PODosłonami.pl
Odmiany ogórka – standardy i nowości ze spotkań w Warszawie i w Gródku
W Warszawie podczas konferencji zorganizowanej we wrześniu przez firmę Bayer, do której należą m.in. marki De Ruiter i Seminis, Paweł Skrzynecki oraz dr Katarzyna Tykarska-Duchovska omówili portfolio ogórków oferowanych przez firmę. Przypomnieli standardowe już pozycje, a także zapowiedzieli wprowadzenie nowej, szklarniowej odmiany ogórka półdługiego, pod numerem DRCB6071. Tematy ogórkowe dominowały także podczas spotkania z ogrodnikami z południa Polski, głównie z rejonu Nowego Sącza – w rozmowach z ogrodnikami przedstawiciele firmy zwracali uwagę na wspomnianą nowość wśród ogórków szklarniowych, półdługich.
Czytaj dalej...
Grzegorz Fic, Karolina Misztal oraz Monika Buława z firmy Bayer prezentują nowość w asortymencie - ogórek półdługi DRCB6071 (na razie dostępny w testach uprawowych, fot. J. Faraś)
Odmiany ogórka o gładkich, półdługich owocach
W asortymencie De Ruitera znajduje się znany już od około dwóch dekad i nadal popularny ogórek szklarniowy, półdługi Pacto, nadający się na bardzo wczesne nasadzenia. Kolejna propozycja to Quintus – odmiana uniwersalna, o mocnym stożku wzrostu, stabilnie plonująca, dobrze udająca się przy EC pożywki niższym, niż zalecane standardowo dla ogórków. DR8986CB to również ogórek półdługi, polecany na nasadzenia wiosenne oraz jesienne. Jest plenny, owoce nie mają tendencji do przerastania na grubość. Delicto to odmiana ogórka wysoko i stabilnie plonująca, przeznaczona na nasadzenia od połowy lutego, o owocach wysokiej jakości i dobrze regenerujących się roślinach. W ofercie firmy są również odmiany ogórka typu Long Dutch, długie – Jadeo i Pleksor, czy odmiany typu snack, o krótkich, gładkich owocach.

Ogórki brodawkowe do szklarni i tuneli
W ofercie firmy Bayer w grupie ogórków brodawkowych marki Seminis znajduje się również kilka standardów – bardzo długo będąca w doborze i ceniona Mirabelle, nowsze propozycje SV3056CV i SV4097CV oraz najnowsza Madeira. Wyróżnia się ona mocnym systemem korzeniowym i silną roślinie, bardzo dobrze zbalansowaną pod względem tendencji do wzrostu wegetatywnego i rozwoju generatywnego, o dobrym wigorze i dużym potencjale plonotwórczym. Jest to odmiana typu multifruit.
- Ogórek brodawkowy SV3506CV (fot. AW)
- Ogórek brodawkowy Madeira (fot. AW)
Nowy ogórek DRCB6071
Dr Katarzyna Tykarska-Duchovska przedstawiła informacje na temat nowej, wczesnej odmiany ogórka pod numerem DRCB6071. W tym sezonie była ona już drugi rok w próbach, w różnych miejscach Polski, zarówno na południu jak i na północy, w rejonie Grudziądza. Odmiana ta bardzo dobrze radzi sobie w wiosennej uprawie, nawet przy bardzo wczesnych terminach sadzenia – pod koniec grudnia.

Karolina Misztal z firmy Bayer prezentuje owoce ogórka DRCB6071 – nowości z De Ruitera, w sezonie 2024/2025 dostępnej w próbach uprawowych (fot. J. Faraś)
– Wigor roślin jest mocniejszy niż u odmiany Pacto, więc rośliny będą może wymagać trochę więcej pracy. Natomiast roślina plonuje bardzo równomiernie. Dobrze sobie radzi w różnych i stresujących warunkach – mówiła specjalistka. W uprawie w systemie „na parasol” odmiana DRCB6071 przechodzi stabilnie czas ogłowienia pędu głównego i wyprowadzenia owocujących pędów bocznych. Nie obserwuje się w jej przypadku dłuższej przerwy we wzroście pędów i w owocowaniu. Ogórek DRCB6071 nadaje się także do uprawy w systemie wysokiego drutu.
Odmiana ta odmiana dobrze radzi sobie z warunkami stresowymi, dzięki dobremu wigorowi dobrze plonuje latem, do końca uprawy pierwszych nasadzeń. W jesiennym cyklu uprawy odmiana DRCB6071 również się sprawdza – wcześnie wchodzi w owocowanie i rośliny dobrze się prezentują.
Owoce omawianej nowości są wyrównane, dobrej jakości, właściwie bez „szyjki” – czyli bez przewężenia przy szypułce. Długość owoców wynosi 19-23 cm i ten rozmiar utrzymuje się przez cały sezon, nie ma tendencji do tworzenia dłuższych owoców co następowało np. u Pacto. Średnia masa owoców wynosi 240-260 g. Kolor skórki odmiany DRCB6071 jest atrakcyjny – ciemnozielony, są one lekko żebrowane.
- Ogórek DRCB6071 – nowość z De Ruitera, na razie dostępna w próbach uprawowych (fot. AW)
- Ogórek Quintus (fot. A. Wize)
- Ogórek Delicto (fot. AW)
- Ogórek DRCB6071 (Fot. AW)
- Uczestnicy spotkania w Gródku koło Nowego Sącza (fot. AW)
- Uczestnicy spotkania w Gródku koło Nowego Sącza (fot. J. Faraś)
- Uczestnicy spotkania w Gródku koło Nowego Sącza (fot. J. Faraś)
- Uczestnicy spotkania w Gródku koło Nowego Sącza (fot. J. Faraś))
- Uczestnicy spotkania w Gródku koło Nowego Sącza (fot. AW)

Ochrona ogórka wg nowych zaleceń specjalistów – metody biologiczne i biostymulacja
Podczas seminarium dla producentów ogórka w podkaliskim Szałe producenci mieli okazję poznać nowe możliwości ochrony i biostymulacji roślin. W spotkaniu zorganizowanym z inicjatywy Hurtowni Ogrodniczej Lidia wzięli m.in. udział specjaliści z firm Enza Zaden, UPL, [...]



