Odmiany warzyw kapustnych polecane do uprawy pod osłonami

PODosłonami.pl

OSRAM - FLUENCE - czerwiec

Warzywa kapustne – odmiany pod osłony

W trakcie webinarium uprawowego Intermag („Wysoki plon doskonałej jakości – Papryka i warzywa kapustne pod osłonami”), na portalu internetowym Warzywa, firmy Bayer (marka Seminis), Enza Zaden oraz Hazera zaprezentowały odmiany warzyw kapustnych oraz papryki polecane w tym sezonie do upraw pod osłonami. Przedstawiamy odmiany kapusty i kalafiora polecane przez hodowców.

Czytaj dalej...

Enza Zaden

Z asortymentu kapusty głowiastej białej Bernard Zioło polecał odmianę Sunta – o okresie wegetacji około 62 dni, do uprawy w tunelach foliowych i pod płaskimi przykryciami. Odmiana ma długie okno zbiorcze – główki mogą być zbierane gdy osiągną od 0,8 kg do 2,5 kg. Główki wysoko osadzone, dzięki czemu nie ma problemu z gniciem liści od spodu. Kapusta ta jest odporna na pękanie.

Kalafior Xenia polecany jest do uprawy w tunelach foliowych i pod agrowłókniną. Jego rośliny mają dobry wigor. Róże są twarde, zwięzłe, o dużej masie.

Wśród odmian kapusty pekińskiej prelegent polecał Preduro (około 55 dni wegetacji, główka cylindryczna do 1,5 kg, wysoka tolerancja na wybijanie w pędy kwiatowe) oraz Orient Surprise (około 60 dni, cylindryczne główki dorastające do 2-3 kg, długie okno zbiorcze).

Hazera

Piotr Manista przedstawił ofertę wczesnych odmian kapusty głowiastej białej do uprawy w tunelach foliowych nieogrzewanych i pod płaskimi okryciami (agrowłókniny i folia perforowana).  Carrera to najwcześniejsza odmiana, która po 50-55 dniach od wysadzenia zawiązuje kuliste główki o masie około 1 kg. Główki są intensywnie wybarwione, z połyskiem. Odmiana jest tolerancyjna na jarowizację. Constable ma okres wegetacji o długości 52-57 dni, główki kuliste, z połyskiem, o masie 1,2-1,5 kg. – W porównaniu z odmianami konkurencyjnymi o podobnym okresie wegetacji, główki mogą być dłużej przetrzymywane w polu, są bardziej odporna na pękanie – mówił prelegent. Magnus Cresco (53-58 dni) tworzy kuliste główki dorastające do 2 kg. Są one wysoko osadzone na głąbie i nie pękają w polu. Odmiana jest odporna na warunki stresowe.

Odmiana Burbon (65-75 dni) polecana jest do uprawy pod płaskimi osłonami i w gruncie, na zbiór w czerwcu. Główki są wyrównane, kuliste, o masie 2-3 kg (w sprzyjających warunkach do 4 kg). Mogą być zbierane przez 2 do 3 tygodni.

Wśród odmian kapusty głowiastej czerwonej do nasadzeń wiosennych pod płaskimi osłonami przeznaczona jest Romanov. Po 60-70 dniach od wysadzenia tworzy kuliste główki o masie 1,5-2,5 kg, z połyskiem i nalotem woskowym. Odmiana może być uprawiana także w polu, bez osłon – na zbiór letni oraz jako poplon.

Seminis

Reprezentująca tę firmę Monika Buława w segmencie kapusty głowiastej białej z najwcześniejszych odmian (okres wegetacji około 55 dni) do upraw w tunelach foliowych wyróżniła Pandion i Rapidion (główki kształtne, zwarte, kuliste, o masie  0,8-1,6 kg, nie mają tendencji do jarowizacji, są odporne na pękanie i można przetrzymać je w polu przez 2 do 3 tygodni). Green Flash (około 68 dni wegetacji) to nowa odmiana polecana do uprawy pod folią perforowaną lub agrowłókniną. Jej główki są zwarte, wyrównanej wielkości, dorastają do 2,5 kg. Są wysoko osadzone, co ogranicza ryzyko gnicia od spodu. Liście okrywowe pokryte są jasnoszarym nalotem woskowym, który utrudnia atak szkodników.

Wśród propozycji kalafiorów na najwcześniejsze nasadzenia w tunelach foliowych znajduje się odmiana Momentum (56-58 dni, skoncentrowany zbiór). Do uprawy pod płaskimi osłonami polecane są odmiany: Abeni (około 63 dni, sprawdza się na gorszych stanowiskach) oraz  SV 5777AC (67-69 dni, mocny wigor i zdrowe, liście wzniesione do góry).

Hodowla marki Seminis opracowała nową gamę kalafiorów wg. konceptu Curdivex – są to odmiany bezokrywowe (nie wymagają załamywania lub wiązania liści), dzięki temu zmniejszają się koszty produkcji a zbiór można przeprowadzić szybciej i jest łatwiejszy. Biały kolor róży utrzymuję się nawet po odsłonięciu róży i kontakcie z promieniami słonecznymi. Jak informowała M. Buława Whitex jest pierwszą, komercyjną odmianą kalafiora z konceptu Curdivex. Ta odmiana o okresie wegetacji 68-75 dni polecana jest do nasadzeń pod płaskimi przykryciami. Tworzy bardzo białą, odsłoniętą różę, którą łatwo zobaczyć, gdy jest dojrzała. Ma bardzo dobrą jakość pozbiorczą.

Czytaj także: Jak ograniczyć występowanie chorób odglebowych?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

uprawa malin w tunelach foliowych

Opłacalność prowadzenia uprawy roślin jagodowych

W tym sezonie znacznie wzrosły koszty prowadzenia uprawy roślin jagodowych. W trakcie konferencji Jagodowe Trendy 2022 w Kraśniku, dr Dariusz Paszko (UP w Lublinie) przedstawił analizę porównawczą kosztów poniesionych przez producentów w ostatnich dwóch latach. [...]

Florensis_Dianthus
TSW 23
HortiAdNet