PODosłonami.pl

HAZERA_2HAZERA_2

Szkodniki papryki i wirusy – co powoduje uszkodzenia liści i owoców papryki?

W ostatnim czasie na plantacjach papryki pojawiają się niebezpieczne objawy, głównie zauważalne na liściach i owocach. Marszczenie liści i ich zniekształcenia mogą być powodowane albo przez wirusy, albo na skutek żerowania wciornastków, roztoczy lub mszyc. Dobrze by było sprawdzić, co jest przyczyną, aby wiedzieć jak dalej postępować z takimi roślinami.

Czytaj dalej...
Szpeciel: objawy na liściach papryki (fot. D. Łabanowska-Bury)

Szpeciel: objawy na liściach papryki (fot. D. Łabanowska-Bury)

Papryka w ostatnich sezonach jest coraz częściej atakowana przez szkodniki, często plantatorzy nie są w stanie stwierdzić gołym okiem z jakim gatunkiem mają do czynienia. Mogą to być trudne do zauważenia roztocze, przędziorki, wciornastki, a także przez nowego „gościa” na plantacjach tego warzywa – pordzewiacza pomidorowego. Aby zdiagnozować problem najlepiej wyposażyć się w lupę powiększająca lub zasięgnąć porady specjalisty z zakresu entomologii w identyfikacji zagrożenia. Bez dobrej diagnozy bardzo trudno o dobór odpowiedniej strategii zwalczania.

Roztocz szklarniowiec (Polyphagotarsonemus latus)

Osobniki dorosłe mają długość 0,17 mm i są barwy słomkowej. Larwa  przypomina osobnika dorosłego, ale jest nieco mniejsza. Na skutek żerowania roztocza pojawiają się ciemnobrązowe krawędzie u podstawy młodych liści. W przypadku lekkiego porażenia często można dostrzec brązowe, nierzadko zapadnięte plamy lub brązowe paski tworzące drobną sieć na liściach. Do zwalczania szkodnika można wykorzystać akarycydy zawierające abamektynę (4Insect Abac 18 EC, Abamax 018 EC, Acaramik 018 EC, Emporia 018 EC, Grot 18 EC, Mector 3. Pro 018 EC, Pirtius 018 EC, Safran 018 EC, Straton PRO 018 EC, Vertigo 018 EC, Vertimec 018 EC), a także coraz bardziej powszechnie wykorzystywane przez producentów papryki w tunelach produkcty zawierające organizmy pożyteczne, jak Amblyseius swirskii (Swirski-Mite, Swirskii-System, Swirski Ulti-Mite) czy dobroczynka wielożernego – Neoseiulus cucumeris jako AMBLYcontrol, Thripex-Plus, Thripex-V.

Objawy żerowania roztocza na roślinie papryki (fot. Gabriel Łabanowski)

Objawy żerowania roztocza na roślinie papryki (fot. Gabriel Łabanowski)

Pordzewiacz pomidorowy (Aculops lycopersici)

Jest to zagrożenie w uprawie papryki dość nowe. Osobniki dorosłe są kształtu wrzecionowatego, długości do 0,2 mm i szerokości około 0,05 mm, a objawy ich żerowania łatwo można pomylić z efektami żerowania przędziorków. Są widoczne są na wszystkich zielonych częściach rośliny. Łodygi brązowieją i pękają. Liście szarzeją, a z czasem brązowieją i usychają.  Owoce zielone lub dojrzewające mogą mieć żółte lub białawe, okrągłe plamy. W walce ze szkodnikiem mogą być pomocne środki biologiczne, jak te zawierające organizmy pożyteczne: Montdorensis-System, Montdorensis-Breeding-System (zawierające Transeius montdorensis).

Szpeciel: objawy na liściach papryki (fot. D.ŁB)

Szpeciel: objawy na liściach papryki (fot. D. Łabanowska-Bury)

Przędziorki

Objawy ich żerowania są znane większości plantatorów. Szkodniki zwykle żerują na spodniej stronie liści. Pierwszym objawem żerowania przędziorków są bardzo małe żółte plamki na liściach, które z czasem brunatnieją. Liście silnie zaatakowanych roślin na początku żółkną, po czym brązowieją, zasychają i przedwcześnie opadają z roślin. W walce z tymi szkodnikami pomocne są preparaty grzybowe – np. Naturalis, produkty zawierające polisacharydy – np. Afik. W rejestrze są też oleje roślinne – olej rydzowy w produkcie Emulpar, czy polimery silikonowe – np. Siltac. Działają na zasadzie unieruchomienia żerujących szkodników i duszenia ich, co prowadzi do zaprzestania zerowania i śmierci.



Objawy żerowania przędziorka na liściu (fot. Gabriel Łabanowski)

Objawy żerowania przędziorka na liściu (fot. Gabriel Łabanowski)

Wciornastki

Także te szkodniki są coraz powszechniejsze. Występuje kilka gatunków, w tym rośliny może zasiedlać nowy gatunek – Thrips parivipinus

Wciornastek: ordzawienia na owocach papryki (fot. Gabriel Łabanowski)

Wciornastek: ordzawienia na owocach papryki (fot. Gabriel Łabanowski)

Wirusy atakujące paprykę

Oczywiście papryka jest także atakowana przez wirusy. Najczęściej są to wirusy przenoszone na paprykę przez szkodniki. Na papryce występuje kilka wirusów, z czego najczęściej wykrywane w testach laboratoryjnych są wirus mozaiki tytoniu (TMV), wirus mozaiki pomidora (ToMV), a także wirus mozaiki ogórka (CMV), czy wirus brązowej plamistości liści pomidora (TSWV). W celu ochrony upraw przed wirozami należy przede wszystkim zwalczać szkodniki będące wektorami wirusów. Mogą to być mszyce lub wciornastki.

Objawem wirusa mozaiki tytoniu na papryce (Tobaco mosaic tobamovirus) jest mozaika na liściach i zahamowanie wzrostu roślin oraz redukcja zawiązania owoców. Dodatkowym objawem są nekrotyczne smugi na łodygach, owocach papryki, a także zamieranie tkanek wewnątrz owocu. Późniejsze opadanie zawiązków oraz zwijanie się liści ku dolnej stronie i ich żółknięcie.

Objawy porażenia roślin papryki przez wirusa mozaiki pomidora (Tomato mosaic tobamovirus) są zwykle widoczne nieco wcześniej w sezonie, niż symptomy wirusa mozaiki tytoniu. Nekrozy (brązowe smugi) są widoczne na łodygach i ogonkach liściowych, wzdłuż głównego nerwu blaszki liściowej. Liście stopniowo żółkną, a następnie opadają, a wzrost i rozwój roślin jest znacznie zahamowany.

Na najmłodszych liściach papryki zwykle można zauważyć typowe objawy wirusa mozaiki ogórka (Cucumber mosaic cucumovirus) w postaci mozaiki – plamy są nieregularne, biało-szare nekrotyczne z ciemna obwódką. Liście są zredukowane, a na zdeformowanych owocach występują mozaiki (żółtozielone, bądź brunatne plamy).

Symptomy wirusa brązowej plamistości liści pomidora na papryce  (Tomato spotted wilt virus) to chlorotyczne lub nekrotyczne plamy na liściach. Dodatkowo wierzchołki roślin i blaszki liściowe są zniekształcone, a na owocach widoczne są nekrotyczne plamy.

Papryka może być także atakowana przez wirus brunatnej wyboistości owoców pomidora (Tomato brown rugose fruit virus) o czym pisaliśmy już wcześniej na naszym portalu:

Specyficzne objawy wirusa na papryce (fot. Gabriel Łabanowski)

Specyficzne objawy wirusa na papryce (fot. Gabriel Łabanowski)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Korzenie ogórka porażonego przez Fusarium (fot. PS)

Mikroorganizmy są skuteczne w walce z chorobami ogórka

Ogórek (Cucumis sativus L.) – gatunek należący do rodziny dyniowatych – jest jednym z najważniejszych warzyw. Duże ilości ogórków trafiają na rynek krajowy, są także eksportowane. Ogórki są uprawiane w otwartym polu lub pod osłonami. [...]

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet