PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Zieleń to Życie po raz dwudziesty siódmy

Warszawska wystawa Zieleń to Życie, która odbywa się od 1993 r., znalazła się – wraz z towarzyszącymi jej od trzech lat targami kwiaciarskimi Flower Expo Polska – niemal na początku wrześniowej, w tym roku wyjątkowo licznie obsadzonej tury międzynarodowych wydarzeń targowych z branży roślin ozdobnych. Jak podali organizatorzy ZtŻ i FEP – Związek Szkółkarzy Polskich oraz Agencja Promocji Zieleni – w stołecznym Centrum EXPO XXI w dniach 5-7.09. 2019 r. zgromadziło się ponad 250 wystawców z 10 krajów: Polski, Holandii, Niemiec, Danii, Włoch, Belgii, Francji, Litwy, Kenii i USA. Zajęli oni dwie hale tego obiektu wystawienniczego, z których jedna tradycyjnie mieściła środki produkcji dla ogrodnictwa oraz akcesoria. W „zielonym” pawilonie z roślinami (i kwiatami) duży był udział bylin, w tym „obowiązkowych” traw.

Na wystawie Zieleń to Życie 2019 pokazano wiele bylin i ozdobnych traw, fot. A. Cecot

Na wystawie Zieleń to Życie 2019 w Warszawie pokazano wiele bylin i ozdobnych traw, fot. A. Cecot

Ranga i znaczenie wystawy Zieleń to Życie

W uroczystym otwarciu targów uczestniczyły m.in. Ambasador Królestwa Niderlandów w Polsce Daphne Bergsma oraz Radca ds. rolnych Carolien Spaans. Polskie władze państwowe, a zarazem jednego z krajowych patronów honorowych wystawy, czyli MRiRW, reprezentował  wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki. W imieniu prezydenta Warszawy wystąpiła Justyna Glusman, dyrektor koordynator ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni. Przedstawicielem władz SGGW – uczelni, na której terenie gościła kiedyś wystawa Zieleń to Życie (z pierwszą pamiętną edycją na czele) i która także patronuje oraz kibicuje wydarzeniu – był prorektor prof. dr hab. Kazimierz Tomala.

Dyrektor wystawy, a zarazem prezes Agencji Promocji Zieleni Agnieszka Żukowska, otwierając imprezę zwróciła m.in. uwagę na fakt, że zieleń to nie tylko biznes (którego targi są wyrazem), ale też wnoszenie w życie ludzi ważnych wartości, jak zdrowie, lepsza jakość życia.

Prezes Związku Szkółkarzy Polskich Wojciech Wróblewski również podkreślił walory roślin, które mocno przemawiają do współczesnych mieszkańców: wpływ na obniżanie temperatury, na oszczędzanie energii, gromadzenie wody, ograniczanie hałasu, produkcja tlenu, oczyszczanie powietrza, zmniejszanie stresu. Nawiązał także do – równie aktualnego – problemu plastiku, uznając, że wdrażanie przez branżę rozwiązań ograniczających jego użycie jest jej odpowiedzialnością wobec przyszłych pokoleń. Powinnością producentów roślin powinno być ponadto oszczędzanie/niemarnowanie wody, poprzez stosowanie odpowiednich technologii nawadniania.

Minister Ryszard Zarudzki podkreślił rangę targów, stwierdził, że łączą one Wschód z Zachodem i powiedział, że do hasła „Zieleń to życie” nie trzeba nikogo przekonywać. Mówił też o kryzysie związanym z niedoborem wody, który określił jako rację stanu.

Justyna Glusman powiedziała m.in., iż wystawa Zieleń to Życie jest dobrym miejscem dla urzędników miejskich. Dodała, iż jej tegoroczne hasło „Naturalny wybór” – nawiązujące do potrzeby człowieka bliskiego kontaktu z naturą, otaczania się zielenią i kwiatami – to oczywisty wybór każdego dobrego włodarza miasta.

Podczas otwarcia wystawy Zieleń to Życie 2019 wręczono też, jak co roku, Honorowy Zielony Laur. Odebrała go zastępca dyrektora Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego ds. ogólnych w Arboretum Wojsławice, szefowa tego arboretum mgr inż. Hanna Grzeszczak-Nowak za stworzenie tam Polskiego Ogrodu Milenijnego – otwartej w br. kolekcji polskich odmian trwałych roślin ozdobnych oraz sadowniczych, a także rodzimych roślin ginących i zagrożonych.

