Uprawa papryki w tunelach nieogrzewanych, nowe odmiany, nawożenie, ochrona biologiczna

PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Uprawa papryki – nowe odmiany, nawożenie, ochrona biologiczna

Ekipa HortiWizji odwiedziła tym razem dwa gospodarstwa z okolic Potworowa, gdzie uprawiane są odmiany papryki firmy Hazera, nawożone prowadzone jest według programu firmy ADOB, a ochronę przed szkodnikami zapewniają rozwiązania biologiczne z przedsiębiorstwa Koppert Biological Systems. Anna Jażdżyk zaprasza na krótką wizytę na paprykowych plantacjach i poznanie nowości w asortymencie odmian, nawozów i środków ochrony biologicznej.

Odmiany papryki

W tym odcinku HortiWizji w uprawie tunelowej prezentujemy czerwonoowocowe odmiany papryki typu blok: Muriel, Chouca oraz nowość – Burgund. Wszystkie ona mają grubościenne owoce. Muriel wyróżnia się bardzo regularnym kształtem owoców oraz stabilnym i wysokim plonowaniem. Chouca to odmiana papryki, która można uprawiać w tunelach, ale polecana jest także do uprawy polowej, bez osłaniania. Jej system korzeniowy jest bardzo silny, a owoce – duże i ciężkie.   Najnowsza z tej czerwonej trójki papryka Burgund wyróżnia się wyjątkowo intensywnym kolorem owoców, łatwością ich zawiązywania oraz dużym plonem papryki najwyższej jakości. Uzupełnieniem czerwonych odmian jest odmiana Morfeo – nowość o intensywnie żółtych, dużych i grubościennych owocach typu blok. Papryka ta daje wysoki plon.

Nawożenie papryki

Krzysztof Piwkowski z firmy ADOB przekazuje informacje na temat programu nawożenia przyjętego na tej plantacji. Do nawożenia papryki specjalista poleca nawozy krystaliczne ADOB ProFit + Mikro, które bardzo dobrze rozpuszczają się w wodzie. Początkowo podawane są nawozy o zwiększonej zawartości fosforu, później – gdy zaczynają się pojawić się pędy boczne – podawany jest nawóz o zrównoważonym składzie. Na początku kwitnienia pożywka jest wzbogacana w bor i molibden. W czasie owocowania zwiększa się nawożenie potasowe. Specjalista polecał także używanie chelatu wapnia – ADOB Ca-IDHA, zwłaszcza w okresach, gdy podając ten pierwiastek nie chcemy równocześnie zwiększać w nawożeniu ilości azotu – co ma miejsce w przypadku podawania saletry wapniowej. Chelat Ca-IDHA polecany jest m.in. w zapobieganiu suchej zgniliźnie wierzchołków owoców papryki.

Ochrona biologiczna

W uprawie papryki bardzo dobrze sprawdza się ochrona biologiczna – na ten temat mówi specjalista z firmy Koppert Biological Systems – Tomasz Domański. Dzięki wykorzystaniu pożytecznych organizmów do walki ze szkodnikami papryki udaje się skutecznie kontrolować ich populację, uzyskuje się plon dobrej jakości, wolny od szkodników, a także wolny od pozostałości substancji aktywnych środków ochrony roślin – co jest obecnie wymogiem rygorystycznie przestrzeganym przez sieci handlowe. Pożyteczne organizmy używane do ochrony papryki, jak przekazuje Tomasz Domański, bardzo dobrze czują się na jej plantacjach w tunelach. „Biologia” pozwala skutecznie zwalczać m.in. wciornastki (trudne do kontrolowania przy użyciu środków chemicznych), przędziorki i mszyce. Więcej informacji w załączonym filmie.

Czytaj też:

Papryka na pierwszym miejscu – cz. I

Papryka na pierwszym miejscu – cz. II

Papryka na pierwszym miejscu – cz. III

Uprawa papryki

1 komentarz do “Uprawa papryki – nowe odmiany, nawożenie, ochrona biologiczna

  1. / Odpowiedź

    dSLRYEwTag

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Siewki pomidorów we wczesnej fazie wzrostu

Lato – produkcja rozsady pomidorów do upraw doświetlanych

W Europie Zachodniej w ostatnich latach mocno rozwinęły się uprawy pomidorów doświetlanych. W Holandii na ponad 60% ogólnej powierzchni szklarni zimą prowadzone są uprawy doświetlane. Przy powiększaniu skali produkcji doświetlanej terminy uprawy i sadzenia [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet