już mają doświadczenie z taką produkcją. Przedstawiamy krótki przegląd zaleceń i przykładów z praktyki uprawy fasoli tycznej pod osłonami.
Czytaj dalej...Zalecenia hodowcy odmian fasoli
Antoni Lipniewski z firmy Alseed, oferującej w Polsce nasiona z kilku hodowli, m.in. Holland Select, zaleca uprawę fasoli tycznej przede wszystkim w szklarniach lub tunelach – ze względu wcześniejsze zbiory i lepszą jakość strąków niż z uprawy polowej. Plon z odmian tycznych może być 3-4 krotnie wyższy niż z odmian karłowych, ponadto możliwa jest ich uprawa w 2 cyklach w roku.
Fasola pod osłonami może być uprawiana w wełnie mineralnej, podłożu kokosowym i tradycyjnie w glebie. We wszystkich przypadkach hodowca zaleca sadzenie około 320-350 roślin/100 m2 i prowadzenie roślin przy sznurkach. Fasola tyczna może piąć się do wysokości 4-5 metrów, ale w uprawie pod osłonami po dorośnięciu do górnego drutu można je ogławiać, lub zamocować dodatkowe poziome sznurki umożliwiające dalszy wzrost roślin – jak na poniższym zdjęciu.
Fasola tyczna pod osłonami najczęściej produkowana jest w cyklu wiosennym, część producentów decyduje się na uprawę w 2 cyklach w roku. Wiosną nasiona wysiewane są od połowy do końca lutego, a rozsada sadzona jest od początków marca. Pierwsze zbiory odbywają się po 50-60 dniach i trwają przez około 3 miesiące (zazwyczaj do końca lipca)…
Zostało jeszcze 86% artykułu
Dalsza część artykułu dostępna jest tylko dla zalogowanych użytkowników.
Jeśli jeszcze nie posiadasz konta, zarejestruj się za darmo.
Monitorować dla redukcji ryzyka
Obecnie na rynku jest wiele firm oferujących rozwiązania w zakresie monitorowania upraw. Jedna z nich – Gremon System – była wystawcą czerwcowej konferencji w Horst zorganizowanej przez firmę doradczą Delphy. Jakie rozwiązania oferują? Na moje [...]