PODosłonami.pl
Wczesna kapusta i kalarepa z własnej rozsady, w szerokim wyborze odmian
Paweł Firydus z miejscowości Wroniec zajmuje się uprawą warzyw oraz chryzantem. W jego 12 hektarowym gospodarstwie produkcja prowadzona jest przez cały rok. Zaczyna się od pędzenia cebuli na zbiór ze szczypiorem. Podstawą są jednak warzywa kapustne. W 42 tunelach i pod agrowłókninami wiosną uprawiana jest kapusta i kalarepa. Warzywa kapustne są uprawiane także w polu bez osłon – do końca sezonu. Gospodarstwo pana Pawła odwiedziłam w połowie lutego, gdy przygotowywał tunele do sadzenia rozsady najwcześniejszych odmian kapusty i kalarepy.
Czytaj dalej...
Paweł Firydus prezentuje rozsadę kapusty na wczesny termin sadzenia, wyprodukowaną we własnej mnożarce (fot. A. Wize)
Dlaczego rozsada własnej produkcji
Ogrodnik z Wrońca sam produkuje rozsadę warzyw kapustnych. Pozwala mu na to zaplecze gospodarstwa – rozsada przygotowywana jest w mnożarkach własnej konstrukcji (budową tuneli zajmuje się ojciec pana Pawła), pokrytych podwójną, pompowaną folią, ogrzewanych nadmuchowo. W tych samych obiektach w sezonie zimowo-wiosennym jest pędzona cebula na zbiór ze szczypiorem – początkowo skrzynki z pędzoną cebulą są umieszczone pod stołami z rozsadą, później w miarę wzrostu szczypioru i wolnego miejsca są przenoszone na stoły i wiszące półki. Samodzielna produkcja rozsady zapewnia zdaniem pana Pawła większą kontrolę rozwoju roślin, wyboru środków ochrony, nawozów i biostymulatorów oraz daje pewną elastyczność terminu sadzenia – co jest bardzo ważne w najwcześniejszych nasadzeniach, gdy przebieg pogody jest trudny do przewidzenia.
- Produkcja rozsady kapusty w gospodarstwie Pawła Firydusa (fot. 1-6 A. Wize)
- Rozsada kapusty i kalarepy jest produkowana w tunelu własnej konstrukcji, pokrytym podwójną, pompowaną folią
- Między dwie warstwy folii tłoczone jest powietrze, dzięki takiej izolacji w mnożarce łatwiej jest utrzymać stabilną temperaturę
- Przed sadzeniem rozsada jest hartowana, pogoda w połowie lutego (przed wichurami), sprzyjała intensywnemu wietrzeniu mnożarki
- Pędzenie cebuli na zbiór ze szczypiorem
- Uzupełniającą produkcją jest pędzenie w tunelach cebuli na zbiór ze szczypiorem – rośliny po zbiorze, przed pęczkowaniem będą obrane z zewnętrzenych łusek
Dobór odmian wczesnej kapusty i kalarepy
We wczesnej uprawie znajduje się wiele odmian kapusty głowiastej białej, co pozwala uniknąć kumulacji zbiorów. Największy udział w produkcji mają odmiany Mirror, Ranini i Jetma RZ, uzupełnieniem tego asortymentu są odmiany Veronor i Zarissima RZ, a także próby uprawowe – w tym roku jest to np. kapusta pod numerem 30-WC784RZ. Z tego zestawu w ubiegłym roku najwcześniej gotowe do zbiorów były odmiany Ranini i Jetma RZ.
- Rozsada wczesnej kapusty do uprawy w tunelach jest produkowana w tacach o 96 komórkach (fot. 1-10 A. Wize)
- Veronor – rozsada kapusty głowiastej białej z pierwszego terminu wysiewu, przeznaczona do uprawy w tunelu foliowym
- Veronor – rozsada kapusty głowiastej białej z pierwszego terminu wysiewu, przeznaczona do uprawy w tunelu foliowym
- Rozsada kapusty białej Zarissima, do uprawy w tunelach
- Rozsada wczesnej odmiany kapusty głowiastej białej Ranini, do uprawy w tunelu foliowym
- Rozsada kapusty wczesnej Mirror
- Rozsada kapusty odmieny Mirror
- Rozsada odmiany Jetma RZ
- Kapusta biała testowana pod numerem 30-WC784 RZ
- Rozsada kapusty głowiastej białej testowanej pod numerem 30-wc784 RZ
Na późniejsze nasadzenia pod płaskie osłony (agrowłóknina 23 g/m2) nasiona wysiewano 16 stycznia w tace o 160 komórkach. Pod agrowłókniną uprawiane będą kapusty głowiaste białe Veronor, Vettel i Bourbon, kapusta głowiasta czerwona Omero oraz kalarepy Konmar, Korist i Konan.
- Rozsada kapusty białej Bourbon (fot. 1-7 A. Wize)
- Rozsada kapusty Vettel, przygotowywana do uprawy pod agrowłókniną
- Veronor – rozsada kapusty głowiastej białej z drugiego terminu wysiewu, przeznaczona do uprawy pod agrowłókniną
- Rozsada czerwonej kapusty Omero
- Rozsada kalarepy Korist
- Rozsada kalarepy Konmar
- Rozsada kalarepy Konan
Produkcja rozsady w dużym skrócie
Nasiona wczesnej kapusty do uprawy w tunelach były wysiane 22 grudnia w tace o 96 komórkach wypełnione substratem TS1 z firmy Klasmann-Deilmann, przeznaczonym do produkcji rozsady warzyw kapustnych. Na późniejsze nasadzenia pod płaskie osłony nasiona wysiewano 16 stycznia w tace o 160 komórkach.
