Wskazówki na temat ochrony i zwalczania Drosophila suzukii w uprawach jagodowych

PODosłonami.pl

Hezera 2 grudzien
Agro-Sorb 2020

Kilka praktycznych wskazówek do ochrony przed Drosophila suzukii

W trakcie warsztatów Berry Tech 2021 udzielono cenne wskazówki dotyczące ochrony plantacji truskawki oraz maliny przed Drosophila suzukii. Pierwsze osobniki dorosłe tego szkodnika zostały potwierdzone przez Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach 18 sierpnia br. w próbach pochodzących z południowej części Polski.

Działania prewencyjne

Doświadczenia prowadzone w Instytucie Ogrodnictwa (IO) w Skierniewicach wykazały, że muszka plamoskrzydła wabiona jest na plantację przez substancje biochemiczne (głównie etylen), które wydzielają owoce. Podstawą w walce z tym szkodnikiem są działania utrzymujące plantację w czystości, tzn. częsty zbiór, niepozostawianie przejrzałych owoców (na roślinach i pod nimi).

XStress to produkt przeznaczony do spowalniania przejrzewania owoców. Spowolnia proces oddychania w owocach i tym samym wydzielania etylenu. Dzięki temu owoce nie są atrakcyjne dla tego szkodnika – mówił Szymon Kamiński z Bioagris. XStress poprawia jakość, jędrność i twardość owoców. Wydłuża okres dochodzenia do pełnej dojrzałości konsumpcyjnej oraz trwałość pozbiorczą (tzw. shelf life). XStress to nawóz mikroelementowy, który polecany jest do stosowania przed i w okresie zbiorów.

W Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach dr hab. Z. Jarosz z Wojciechem Piotrowskim prowadzą badania nad wykorzystaniem nawozów krzemowych do walki z D. suzukii. Nawozy krzemowe wzmacniają ściany komórkowe i stymulują naturalną odporność roślin na atak szkodników. Tkanki owoców są usztywnione, co utrudnia składanie jaj do ich wnętrza. W technologii „Zero pozostałości” dr hab. Z. Jarosz polecał wykonywanie oprysków produktem XStress na zmianę z preparatami krzemowymi.

Ochrona chemiczna

Przy presji D. suzukii można stosować środki ochrony roślin zawierające cyjazypyr /cyjanotraniliprol, np. Benevia 100 OD (zarejestrowany w uprawach truskawki).  Marek Jackowski z FMC poinformował, że od kilku tygodni czasowo zarejestrowany jest produkt Exirel 100 SE (cyjazypyr – 100 g/l) do walki z tym szkodnikiem w uprawach borówki wysokiej i maliny. Są to preparaty o działaniu kontaktowym i żołądkowym. Na roślinie działają wgłębnie oraz translaminarnie. Środki są selektywne dla owadów pożytecznych. Karencja wynosi 1 dzień.

Do zwalczania muszki plamoskrzydłej w trakcie warsztatów polecano także Spin Tor 240 SC (spinosad 240 g/l). Jest to środek o działaniu kontaktowym i żołądkowym. Paraliż owadów następuje w ciągu kilku godzin i objawia się zahamowaniem ruchu i żerowania szkodnika. Ostateczny efekt działania widoczny jest po 3-6 dniach od zabiegu.

Więcej szczegółowych informacji na temat walki z muszką plamoskrzydłą w artykule: „Profilaktyka i zwalczanie Drosophila suzukii

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
Syngenta Poinsettia_33
HortiAdNet