PODosłonami.pl

ENZA_3

Kwieciak malinowiec – groźny szkodnik w uprawach truskawki

Kwieciak malinowiec (Anthonomus rubi) uszkadza liście i pąki kwiatowe truskawki, maliny i jeżyny. Objawy żerowania chrząszczy widoczne są przed kwitnieniem roślin. Szkodniki powoduje duże szkody w uprawie wiosennej, szczególnie u odmian wcześnie kwitnących.

Czytaj dalej...
Kwieciak malinowiec

Kwieciak malinowiec - osobnik dorosły (fot. gbohne; https://www.flickr.com/photos/51216897@N07/9567439689)

Opis i cykl rozwojowy

Dorosły kwieciak malinowiec to chrząszcz o długości do 4 mm, czarny z jasnoszarymi włoskami. Jego cechą charakterystyczną jest długi, cienki ryjek. Jajo ma kształt owalny, początkowo jest przezroczyste, później białawe. Larwa ma 3-4 mm długości, brunatnobiała z ciemna głową, jest rogalikowato zgięta, beznoga. Poczwarka białokremowa, długości 3-3,5 mm.

Chrząszcze zimują w resztkach roślinnych lub w glebie w pobliżu roślin. Samica składa po jednym jaju w zamkniętym pąku kwiatowym (w okresie rozluźniania się paków). Samica w ciągu życia może złożyć około 60 jaj. Larwa cały rozwój przechodzi w uszkodzonym pąku. Żeruje przez około 3 tygodnie. Pod koniec czerwca i w lipcu pojawiają się młode chrząszcze, które żerują kilka dni na liściach a następnie schodzą na zimowanie.  W ciągu roku rozwija się 1 pokolenie szkodnika.

Kwieciak malinowiec – objawy żerowania 

Na początku wiosny, gdy temperatura powietrze wynosi powyżej 12°C, można zaobserwować na plantacjach dorosłe osobniki kwieciaka malinowca. Chrząszcz zaczyna żerować przed kwitnieniem truskawek. Objawy na liściach widoczne są postaci okrągłych dziurek o średnicy około 1 mm. Samica w trakcie składania jaja do pąków kwiatowych nadgryza ich szypułkę. Uszkodzone pąki więdną, zasychają i na końcu opadają. Niszczone są pąki pierwszego rzędu, które rozwijają się najwcześniej na roślinie, a także pąki odmian wcześnie kwitnących. Objawy uszkodzenia pąków są charakterystyczne i trudno je z czymś innym pomylić. Kwieciak malinowiec uszkadza nawet 50-80% pąków na plantacji truskawki. Skutkuje to bardzo dużym spadkiem plonu.

W przypadku uprawy malin kwieciak malinowiec może uszkodzić minimum 10-20% pąków kwiatowych.

Monitoring i sposoby zwalczania 

Lustracje na liściach przeprowadza się przed i na początku kwitnienia truskawki. Można też odławiać chrząszcze w specjalne pułapki (z atraktantem), umieszczane na plantacji przed kwitnieniem truskawki. Progi zagrożenia  1-2 tygodnie przed kwitnieniem i tuż przed kwitnieniem oraz na początku kwitnienia – 2 chrząszcze strząśnięte z 200 kwiatostanów.

Na zagrożonych plantacjach zwalczanie najlepiej prowadzić przed kwitnieniem. Przed zastosowaniem środka ochrony roślin należy dokładnie przeczytać etykietę, w której podane są szczegółowe zalecenia dotyczące stosowana produktu.

Verimark 200 SC

Zarejestrowane substancje czynne (wymienione w kolejności alfabetycznej) i przykładowe środki ochrony roślin:

– acetamipryd* (np. Mospilan 20 SP) – substancja o działaniu kontaktowym i żołądkowym. Na roślinie działa powierzchniowo, wgłębnie i systemicznie. Aplikacja w formie oprysku roślin. Stosować w okresie pojawienia się chrząszczy, w fazie rozwoju kwiatostanu, kiedy pąki kwiatowe rozluźniają się. Maksymalnie 2 zabiegi, w odstępie co najmniej 10-14 dni.

– cyjanotraniliprol – substancja o działaniu kontaktowym i żołądkowym. Działanie na roślinie uzależnione jest od sposobu użycia. W przypadku oprysku dolistnego (Benevia 100 OD) działa wgłębnie oraz translaminarnie. Stosowana przez system nawadniania kropelkowego (Verimark 200 SC) – systemicznie.  Bez względu na metodę aplikacji preparaty mogą być stosowane od fazy 2-go liścia do dojrzałości zbiorczej. Maksymalnie 2 zabiegi w sezonie, co 7 dni. Zabieg wykonać po wystąpieniu szkodnika, najlepiej w czasie składania jaj.

deltametryna* (np. Decis Mega 50 EW) – substancja czynna o działaniu kontaktowym i żołądkowym, na roślinie działa powierzchniowo. Stosować w formie oprysku roślin przed kwitnieniem (maksymalnie 2 zabiegi, w odstępie co najmniej 14-21 dni), w okresie pojawienia się chrząszczy.

 

*polecane do upraw gruntowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

„Biologia” w uprawie maliny

Biologiczna ochrona przed szkodnikami (i nie tylko) roślin jagodowych uprawianych w tunelach w krajach zachodniej Europy jest już standardem. W Polsce także staje się coraz bardziej popularna. Na temat strategii ochrony plantacji malin rozmawiałam z [...]

FLORENSIS_10 (2023)
ICL Osmocote
AgroSmartLab_AgroEca Protect_17
HortiAdNetHortiAdNet