Biologiczna ochrona uprawy ogórków szklarniowych

PODosłonami.pl

De Ruiter_TATEMARU MUCHO

Dzień Otwarty poświęcony uprawie ogórków szklarniowych – ochrona biologiczna uprawy

Na początku czerwca firma Enza Zaden zorganizowała Dzień Otwarty ogórków szklarniowych w Gospodarstwie Ogrodniczym Anny i Krzysztofa Maślankiewiczów, w miejscowości Przedzeń (okolice Kalisza). Jednym ze współorganizatorów spotkania była firma Koppert. Na temat ochrony biologicznej uprawy mówiła dr inż. Sabina Łukaszewicz-Chrzan.

Czytaj dalej...
dr Sabina Łukaszewicz-Chrzan (z prawej) oraz Agnieszka Wojdyła

dr Sabina Łukaszewicz-Chrzan (z prawej) oraz Agnieszka Wojdyła z firmę Koppert

Ochrona biologiczna w praktyce

W gospodarstwie Anny i Krzysztofa Maślankiewiczów do zwalczania szkodników  w uprawie ogórków wykorzystywane są dobroczynek kalifornijski i dobroczynek Swirski. Saszetki z pożytecznymi roztoczami wprowadzono profilaktycznie na rośliny w 10-11 tygodniu uprawy. Czas uwalniania roztoczy z saszetek trwa od 6 do 8 tygodni. Bardzo istotne jest aby w momencie introdukcji organizmów pożytecznych liście stykały się ze sobą, dzięki czemu roztocza swobodnie przemieszczają się pomiędzy roślinami. Zapobiegawczo należy rozwiesić 1 saszetkę na 2,5 m2 (czyli 1 saszetka na co 5 roślinie, co 2,5 m). – W rzędach, w których maty są od siebie oddalone, rośliny w obrębie maty nie dotykają się liśćmi, należy zastosować 1 saszetką na każdą matę – doradzała dr inż. Sabina Łukaszewicz-Chrzan.

W przypadku nasilenia występowania szkodników zalecane jest stosowanie posypowo dodatkowych ilości roztoczy.

W celu monitorowania obecności szkodników w obiekcie rozwieszono tablice lepowe.

Do zwalczania szkodników (ziemiórki, brzegówki) atakujących system korzeniowy roślin prelegentka polecała preparaty zawierające pożyteczne nicienie.

Nowość do walki ze szkodnikami

W trakcie seminarium, które odbyło się po wizycie w szklarni,  dr inż. Sabina Łukaszewicz-Chrzan polecała Futureco Nofly WP – biologiczny środek zarejestrowany do zawalczenia wciornastków i mączlików.

Środek zawiera entomopatogeniczny grzyb Paecilomyces fumosoroseus szczep FE9901. Działa kontaktowo. Zarodniki grzyba porastają szkodnika, dzięki czemu przestaje się on rozwijać i żerować na roślinach. Następnie grzyb rozrasta się wewnątrz ciała szkodnika powodując jego śmierć.

Futureco Nofly WP może być stosowany w różnych uprawach, m.in. ogórka, pomidora, oberżyny, roślin ozdobnych. Produkt sprawdza się w uprawie doświetlanej, ponieważ działa także przy niższej wilgotności powietrza. Nie ma szkodliwych pozostałości i może być wykorzystywany w integrowanej ochronie roślin.

Ze względu na działanie kontaktowe rośliny należy dokładnie opryskać zawiesiną preparatu. Łącznie zalecane są 4 aplikacje – pierwsza po zauważeniu szkodników, a kolejne w odstępie 5-7 dni. Preparat można zastosować w każdym momencie cyklu uprawy, również w okresie zbiorów. Jest bezpieczny dla organizmów pożytecznych. Może być stosowany łącznie z innymi środkami owadobójczymi i grzybobójczymi firmy Koppert oraz z większością środków ochrony roślin. Nie można go stosować łącznie w jednym zabiegu z fungicydami. Należy pamiętać o wyłączeniu siarki na 3 dni przed i 3 dni po aplikacji produktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nielegalne środki ochrony roślin to nadal problem

Czy fałszerstwa środków ochrony roślin to w Polsce duży problem? Z jakimi wyzwaniami w zakresie kontroli jakości środków ochrony roślin mierzą się instytucje kontrolne? Na czym polega badanie jakości środków ochrony roślin i z jakim [...]

Florensis_Dianthus
BIOCONT
Syngenta Poinsettia_33
HortiAdNet