PODosłonami.pl

De Ruiter baner 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Jak skutecznie zwalczać przędziorki w uprawach roślin jagodowych?

Jednymi z najbardziej uciążliwych szkodników owoców miękkich pod osłonami są przędziorki. Ze względu na krótki cykl rozwojowy bardzo szybko namnażają się i powodują duże straty w uprawie. Jak możemy skutecznie z nimi walczyć z wykorzystaniem konwencjonalnej ochrony roślin? Praktycznych wskazówek na ten temat udzielano w trakcie warsztatów polowych Berry Tech 2021.

Terminy zabiegów

Uprawy roślin jagodowych atakuje przędziorek chmielowiec i przędziorek owocowiec. Pojawianiu się tych szkodników sprzyja ciepła i sucha pogoda. Ochrona plantacji z wykorzystaniem środków ochrony roślin jest coraz trudniejsza, ponieważ z roku na rok zmniejsza się liczba substancji aktywnych dopuszczonych do stosowania. Aby zapobiec uodpornianiu się przędziorków na substancje aktywne należy stosować przemiennie preparaty z różnych grup chemicznych.

Jak podkreślał dr hab. Zbigniew Jarosz (Doradca Jagodowy) walkę z przędziorkami należy rozpocząć już na początku sezonu wegetacyjnego, kiedy mamy do wyboru więcej substancji aktywnych. Im szybciej rozpoczniemy ochronę przeciwko przędziorkom, tym skuteczność zabiegów jest lepsza. Jeżeli przegapimy zabiegi wiosenne, to później bardzo ciężko jest skutecznie zwalczyć te szkodniki. W okresie owocowania walka z przędziorkami jest bardzo kłopotliwa ze względu na okres karencji i ryzyko zalegania pozostałości środków ochrony roślin w owocach. Akarycydy najlepiej stosować już pod koniec sezonu uprawy tak, aby nie dopuścić do przezimowania zapłodnionych samic przędziorków.

Rośliny jagodowe powinny być regularnie  lustrowane w trakcie sezonu wegetacyjnego. Lustracje powinno się prowadzić przeglądając dolne strony blaszek liściowych pod kątem występowania śladów żerowania szkodnika, obecności larw, nimf i osobników dorosłych.

Kanemite

Polecane środki ochrony roślin

Na temat produktów Sumi Agro do walki z przędziorkami mówiła Justyna Wasiak. Preparat Ortus 05 SC (fenpiroksymat) zwalczała wszystkie ruchome stadia przędziorka. Ma szeroką rejestrację – możemy go stosować na przędziorka chmielowca w malinie, truskawce, porzeczce i winorośli. Z kolei środek Nissorun Strong 250 SC (heksytiazoks) zwalcza jaja, larwy i nimfy. Zarejestrowany jest do zwalczania przędziorka chmielowca w truskawce. W portfolio firmy znajduje się także akarycyd Kanemite 150 SC zawierający nową substancję aktywną – acekwinocyl. Co ważne, preparat zwalcza wszystkie stadia rozwojowe przędziorków. Zarejestrowany jest do stosowania po zakończeniu zbiorów owoców truskawki w danym sezonie wegetacyjnym (na przędziorka chmielowca i przędziorka owocowca) oraz maliny i jeżyny (na przędziorka chmielowca). Jest to zabieg „czyszczący” plantację. W ten sposób likwiduje się przędziorki schodzące do przezimowania.

Floramite

Arkadiusz Sławiński z UPL do walki z przędziorkiem chmielowcem polecał akaracyd Floramite 240 SC (bifenazat), który zwalcza wszystkie stadia ruchome, czyli larwy i osobniki dorosłe oraz ogranicza rozwój jaj. Zarejestrowany jest do stosowania w uprawie truskawek.  Produkt ma 1 dzień karencji i jest selektywny w stosunku do organizmów pożytecznych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dzień Pomidora w miejscowości Wijewo

9 września br w Gospodarstwie Ogrodniczym pana Piotra Johna w miejscowości Wijewo odbyło się spotkanie poświęcone odmianom i ochronie pomidora w uprawie w tunelach foliowych. Organizatorami wydarzenia były firmy Hazera Poland, Koppert oraz Sativex. Zaprezentowano [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet