Uprawa ogóka i dobór odmian do szklarniowej uprawy pod osłonami

PODosłonami.pl

DeRuiter_ToBRFVDeRuiter_ToBRFV

Uprawa ogórka – sytuacja w pierwszej połowie roku. Strategia na przyszły sezon zimowy.

Początek roku dla wielu upraw szklarniowych był nie lada wyzwaniem. Oprócz wyzwań związanych z pogodą, producenci wciąż zmagają z podwyżkami cen opału, nawozów, sytuacją za naszą wschodnią granicą. Czynniki te mają znaczący wpływ na stan produkcji teraz, ale będą też wpływały na plany produkcji i nasadzenia w kolejnych sezonach

Czytaj dalej...
Britanos

Britanos

Jak zatem mądrze podejść do planowania nowego sezonu? Zobaczmy jakie czynniki i w jaki sposób wpływały na wzrost ogórków, ich plon oraz cenę? Jakie korzyści dla swojej uprawy można uzyskać?

Jak przedstawia się bieżący sezon w uprawie ogórków? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Poniżej spróbujemy je krótko omówić.

Pogoda i jej wpływ na uprawę ogórka

W ostatnich dwóch sezonach, odnotowaliśmy znaczący spadek natężenia światła od stycznia do marca. Są to miesiące bardzo ważne z ekonomicznego punktu widzenia. Cena ogórków w tym czasie jest bardzo wysoka.

Dochód jaki uzyskamy za pierwszy plon w styczniu i lutym jest kluczowy do osiągnięcia sukcesu w produkcji przez resztę sezonu. Przeważnie ta początkowa cena rekompensuje późniejsze spadki i wpływa na opłacalność produkcji. Podobnie było i w tym roku, wyższa cena utrzymywała się przez długi  czas. Wpływało na to ograniczenie importu ogórków zza wschodniej granicy. Początek sezonu wystartował z ceną ok 14 zł/kg, aktualnie jest to 6 zł/kg. Wyższe ceny ogórka to nie jedyna zmienna, która rekompensuje koszty. Kluczowym jest wczesny, szybki, solidny plon w określonym czasie, gdy cena jest najwyższa.

Koszty związane z ogrzewaniem upraw ogórka

Wielu producentów długo zastanawiało się czy i kiedy wystartować w produkcją. Ci, którzy posiadali opał, wystartowali bez opóźnień. W niektórych przypadkach nastąpiło przesunięcie terminów siewu o około 1 do nawet 3 tygodni – w zależności od rejonu Polski. Jakby tego było mało, kiedy już przywykliśmy do nowych cen, okazało się że nie ma możliwości zakupu. Hurtownie i składy opału były i nadal w wielu przypadkach są puste, kopalnie wycofywały się z kontraktów albo zachęcały do licytacji. Z tego też względu drugie nasadzenia, te jesienne stoją pod znakiem zapytania? Podczas rozmów z producentami, można się dowiedzieć, że w tym sezonie „poszło z dymem” dodatkowe 100-nawet w niektórych przypadkach 250 tysięcy PLN więcej, bo ogrodnicy o tyle byli zmuszeni wydać więcej właśnie na opał.

Istotne jest pytanie o ile wyższa, dłużej utrzymująca się na dobrym poziomie cena, zrekompensowała większe koszty ogrzewania?

Problemy w pobieraniu składników pokarmowych, choroby, szkodniki ogórków

Aby ograniczyć wydatki na utrzymanie odpowiedniej temperatury w obiektach, w wielu miejscach w początkowej fazie uprawy montowano folie ochronne, aby zmniejszyć powierzchnię grzania, często rezygnowano również z wietrzenia, albo mocno je ograniczano. W efekcie dochodziło do zaburzeń fizjologicznych na roślinach, czasami pojawiły się szybciej niż zwykle niektóre choroby grzybowe (czarna zgnilizna zawiązków i owoców oraz mączniak prawdziwy), rośliny w takich warunkach dużo szybciej się starzały.