Do czasu wschodów w mnożarce utrzymywana jest temperatura 20°C, po wykiełkowaniu obniża się ją do 15°C, w miarę wzrostu roślin temperatura jest obniżana – nawet do 5°C w nocy (w dzień jest wyższa – co jest częściowo zależne od pogody). W tym sezonie do połowy lutego przy łagodnym przebiegu pogody w mnożarkach pokrytych podwójną folią nie było problemów z utrzymaniem optymalnej temperatury dla rozsady warzyw kapustnych.
Rozsada jest zasilana Kristalonem Żółtym, fosforowym (NPK 13-40-13), sprzyjającym rozbudowie systemu korzeniowego, później zastępuje go Kristalon Zielony, o zrównoważonych proporcjach skladników (NPK 18-18-18). Stosowany jest także nawóz biostymulujący FoliQ AscoVigor, zawierający azot i wyciąg z glonów morskich Ascophyllum nodosum.
Do ochrony przed chorobami grzybowymi wykorzystywany jest preparat Previcur Energy 840 SL. Przed szkodnikami, głównie przed śmietką kapuścianą, kapustę zabezpiecza się wykonując 3 dni przed sadzeniem zabieg preparatem Verimark 200 SC. W późniejszym okresie, już w czasie uprawy w tunelach, do ochrony przed chorobami stosowany będzie preparat Signum 33WG.
Przygotowanie stanowisk do sadzenia kapusty i kalarepy
W gospodarstwie pana Pawła folia na tunelach jest pozostawiana na zimę, co sprzyja szybszemu obsychaniu gleby i jej nagrzewaniu się. Najszybciej do obsadzania nadają się tunele na skłonie o południowej wystawie. Zwykle rozsadę wczesnej kapusty do tuneli sadzi się około połowy lutego, tym razem sadzenie przypadło 16 i 17 lutego. Na szczęście tunele dobrze przetrwały kilkudniowe wichury, jakie wystąpiły w ostatnich dniach.
- Tunele położone są na skłonie o wystawie południowej, w czasie słonecznej pogody szybko się nagrzewają (fot. 1-3 A. Wize)
- W połowie lutego trwały przygotowywania do sadzenia rozsady w tunelach
- Gleba w tunelu jest nawieziona nawozami wieloskładnikowymi i uprawiona glebogryzarką
Przed sadzeniem gleba w tunelach (czy na stanowiskach okrywanych włókniną) jest nawożona przede wszystkim nawozami wieloskładnikowymi, dotychczas używany był głównie Yara Mila Complex (NPK 12-11-18 plus Mikro). Obecnie jednak po znacznym wzroście wszystkich kosztów produkcji, m.in. nawozów (nawet 100% wzrost cen, do prawie 5 tys. zł za tonę nawozu wieloskładnikowego) ogrodnik szuka tańszych rozwiązań, dlatego stosowany będzie głównie Florovit Agro Complex (NPK 12-11-18). Nawozy te są mieszane są z glebą glebogryzarką, później znacznikiem wyznacza się rzędy i rozstaw roślin. Po przyjęciu się roślin w początkowym okresie ich wzrostu, około 4 tygodnie po sadzeniu, kapusta i kalarepa jest nawożona pogłównie nawozem Yara Liva Nitrabor (saletra wapniowa z borem).
Po sadzeniu rośliny w tunelach są podlewane przez zraszacze i dodatkowo okrywa się je agrowłókniną o gramaturze 19 g/m2, co pozwala utrzymać wyższą temperaturę wokół roślin i zabezpiecza przed ewentualnymi chłodami w początkowym okresie uprawy.
Zbiory kapusty i kalarepy
Zbiory wczesnych kapust i kalarepy z tuneli zaczynają się zwykle w drugiej dekadzie kwietnia, kilka tygodni później do cięcia nadaje się kapusta i kalarepa spod włóknin. Do końca maja zwykle zakończone są już zbiory warzyw kapustnych z tuneli, a te spod włókniny zbiera się zazwyczaj do końca czerwca.
W połowie czerwca na pole trafiają chryzantemy drobnokwiatowe sadzone w donicach i misach. Do jesieni są produkowane bez osłaniania, a w październiku zakłada się nad nimi tunele (dziękuję panu Pawłowi za udostępnienie zdjęć chryzantem).
- Chryzantemy drobnokwiatowe w misach początkowo są uprawiane w polu, bez osłon
- Chryzantemy drobnokwiatowe w misach początkowo są uprawiane w polu, bez osłon
- W październiku nad roślinami chryzantem ustawiane są tunele (w głębi chryzantemy już osłonięte tunelami)
- Końcowy etap produkcji chryzantem odbywa się w tunelach
- Końcowy etap produkcji chryzantem odbywa się w tunelach (fot. 1-5. P. Firydus)

Jak poprawić pobieranie wapnia przez rośliny? CaTS tiosiarczan wapnia – najlepsze rozwiązanie do fertygacji i efektywnego nawożenia wapniem
Wapń w uprawach pod osłonami jest jednym z najważniejszych pierwiastków pokarmowych, niezbędnych w uprawie warzyw i owoców pod osłonami. Odpowiada za prawidłowy wzrost roślin, budowę ścian komórkowych, odporność na choroby oraz jakość i trwałość plonów. [...]



