PODosłonami.pl
Zabezpieczanie i przyspieszanie plonowania truskawek przez okrywanie
Zima i wczesna wiosna to okres, gdy plantatorzy zabezpieczają swoje uprawy truskawki przed niską temperaturą, ale także przed silnym wiatrem. Dodatkowo niskie osłony wpływają korzystnie na przyspieszanie owocowania. Temat wykorzystania agrowłóknin i folii perforowanych na plantacjach roślin jagodowych podczas seminarium zorganizowanego jesienią ub.r. przez LODR oddział w Końskowoli podjął Tomasz Poliszak reprezentujący firmę Agrimpex.
Czytaj dalej...
Okrywanie truskawki agrowłókniną ma za zadanie przyspieszenie kwitnienia i owocowania
Kiedy najlepiej okrywać truskawki i po co?
Tradycyjnie plantacje truskawki były przykrywane w grudniu, po tym jak rośliny weszły już w okres spoczynku. W tym sezonie okazało się, że wielu plantatorów nie zdążyło zabezpieczyć roślin okrywami zimowymi, gdyż uprzedziły ich opady śniegu. Z informacji przekazanych przez wykładowcę wynika, że duża grupa producentów będzie okrywała truskawki dopiero w lutym i marcu, gdyż w ostatnich latach właśnie w tych miesiącach straty w uprawach bywały największe. Do zimowego okrywania wykorzystuje się białe agrowłókniny o gramaturze 20–23 g/m2, a nawet grubsze – 50 g/m2. Te najgrubsze są stosowane najczęściej w rejonach, gdzie spadki temperatury są największe. Takie włókniny zabezpieczają nie tylko przez niską, ujemną temperaturą, lecz także przez wysuszającym wiatrem w okresach braku okrywy śnieżnej. Zabezpieczane są części nadziemne roślin, w tym korony truskawki i pąki, a także część podziemna – korzenie. Zimowe włókniny umożliwiają swobodny przepływ powietrza (w przeciwieństwie do folii polipropylenowej włóknina przepuszcza powietrze), a dodatkowo nie zatrzymują wody na powierzchni.
Doświadczenia, które przedstawił podczas swojego wystąpienia Tomasz Poliszak wskazują wyraźnie, że agrowłókniny odgrywają bardzo ważną rolę w ochronie roślin przed przymrozkami i mrozem. W sezonie 2017/2018 podczas oceny uszkodzeń mrozowych okazało się, że w przypadku odmiany Senga Sengana bez okrywy 100% roślin nosiło objawy przemrożenia, podczas gdy na zagonach okrywanych przemarzło tylko 42% nasadzeń. Ocena odmiany Elegance wskazała, że włóknina zabezpieczyła 60% roślin przed przemrożeniem, podczas gdy bez okrywy przemarzło 67% sadzonek.
Zastosowanie agrowłókniny wiosną na plantacji truskawki
Dzięki okryciu truskawek agrowłókniną polipropylenową ciepło zostaje zatrzymane blisko roślin, a niskie temperatury nie powodują uszkodzeń w uprawie. Ten materiał sprawdza się zarówno zimą (włókniny o większej gramaturze), jak i wiosną, gdy zachodzi ryzyko wystąpienia przymrozków. Agrowłóknina zmniejsza dobowe wahania temperatury oraz ogranicza straty wody wskutek parowania. Oprócz ochrony przed przymrozkami zabezpiecza również przed deszczem, gradem i silnymi wiatrami. W wiosennym okrywaniu najlepiej sprawdza się włóknina o gramaturze 19, 21 lub 23 g/m2. Zapewnia w dalszej części sezonu równomierny rozkład zbiorów owoców, ale także – co najważniejsze z punktu widzenia opłacalności produkcji – pozwala przyspieszyć zbiory nawet o 1 do 3 tygodni. Jak informował T. Poliszak, pod włókniną występuje tzw. efekt igloo, dzięki czemu kwiatostany są efektywnie chronione przed wiosennymi przymrozkami.
Prelegent pokazał także wyniki doświadczenia prowadzonego u jednego z producentów truskawek. 16 kwietnia o godzinie 5-6 rano temperatura na polu wyniosła -8°C, podczas gdy w tunelu, gdzie rośliny były dodatkowo zabezpieczone agrowłókniną PegasAgro o grubości 23 g/m2, nie zeszła poniżej 6°C. to wyraźnie pokazuje skuteczność okrywania truskawek w celu ochrony przed niską temperaturą.
Tomasz Poliszak zwrócił uwagę na produkt z oferty reprezentowanej przez siebie firmy – agrowłókninę AgroMarina. Jest to produkt całoroczny, dzięki któremu można zmaksymalizować zbiory – zarówno przyspieszyć, jak i zwiększyć plonowanie. Daje ona dobre zabezpieczenie przed nagłymi zmianami pogody i szkodnikami, ponadto nie zalega na niej woda (nie dochodzi do mechanicznych uszkodzeń roślin).
- Okrywanie truskawki agrowłókniną ma za zadanie przyspieszenie kwitnienia i owocowania
- Zdjęta agrowłóknina w ciągu dnia, gdy operacja słoneczna jest silniejsza zapobiega nadmiernemu wzrostowi temperatury w łanie
Siatka przeciwmrozowa
Jest to produkt znany od kilku lat. Jego główną zaletą jest ochrona okrytych roślin zarówno przed przymrozkami adwekcyjnymi, jak i konwekcyjnymi. Dodatkowo okryte rośliny są zabezpieczone przed dzikimi zwierzętami, które szczególnie w okresie wiosennym szukają pożywienia na polach uprawnych. Ze zjawisk pogodowych siatka chroni przed niską ujemną temperaturą, wiatrem, gradem czy ulewnym deszczem. Gramatura siatki Climatex z oferty firmy Agrimpex to 42 g/m2. Jest ona tkana w technologii gęstego splotu trójkątnego. Siatka nie blokuje przepływu powietrza, światła i wody, jest kryształowa w kolorze. W przypadku truskawek można ją rozkładać bezpośrednio na roślinach. Dostępne wymiary to 12 x 100 m oraz 16 x 100 m, brzegi są wzmacniane. Siatka jest stabilizowana na promieniowanie UV, aby zwiększyć jej żywotność i by mogła być używana przez więcej niż jeden sezon.
Mocowanie agrowłóknin
Do mocowania agrowłóknin można wykorzystać specjalne szpilki plastikowe (np. długości 19 cm) lub metalowe (np. 25-centymetrowe) oraz kołki plastikowe długości 12, 14 lub 25 cm, z ząbkowaniem lub gładkie oraz z podkładkami dociskającymi.
Inną opcją są woreczki obciążające. Woreczki wykonane są z materiału o dużej wytrzymałości mechanicznej, są stabilizowane na działanie promieniowania UV i dzięki temu można je wielokrotnie napełniać i stosować na plantacjach. Worki możemy napełnić piaskiem, ziemią, drobnymi kamieniami. Są alternatywą dla luźnego obsypywania włóknin ziemią (może być to trudne, gdy ziemia jest już zmarznięta) oraz dla szpilek (mogą uszkadzać włókninę podczas silniejszych podmuchów wiatru).

Partnerstwo firm Bayer i Source.ag
Firma Bayer, do której należy m.in. marka De Ruiter, oraz Source.ag niedawno rozpoczęły współpracę dotyczącą wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań z dziedziny sztucznej inteligencji (AI) w stacji doświadczalnej De Ruiter Experience Center. Rozwiązania firmy Source.ag będą wykorzystane [...]



