PODosłonami.pl

DeRuiter_FUTUMARU
BRINKMAN_3_środki do dezynfekcjiBRINKMAN_3_środki do dezynfekcji

Szkodniki papryki, rozwiązania mikrobiologiczne, biostymulacja, rozsada dobrej jakości.

Pod takim hasłem 28 listopada br. w Klwowie odbyło się seminarium dla producentów papryki. Tematem przewodnim była ochrona roślin przed szkodnikami. Wśród innych podejmowanych zagadnień były też nowe odmiany warzyw, nawożenie, biostymulacja i wysokiej jakości materiał do zakładania nowych plantacji. Organizatorami były firmy Enza Zaden, producent rozsady Krasoń, Intermag, Agro-Sorb oraz Biocont.

Czytaj dalej...

Podsumowanie sezonu i nowe zagrożenia

Katarzyna Woszczyk z firmy Biocont omówiła zagrożenia plantacji papryki ze strony szkodników, które obserwowała w mijającym sezonie. Wciornastki, przędziorki i mszyce występują co roku w każdym gospodarstwie. Kłopotem jest uodparnianie się szkodników na stosowane środki ochrony roślin. Na przykład mszyce nie reagowały na substancje czynne aficydów. Były prawdopodobnie zawleczone z rozsadą zakupioną zagranicą. Wciornastki i mszyce są wektorami chorób wirusowych. Gdy wystąpią w dużym nasileniu i nie zostaną zwalczone w odpowiednim momencie w okresie wzrostu rozsady, to na plantacji może już być trudno się ich pozbyć. Kolejny problem, na który zwróciła uwagę Katarzyna Woszczyk, to zmieniki. Do tej pory kojarzyły się głównie z uprawą ogórków, jednak teraz widać ich obecność również na papryce. Na podstawie tegorocznych doświadczeń prelegentka stwierdziła, że produkt Naturalis ogranicza w pewnym stopniu występowanie zmieników, choć nie ma rejestracji w tym zakresie.

Szpeciel pordzewiacz pomidorowy pojawił się także w ostatnim sezonie na papryce. Objawy tego szkodnika na liściach są mylone z objawami chorób. Na liściach są to fioletowobrunatne przebarwienia, często przy nerwach liści, prowadzące do zamierania nawet całych roślin. Szkodnik doprowadza także do uszkodzeń na owocach – pojawiają się widoczne ordzawienia skórki dyskwalifikujące owoce w handlu. Do zwalczania szpecieli prelegentka zalecało zastosowanie środka Prev-AM.

W biologicznej ochronie papryki Katarzyna Woszczyk omówiła możliwości zastosowania środków z portfolio firmy Biocont. Efektywna ochrona musi być poprzedzona lustracją, aby szybko wykryć ewentualne problemy. Rozpoczęcie zwalczania wcześnie, przy niskiej populacji szkodników, da najlepszy efekt. Naturalis to produkt do zwalczania mączlików, przędziorków wciornastków i drutowców w gruncie i pod osłonami (papryka, bakłażan, ogórek, cukinia, warzywa kapustne, w tym kalarepa, papryka). Zaletą jest możliwość zwalczania nie tylko dorosłych, lecz także form młodocianych szkodnika. Produkt ten zawiera szczepy Beauveria bassiana – entomopatogenicznego grzyba, który atakuje szkodniki – grzybnia przerasta przez ciało szkodnika, co prowadzi w efekcie do jego śmierci. Naturalis należy stosować zaraz po zauważeniu szkodników, gdy zasiedlenie roślin jest niewielkie. Można używać go w temperaturze od 10-35°C, optymalnie 20-27°C, najlepiej w warunkach wyższej wilgotności powietrza, aby zarodniki grzyba mogły skiełkować. W zależności od nasilenia problemu zabieg należy powtarzać, do kilku razy w sezonie.

Drugi z proponowanych produktów – Pyregard – służy do zwalczania mączlików i mszyc w uprawach pod osłonami. Można stosować na uprawach takich gatunków jak pomidor, bakłażan czy papryka, ale także na plantacjach innych gatunków. Zawiera on naturalne pyretryny o krótkiej trwałości, a produkt działa typowo kontaktowo. Warto środek wykorzystać do likwidacji ognisk szkodnika, nawet na etapie produkcji rozsady. Pyregard ma krótką prewencję, a także krótką karencję.

Prev-AM to kompleksowy produkt owadobójczy, grzybobójczy i roztoczobójczy, o szerokim spektrum działania. Zawiera olejek pomarańczowy i działa typowo kontaktowo. Rejestracja obejmuje m.in. mączniaki prawdziwe, wciornastki czy mączliki. Zalecana dawka to 0,4 – 0,5%. W zwalczaniu wciornastków K. Woszczyk zalecała Spintor zawierający spinosad. Warto bowiem stosować rotację substancji czynnych.

K. Woszczyk zwróciła uwagę na tablice barwne lepowe, które są doskonałym narzędziem do monitorowania szkodników. Żółte służą do odławiania mszyc, mączlika, miniarek i ziemiórek, podczas gdy na białe odławia się zmienik, a niebieskie można wykorzystać do monitowania obecności wciornastków.

Katarzyna Woszczyk

Katarzyna Woszczyk (Biocont)

Rozsada, także eko

Aleksandra Wronka (z Grupy Producentów Rozsad Krasoń) przedstawiła ofertę reprezentowanej przez nią firmy w zakresie rozsad warzyw. W stałej ofercie są warzywa gruntowe – wszystkie podstawowe gatunki, takie jak kapustne, ogórki, papryka, selery, pory, ale także buraki, cebule, sałaty, no i oczywiście rozsada warzyw do szklarni i tuneli – pomidorów, ogórków i papryki. Prelegentka zauważyła, że co roku obserwowany jest wzrost zapotrzebowania na gotową rozsadę różnych gatunków warzyw, w tym sałaty, selera i warzyw kapustnych, coraz więcej roślin z ich firmy jest także eksportowanych. Ciągły wzrost jest widoczny także w produkcji rozsady papryki, zarówno tej przeznaczonej do tuneli, jak i do produkcji polowej. W ofercie są 4-tygodniowe siewki papryki, jak i rośliny w większych tacach – 6-tygodniowe. Firma Krasoń to także producent rozsady ekologicznej, która jest przygotowana na zamówienie klienta.

– W przypadku warzyw kapustnych (brokuł, kalafior, kapusta biała i kapusta brukselska) firma Krasoń oferuje usługę zaprawiania rozsady środkiem Verimark, na 2-3 dni przed transportem, w celu zabezpieczenie przed śmietką kapuścianą. Czas działania ochronnego wynosi 30-45 dni. Zamówiona rozsada jest transportowana do klienta własną flotą – przekazała A. Wronka.

Wysoka dbałość o rośliny

Jan Wcisło (Intermag) zwrócił uwagę na fuzariozy, wertycyliozy, kotkowatości korzeni jako główne przyczyny wypadania roślin w tunelach. – Można uwiądy podzielić na choroby systemu korzeniowego, choroby wiązek przewodzących i zgorzele podstawy łodygi – informował. Od kilku lat producenci zwracają uwagę na nicienie i szkody przez nie powodowane. Jest to duży problem, gdyż szkodnik przyczynia się do występowania chorób więdnięcia papryki. Uszkadza system korzeniowy we wczesnych fazach wzrostu i sprawcy chorób w łatwy sposób infekują osłabioną i bardziej podatną roślinę. F



irma Intermag poleca wykonywanie zabiegu odkażania, szczególnie na stanowiskach o wysokim poziomie porażenia chorobami odglebowymi. Po odkażaniu warto nie tylko sadzić odmiany odporne na sprawców chorób, ale także zastosować zestaw produktów z serii Bactim: Radinet + Vigor + Fertimax lub Bactim Ferti (zestaw na stanowiska o wysokim poziomie porażenia uwiądami warto zastosować wyższą dawkę produktu Vigor – 2 kg/ha oraz do 1 kg/ha produktu Fertimax). Bactim Ferti to produkt mikrobiologiczny do stosowania na uprawach fertygowanych. Tworzy wokół systemu korzeniowego naturalną barierę, skutecznie ograniczając szkodliwość chorób odglebowych. – Bactim Radinet to biopreparat do podlewania rozsady, który wpływa na intensyfikację i rozwój systemu korzeniowego. Składniki i woda są lepiej wykorzystywane, dlatego też roślina rośnie lepiej i jest bardziej odporna na uwiądy (ma mocniejszy system korzeniowy). Zalecana dawka to 200 g/1000 roślin, a ilość wody należy dostosować do wilgotności podłoża – informował J. Wcisło. Bactim Vigor służy do uzupełnienia pożytecznej mikroflory na stanowiskach odkażanych (stosować w dawce 2-4 kg/ha). Bactim Receptor wpływa pozytywnie na ograniczenie presji ze strony nicieni, potencjalnej przyczyny więdnięcia papryki (dawka 2-4 kg/ha). Produkt można stosować przed sadzeniem papryki na miejsce stałe, lub do pierwszych fertygacji.

Bactim Fertimax jest głównie polecany do warzyw kapustnych. Można podlewać rośliny w multiplatach (1 g/tacę), a pierwsze podlewanie wykonać w 5. dniu po posadzeniu. Bactim Horti to produkt mikrobiologiczny, który zawiera bakterie z rodzaju Bacillus. Zalecana dawka dolistna to 2 l/ha, a liczba aplikacji wynosi od 2-4 w sezonie. Należy unikać dużego nasłonecznienia podczas zabiegu. Pierwszy zabieg najlepiej wykonać w początkowej fazie rozwoju liści. Można łączyć z zabiegami fungicydowymi (poza produktami z miedzią). Bactim Endofix to nowy produkt mikrobiologiczny w ofercie Intermagu, który zawiera bakterie Poenibacilus polymyxa. Bakterie te  zasiedlają powierzchnię rośliny, a następnie migrują do wnętrza jej tkanek poprzez aparaty szparkowe. Zaopatrują je w dodatkowy azot wiązany bezpośrednio z powietrza.

Jan Wcisło

Jan Wcisło (Intermag)

Aminokwasy na stresy

Radosław Łaźny (Agro-Sorb) przedstawił ofertę biostymulatorów produkowanych w zaawansowanej technologii. Aminokwasy do ich wytwarzania są pozyskiwane z produkcji odzwierzęcej, a surowiec przetwarzany technologią hydrolizy enzymatycznej, która jest najłagodniejszą metodą uzyskiwania wolnych aminokwasów. Takie aminokwasy są biologicznie aktywne (w formie lewoskrętnej L-alfa). Zdaniem R. Łaźnego, kluczową rolę odgrywa najwyższej jakości surowiec, który można podać hydrolizie enzymatycznej. – Po przetworzeniu powinien cechować się wysoką aktywnością, czego nie gwarantują surowce pochodzenia roślinnego oraz surowce przetworzone technologią hydrolizy chemicznej – przekazał prelegent. Biostymulatory Agro-Sorb zawierają wszystkie 18 niezbędnych dla roślin aminokwasów, w tym tryptofan, glicyna i kwas glutaminowy, prolina, lizyna, metionina, alanina, arginina, kwas asparginowy i walina. Aminokwasy są wykorzystywane do zwiększenia wtórnej odporności na stres biotyczny, poprawy działania preparatów biologicznych, zawierających bakterie. Aminokwasy w gotowych produktach są połączone z mikro- i makroelementami. Wśród produktów polecanych przez prelegenta znalazł się m.in. Agro-Sorb Radiculum do stosowania na początku wzrostu roślin na miejscu stałym. Niweluje m.in. stres związany z przesadzaniem. Może być podany roślinie przez podlewanie i przez systemy fertygacyjne., ale także jest przeznaczony do stosowania pogłównego. Agro-Sorb Folium gwarantuje roślinom zabezpieczenie przed chorobami związanymi z niedoborem mikroelementów. Zabezpiecza także przed stresem na skutek niskiej temperatury czy przed skutkami przymrozku.

Radosław Łaźny

Radosław Łaźny (Agro-Sorb)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uczestnicy spotkania (fot. DŁB)

Innowacyjne nawozy i biostymulatory dla warzyw szklarniowych

VIP-room dla producentów warzyw szklarniowych – pod takim hasłem firma Timac Agro wraz z partnerami (Syngenta Seeds, Grupa Krasoń, Roam Technology oraz Agro-Trade) zorganizowała seminaria w okolicach Warszawy i Kalisza. Specjaliści z firmy przedstawili ofertę [...]

HortiNet_wyszukiwarka
Gardenia barter
HortiAdNetHortiAdNet