Hanna Grzeszczak-Nowak z Arboretum Wojsławice odbiera Honorowy Zielony Laur za stworzenie tam Polskiego Ogrodu Milenijnego (obok niej z lewej b. szef arboretum prof. Tomasz Nowak; z prawej – Agata Kaznowska, zast. dyr. OBUWr. ds. inwestycyjno-administracyjnych, fot. 1-4 A. Cecot

Konkurs Roślin – Nowości 2019

Jak zwykle, Konkurs Roślin – Nowości wzbudził spore emocje podczas wystawy Zieleń to Życie. W 2019 r. jurorzy przyznali w nim 6 medali i 4 wyróżnienia.

W tej czołówce znalazło się aż 5 bylin: dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans) ‘Gold Chang’PBR (zgłoszona przez Vitroflorę), kocimiętka (Nepeta) NEPTUNE ‘Bokratune’PBR (zgłoszona przez Gospodarstwo Specjalistyczne Panek), kostrzewa (Festuca) ‘Miedzianobrody’PBR (zgłoszona przez Szkółkę Słowińscy Krzysztof Słowiński), miskant chiński (Miscanthus sinensis) ‘Boucle’PBR  (zgłoszony przez Szkółkę Roślin Ozdobnych Daglezja Artur Maj – hodowcę tej odmiany). Ostatnia z nowości zdobyła także nagrodę od przedstawicieli mediów – Wyróżnienie Dziennikarzy 2019.

Wiele innych nowych lub rzadkich, ciekawych odmian bylin można było oglądać na stoiskach wystawców (np. Echinacea ‘Rainbow Apricot’ ze szkółki Dąbrowscy czy Echinacea ‘Eccentric Yellow’ z firmy Vitro Warszawa, Tradescantia ‘Sweet Kate’ ze szkółki Radzis, ogrodowe alstremerie z grupy Indian Summer ze szkółki Clematis).

Efektownie prezentowały się wrzosy – w typowej dla ich kwitnienia, wrześniowej porze. Dominowały odmiany pączkowe – wyróżniały się na dużej centralnej ekspozycji kreacje z grupy Beauty Ladies®, z wieloma nowościami (np. czerwona ‘Sabella’, biała ‘Venus’, fioletowa ‘Linda’) , które pokazała firma Calluna.

Niektóre środki produkcji z wystawy Zieleń to Życie

Typowe tegoroczne nowości wszystkich międzynarodowych targów roślin ozdobnych pojawiły się też na wystawie Zieleń to Życie – nieczarne doniczki, lecz np. szare czy beżowe (czerń nie jest wyłapywana przez urządzenia sortujące odpady plastikowe), wyprodukowane z odzysku i poddawane  w 100% recyklingowi. Takie propozycje przedstawiły firmy Modiform i Pöppelmann.

Równie ważne są produkty pozwalające oszczędzać energię pod osłonami  lub zwiększać dostęp światła do upraw – jak np. specjalne folie (7-warstwowa, „pompowana” oraz Ultra Strong  z serii Kritifil®), które pokazały firmy GEO Polska/Imago.

Firma Agro-Sur promowała m.in. energooszczędne wentylatory recyrkulacyjne Holland Heater CAF45 z silnikiem EC Green Tech.

Innowacyjne rozwiązania, np. dotyczące produkcji ukorzenionych sadzonek roślin ozdobnych zaprezentowało przedsiębiorstwo Brinkman (taśmowe kartridże z serii Autostix®).

Wydarzenia towarzyszące   

Oprócz tego, co proponowali wystawcy, każda z grup zawodowych, do których kierowane są targi, mogła znaleźć dodatkowe interesujące wydarzenia – konferencje, seminaria, warsztaty, prezentacje. W przypadku kwiaciarskiej branży najbardziej spektakularną częścią programu towarzyszącego targom były pokazy florystyczne na głównej scenie.

Jedna z prac specjalnego gościa pokazów florystycznych, które tradycyjnie już towarzyszyły targom Flower Expo Polska – holenderskiego stylisty Hansa Zijlstry, fot. A. Cecot

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

HortiAdNet