Dobór odmiany ogórka

Jako producenci nie mamy wpływu na wszystko. Żeby jednak zabezpieczyć swoją produkcję, trzeba skupić się na tym na co mamy wpływ i to wzmocnić.

Dobranie odmiany pod zmieniające się warunki produkcji jest kluczowe.  Wybierając odmiany które od lat cieszą się popularnością i mają ugruntowaną pozycję na rynku to prawie gotowy przepis na sukces. Możemy mieć pewność stabilnego, pewnego, wczesnego i rozłożonego w czasie plonowania.

Znamy zachowanie roślin i wiemy jak nimi sterować. Pewne odmiany zabezpieczają nam produkcję i zapewniają spokój plus plon, czyli zysk.

Pacto to odmiana ciesząca się niesłabnącym zainteresowaniem od prawie 20 lat. I od tylu lat nie ma sobie równych w segmencie odmian najwcześniejszych, z wysiewów rozpoczynających się w grudniu. Zapewnia szybki i bardzo wysoki plon wczesny przy niskim natężeniu światła. To właśnie ten zarobek dla wielu farm jest najważniejszy i pozwala zrekompensować pewne spadki cenowe w sezonie. To też bardzo dobry wybór w uprawach późniejszych, jesiennych.

Mocna roślina, która daje owoce wysokiej jakości i utrzymujące dobre plonowanie przez cały proces produkcyjny. Przy nasadzeniach późnowiosennych i letnich ważne jest potrzymanie produkcji i szybkie przejście do kolejnych zbiorów. Ważnym jest, by posadzona odmiana bardzo szybko wydała plon.

Pacto jest odmianą idealną do kontynuowania produkcji przez ten czas. Odmiana ta dobrze sprawdza się przy niskim natężeniu światła, przy skracającym się dniu jesienią, roślina cały czas równo i wysoko plonuje.

Jak zapewnić ciągłość i rozłożenie w czasie wysokich plonów przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów produkcji?  Kontynuacją dobrej passy w sezonie jest nasza kolejna odmiana – Quintus.

Quintus

Quintus

Plonuje dosłownie o kilka dni później niż Pacto, ale równie stabilnie i wysoko. W uprawie Quintusa pieniądze podwójnie trafiają do kieszeni. Każdego producenta ucieszy mniejsze zużycie nawozów i redukcja kosztów pracy. Bo to właśnie daje nam Quintus.

Odmiana ta ma mocną, generatywną roślinę, która powinna być prowadzona na niskim EC. Optymalne to takie, które nie przekracza 3 mS/cm w macie. Mocny stożek wzrostu jest w stanie „wybaczyć błędy” z wahaniami wilgotności w obiektach. Równomierne, stabilne plonowanie, redukcja kosztów nawożenia, wysoka jakość ciężkich, pojedynczych owoców to tylko część plusów tej odmiany. O reszcie musicie przekonać się sami.

Reasumując, każdy musi podjąć decyzję samodzielnie odnośnie terminów uprawy ogórka.

Co jest ważne?

  • Wczesny, szybki plon zawsze będzie w cenie, tak samo jak i jakość owoców.
  • Znajomość zachowania odmiany, jej „smaczków” oraz to jak sprawdza się w tak zmiennych warunkach zapewni spokój produkcji i pewny plon.
  • Ciągłość zbioru „przytrzyma klientów”, powstrzyma ich od poszukiwania towaru z innych źródeł.
  • Można również ograniczyć koszty związane z pracą oraz nawożeniem co przełoży się na wynik finansowy.
  • Odmiany Pacto oraz Quintus są odpowiedzią na wyzwania, jakie stawia przed producentami obecny jak i przyszły sezon.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ekspozycja owoców odmian ogórka z hodowli Enza Zaden

Odmiany ogórka odporne na CGMMV oraz dotychczasowe standardy

Firma Enza Zaden na początku czerwca zaprosiła ogrodników na pokaz odmian ogórków szklarniowych. Prezentacja oraz krótkie seminarium odbyły się w miejscowości Przedzeń w okolicach Kalisza w Gospodarstwie Ogrodniczym Anny i Krzysztofa Maślankiewiczów. W ich szklarni [...]

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet