PODosłonami.pl

De Ruiter baner 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Lato – produkcja rozsady pomidorów do upraw doświetlanych

W Europie Zachodniej w ostatnich latach mocno rozwinęły się uprawy pomidorów doświetlanych. W Holandii na ponad 60% ogólnej powierzchni szklarni zimą prowadzone są uprawy doświetlane. Przy powiększaniu skali produkcji doświetlanej terminy uprawy i sadzenia rozciągają się w czasie. Dla producentów rozsady oznacza to pełnię produkcji w szklarniach rozsadowych latem.

Siewki pomidorów we wczesnej fazie wzrostu

Siewki pomidorów we wczesnej fazie wzrostu (fot. H. van Herk)

Produkcja rozsady latem wymaga wiedzy sporego doświadczenia

Rosnące ceny pomidorów od połowy października do początku listopada wpłynęły na zwiększenie popularności wczesnej produkcji z doświetlaniem. W rezultacie relatywnie duża liczba roślin jest sadzona od połowy sierpnia, prowadzi to do spiętrzenia produkcji i zapotrzebowania na pracę w szklarniach rozsadowych połowie lata. Wiele osób może uważać, że dobrze jest mieć szklarnie rozsadowe pełne roślin, co jest prawdą, ale produkcja rozsady pomidorów latem wymaga wysokiego stopnia specjalizacji. Największymi problemami latem jest wysoka temperatura i silne promieniowanie słoneczne. Potrzebna jest wiedza i doświadczenie, aby w środku lata wyprodukować rozsadę wysokiej jakości.

Grodan Plantop w artykule

Letnia produkcja wydaje się prosta, ale trzeba rozważyć kilka czynników i być gotowym na niesprzyjające warunki. Istotne jest czy rośliny będą szczepione i uszczykiwane za liścieniami czy za drugim lub trzecim liściem? Ponadto, nawet gdy produkcja jest dobrze zaplanowana okazuje się, że latem może utrzymywać się temperatura 30°C przez wiele dni, nawet w Holandii w Westlandzie. Co robić w takiej sytuacji, gdy rośliny rosną bardzo szybko?

Zachować dystans

Niedocenianym czynnikiem mocno wpływającym na wzrost rozsady jest jej zagęszczenie na metr kwadratowy. Rozstawianie roślin jest niezmiernie ważne, dobrą wiadomością w tym przypadku jest to, że wystarczająca jest nawet mała, dodatkowa przestrzeń dla roślin. Nawet w dni o promieniowaniu powyżej 3 tys. J/cm2 w Australii czy Grecji trzymanie roślin w zbyt dużym zagęszczeniu ma na nie negatywny wpływ. Przy wysokim zagęszczeniu wokół roślin utrzymuje się podwyższona wilgotność, co oddziałuje na rośliny w większym stopniu niż promieniowanie słoneczne. W konsekwencji otrzymujemy rośliny wydłużone, o zbyt cienkich pędach, trudne do szczepienia, o źle formujących się gronach i opóźnionym inicjowaniu gron.

Dla rośliny dystans oznacza intensywniejsze parowanie, a raczej transpirację, lepszy rozwój korzeni i w efekcie bardziej kompaktowy wzrost oraz pokrój roślin. To jest to, czego oczekują ogrodnicy. Ostateczny cel w przypadku produkcji rozsady do uprawy doświetlanej to, przede wszystkim, zdrowe, kompaktowe i niemal rozkwitające rośliny. Każda oznaka wydłużania się, „wybiegania” roślin, jest niepożądana. To może rozpoczynać się bardzo wcześnie. Dlatego rośliny są selekcjonowane po 7 lub 8 dniach – zarówno podkładki, jak i odmiany. Do tych działań oczywiście niezbędne są powierzchnia do rozstawiania roślin, maszyny oraz odpowiedni czas poszczególnych czynności. Specjalistyczna wiedza i doświadczenie dają tu dużą przewagę na tym etapie produkcji rozsady.

Trudne warunki latem dla roślin uszczykiwanych

Najpopularniejszym typem roślin pomidora w Europie północno-zachodniej są rośliny szczepione, uszczykiwane za 2 lub 3 liściem. To pozwala uzyskać rośliny z 2 lub 3 pędami. Warunki panujące latem – silne promieniowanie słoneczne (>  750 W/m2) i wysoka temperatura nocą (> 16°C) nie służą roślinom.

Ciepłe noce sprzyjają wydłużaniu się roślin i ich osłabieniu. Silne promieniowanie słoneczne skutkuje „eksplozją asymilatów”. Objawem tego jest mocne skędzierzawienie liści, ich bardzo ciemnozielony kolor i fioletowe zabarwienie łodyg. W pierwszym tygodniu po uszczykiwaniu roślin ryzyko takich zaburzeń jest bardzo duże, ryzyko zaniku wierzchołka wzrostu za pierwszym gronem również jest spore. Pierwsze grono jest inicjowane już 3 do 4 dni po uszczykiwaniu rozsady, ale opisywany problem jest widoczny pod koniec produkcji rozsady – gdy stracono szansę na dobre rośliny.

Szczepiona rozsada pomidora, po uszczknięciu za drugim liściem, roślina z wysokim poziomem zgromadzonych asymilatów

Szczepiona rozsada pomidora, po uszczknięciu za drugim liściem, roślina z wysokim poziomem zgromadzonych asymilatów (fot. H. van Herk)

Rozwiązania pomagające zredukować ilość światła i szczytowe promieniowanie:

– Ograniczenie liczby godzin ze doświetlaniem, zmniejszanie ich stopniowo, gdy wartość promieniowania wzrasta powyżej 200 W/m2,

– Zaciąganie kurtyn cieniujących w czasie najintensywniejszego promieniowania – między godzina 10.30 a 15.00,

– Używanie płynnych cieniówek i produktów rozpraszających światło do malowania dachów szklarni.

Sterowanie generatywne

Rozwojem roślin uszczykiwanych trzeba sterować w kierunku generatywnym, w przeciwnym razie formowanie się drugiego grona będzie opóźnione i między pierwszym a drugim gronem będzie 4, 5 lub 6 liści. Niezbędne jest zapewnienie odpowiedniego dystansu między roślinami. Utrzymanie różnicy temperatury między dniem a nocą (DIF) jest oczywiście dobre, ale nie jest to czynnik wystarczający. Wynika to z wegetatywnego mikroklimatu wytworzonego przez wodę parującą z kostek rozsadowych. Odmiany pomidora o owocach o masie >125 g są bardziej wrażliwe na działanie takiego mikroklimatu.

Sterowanie generatywne zapobiega wydłużaniu się roślin – zjawisku, które jest bardzo negatywne i sprawia wiele kłopotów ogrodnikom. Wydłużenie się pędu to zjawisko, którego nie można cofnąć. W czasie produkcji rozsady można pobudzać generatywne tendencje roślin przez rozstawianie ich krótko po ich uszczykiwaniu. Przy pierwszym rozstawianiu wystarczy zapewnienie kilku centymetrów między kostkami rozsadowymi. Zapewnia to ruch powietrza między roślinami, tworzy się „suchszy mikroklimat”, rośliny są suche, zdrowsze, lepiej transpirują – muszą „mocniej pracować”. Wszystko to pozwala uzyskać kompaktowe i generatywne rośliny – a o to właśnie chodzi.

Tydzień po szczepieniu mija ryzyko zaniku wierzchołków roślin, jest już wówczas zainicjowane drugie grono. Rośliny powinny być rozstawione, tak, żeby finalne zagęszczenie roślin dwupędowych wynosiło 6 lub sztuk na m2, chociaż można zastosować pośrednie zagęszczenia. Ponownie trzeba się dostosowywać do warunków. Należy wprowadzić większą różnicę między temperaturą dnia i nocy (DIF), zwiększyć liczbę godzin ze światłem, a czas na jaki zaciągamy kurtyny cieniujące powinien być zmniejszony. Pozwoli to utrzymać kompaktowe i generatywne rośliny. Ostatecznym celem produkcji rozsady jest uzyskanie kompaktowych i generatywnych roślin, z dużym zapasem energii (asymilatów) i prawie kwitnące – tak powinny wyglądać 2 tygodnie przed dostawą.

Zobacz też:

Trendy i zagrożenia w produkcji rozsady pomidorów – Hans van Herk (wykład z TSW)

„Rugose”, czyli wirus ToBRFV (cz. I). Poważne zagrożenie dla upraw pomidorów.

„Rugose”, czyli wirus ToBRFV (cz. II). Z punktu widzenia producenta rozsady.

„Rugose”, czyli wirus ToBRFV (cz. III). Badania, testy, odporność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dzień Pomidora w miejscowości Wijewo

9 września br w Gospodarstwie Ogrodniczym pana Piotra Johna w miejscowości Wijewo odbyło się spotkanie poświęcone odmianom i ochronie pomidora w uprawie w tunelach foliowych. Organizatorami wydarzenia były firmy Hazera Poland, Koppert oraz Sativex. Zaprezentowano [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet