PODosłonami.pl

HAZERA_2HAZERA_2

Uprawa fasoli tycznej pod osłonami na kilka sposobów

Uprawa fasoli tycznej – o strąkach płaskich lub o okrągłym przekroju – coraz częściej prowadzona jest pod osłonami. Dzięki temu można uzyskać wczesny plon, wyższy i lepszej jakości niż z uprawy polowej. Uprawa taka może być prowadzona w glebie lub w technologii bezglebowej – w podłożu kokosowym lub w wełnie mineralnej. Istnieją zalecenia Instytutu Ogrodnictwa i metodyki uprawy integrowanej dla uprawy fasoli w glebie, lecz w uprawie bezglebowej ogrodnicy mogą korzystać z zaleceń hodowcy lub ogrodników bądź doradców, którzy już mają doświadczenie z taką produkcją. Przedstawiamy krótki przegląd zaleceń i przykładów z praktyki uprawy fasoli tycznej pod osłonami.

Czytaj dalej...
Fasola płaskostrąkowa Golden Gate (fot. P. Słomiany)

Fasola tyczna płaskostrąkowa Golden Gate w uprawie szklarniowej (fot. P. Słomiany)

Zalecenia hodowcy odmian fasoli

Antoni Lipniewski z firmy Alseed, oferującej w Polsce nasiona z kilku hodowli, m.in. Holland Select, zaleca uprawę fasoli tycznej przede wszystkim w szklarniach lub tunelach – ze względu wcześniejsze zbiory i lepszą jakość strąków niż z uprawy polowej. Plon z odmian tycznych może być 3-4 krotnie wyższy niż z odmian karłowych, ponadto możliwa jest ich uprawa w 2 cyklach w roku.

Fasola pod osłonami może być uprawiana w wełnie mineralnej, podłożu kokosowym i tradycyjnie w glebie. We wszystkich przypadkach hodowca zaleca sadzenie około 320-350 roślin/100 m2 i prowadzenie roślin przy sznurkach. Fasola tyczna może piąć się do wysokości 4-5 metrów, ale w uprawie pod osłonami po dorośnięciu do górnego drutu można je ogławiać, lub zamocować dodatkowe poziome sznurki umożliwiające dalszy wzrost roślin – jak na poniższym zdjęciu.

Uprawa fasoli zielonej płaskostrąkowej w szklarni starego typu w Holandii, uprawa w podłożu kokosowym (fot. P. Słomiany)

Uprawa fasoli zielonej płaskostrąkowej w szklarni starego typu w Holandii, uprawa w podłożu kokosowym (fot. P. Słomiany)

Fasola tyczna pod osłonami najczęściej produkowana jest w cyklu wiosennym, część producentów decyduje się na uprawę w 2 cyklach w roku. Wiosną nasiona wysiewane są od połowy do końca lutego, a rozsada sadzona jest od początków marca. Pierwsze zbiory odbywają się po 50-60 dniach i trwają przez około 3 miesiące (zazwyczaj do końca lipca)…

Zostało jeszcze 86% artykułu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Monitorować dla redukcji ryzyka

Obecnie na rynku jest wiele firm oferujących rozwiązania w zakresie monitorowania upraw. Jedna z nich – Gremon System – była wystawcą czerwcowej konferencji w Horst zorganizowanej przez firmę doradczą Delphy. Jakie rozwiązania oferują? Na moje [...]

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet