PODosłonami.pl

Hezera 2 grudzien
Agro-Sorb 2020

Technologia „Zero pozostałości” – ochrona przed chorobami

Zwalczanie chorób w technologii „Zero pozostałości” oparte jest przede wszystkim o produkty biologiczne. Zabiegi należy wykonywać prewencyjnie, przed wystąpieniem chorób. Dzięki temu rośliny będą odporniejsze na atak patogenów. W trakcie warsztatów Berry Tech 2021 w stacji doświadczalnej Boryna zaprezentowano wyniki doświadczeń ochrony maliny.

Stan plantacji maliny

Plantacje roślin jagodowych atakowane są głównie przez szarą pleśń (sprawca: Botrytis cinerea). Jak informował Adam Borzęcki (firma Boryna) duże problemy w tunelowej uprawie malin stwarzają także grzyby sadzakowe. Do porażenia roślin dochodzi przy zbyt wysokiej wilgotności powietrza. Aby nie dopuścić do rozwoju patogenu trzeba wietrzyć tunel, zachować właściwą wilgotność powietrza oraz optymalnie nawozić rośliny. Pomocne jest także opryskiwanie roślin preparatami biologicznymi.

W uprawie maliny w celu ograniczenia presji patogenów chorobotwórczych już od początku sezonu stosowano bardzo intensywny blok zabiegów oparty na węglanie potasu i preparatach krzemowych (Barierr Si+Ca w dawce 2,5-3,5 l/ha oraz Potasil Plus Krzem w dawce 3,0-3,5 l/ha), który równocześnie zmniejszał presje przędziorków.

Polecane produkty

Do prewencyjnej ochrony przed szarą pleśnią stosowano zamiennie preparaty: Julietta i Poliversum. Są to produkty biologiczne o działaniu kontaktowym. Nie generują pozostałości, patogeny nie uodporniają się na nie. Nie powinno łączyć się ich z adiuwantami silikonowymi.

Julietta to nowy fungicyd biologiczny o działaniu powierzchniowym, w postaci granul do sporządzania zawiesiny wodnej. Zawiera w swoim składzie żywe drożdże (Saccharomyces cerevisiae szczep LAS02). Polecany jest do stosowania w trakcie owocowania (w dawce 2,5 kg/ha) przeciwko grzybom B. cinerea. Julietta kolonizuje powierzchnię owocu i uniemożliwia w ten sposób rozwój patogenu. Julietta nie jest wrażliwa na twardość i pH wody, przez co siła kolonizacji jest wysoka w każdych warunkach. Dodatkowo poprawia trwałość owoców po zbiorze. Preparat może być stosowany łącznie z fungicydami, z wyjątkiem środków ochrony roślin zawierających miedź oraz siarkę. Przed dokonaniem mieszaniny warto wcześniej skontaktować się w tej sprawie z przedstawicielem AS CROP. Julietta można także łączyć z nawozami. „Jest to typowo produkt kontaktowy i zalecamy go do stosowania łącznie z Helioterpen Film lub adiuwantem pochodzenia naturalnego (np. Optymal Film)” – polecał Pierre Yves Boulet z firmy AS CROP. Produkt nie jest wrażliwy na wysokie temperatury i słońce, a także nie wymaga wcześniejszej aktywacji przed zastosowaniem.

r e k l a m a

Julietta

O działaniu Polyversum mówili Szymon Kamiński oraz Szczepan Grochowski z firmy BioAgris. Preparat biologiczny zawiera w swoim składzie niepatogeniczny grzyb Pythium oligandrum. To produkt znany na rynku, o bardzo szerokiej rejestracji. W przypadku szarej pleśni zalecane jest wykonanie kilku zabiegów (w dawce 150 g/ha) od początku  kwitnienia, co około 7-8 dni. Przy niekorzystnych warunkach odstępy pomiędzy zabiegami można zmniejszyć, tj. co 3-5 dni. Polyversum jako jedyny preparat biologiczny wykazuje działanie interwencyjne – zalecane dawka 200-250 g/ha.  Można go mieszać z innymi środkami biologicznymi zawierającymi w swoim składzie bakterie czy drożdże. Opryskiwacz przed wykonaniem zabiegu musi być czysty. Zabiegu nie należy robić w pełnym nasłonecznieniu. Bardziej skuteczny jest po rozpuszczeniu go w ciepłej wodzie (o temperaturze 13-14⁰C), pH wody powinno wynosić 5,5-6.

Czytaj także: Technologia „Zero pozostałości” – ochrona przed szkodnikami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
Syngenta Poinsettia_33
HortiAdNet