PODosłonami.pl

Seminis Britanos 2

Uprawa truskawek pod daszkami

Uprawa truskawek deserowych na rynnach osłoniętych foliowymi daszkami jest alternatywną wobec produkcji tych owoców w tradycyjnych tunelach. Tego typu osłony mają wiele zalet. Pozwalają na uzyskanie plonu wysokiej jakości.

Czytaj dalej...

Uprawa truskawek pod daszkami (fot. Metazet)

Konstrukcja i sposób uprawy

Daszek uprawowy wsparty jest na aluminiowych rurkach i przymocowany za pomocą haków do rynien uprawowych (ze stali ocynkowanej), które umieszczone są na stabilnej konstrukcji, na wysokości 1,2-1,4 m nad gruntem. Daszki odsłonięte są specjalną folią, ale cała konstrukcja nie jest zamknięta bocznymi ścianami. Daszki montowane są w rozstawie około 2,5 m. Na stanowiskach narażonych na występowanie silnych wiatrów można zagęścić rozstaw do 2 m. Rynny umieszcza się w rzędach rozstawionych co 1,2–1,3 m.

Rośliny sadzone są w matach lub pojemnikach wypełnionych podłożem inertnym (zazwyczaj kokosowym), które układane są na rynnach. Truskawki nawadniane i nawożone są przez fertygację. Do upraw pod daszkami powinna być odpowiednio dobrana odmiana – zazwyczaj są to odmiany powtarzające owocowanie.

Metazet

Zalety

Daszki to przede wszystkim osłona, zabezpieczająca rośliny przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi – deszczem, gradem, intensywnym promieniowaniem słonecznym.

Dodatkowo do daszków mogą być zamontowane kurtyny boczne, zabezpieczające przed silnym wiatrem czy przed spadkami temperatury.  Boczne rolety dodatkowo przyspieszają dojrzewanie owoców. Wietrzenie odbywa się poprzez ręcznie podciąganie folii.

Konstrukcja, dzięki której rynny są wzniesione nad poziom gruntu, zapewnia lepszą cyrkulację powietrza wokół roślin, zmniejszenie wilgotności powietrza w rzędach, a to wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób grzybowych w stosunku do warunków panujących w uprawie prowadzonej na zagonach ziemnych.

 

W porównaniu do upraw w glebie, na zagonach ziemnych, produkcja na rynnach jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Przede wszystkim rynny zapewniają większy komfort pracownikom w trakcie prac pielęgnacyjnych i zbiorów, możliwe jest także prowadzenie pracy podczas opadów. Plantacja może być założona na dowolnym terenie, bez względu na jakość gleby.

Uprawa w podłożu inertnym – do uprawy truskawek najczęściej wykorzystywane jest podłoże kokosowe – eliminuje problemy związane z chorobami odglebowymi. Ponadto podłoże kokosowe w uprawie w rynnach nagrzewa się szybciej niż gleba, co pozwala na szybsze rozpoczęcie wegetacji roślin. Najważniejszą zaletą podłoży inertnych jest możliwość precyzyjnego żywienia mineralnego roślin, ma to pozytywny wpływ na wysokość i jakość plonu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wyzwania dla plantatorów truskawki

W porównaniu do poprzedniego sezonu truskawki cena hurtowa owoce spadła o minimum 30%. Równocześnie koszty produkcji znacznie wzrosły. Co zrobić aby uprawa truskawek była ekonomicznie opłacalna? Na ten temat wypowiadali się uczestnicy webinaru z [...]

Florensis_Dianthus
BIOCONT
Syngenta Poinsettia_33
HortiAdNet